"נכנסתי לאוטו של המורה לנהיגה, היה שקט באוויר והתחלתי לנהוג. איך שהגענו לכביש הבין-עירוני - הוא שלח לי ידיים מתחת לחזה, ליטף אותי ואמר שלא יצא לו להרגיש ציצים יפים כאלה", נזכרת נטע (שם בדוי, כמו כל השמות בכתבה), בת 21, שלומדת נהיגה באזור חדרה וצפויה לגשת לטסט בקרוב. "ישבתי בשקט בכיסא, כי ידעתי שזה רק אני והוא", היא ממשיכה בכאב. "ואז הוא הכניס את הידיים שלו מתחת לטוסיק שלי וליטף אותי גם שם".

שנתיים חלפו מאז שנטע חוותה לראשונה פגיעה מצד המורה לנהיגה שמלמד אותה עד היום, אך עד כה היא לא שיתפה בכך איש. גם הוריה ובן הזוג שלה לא שמעו מעולם על ההתנהלות הפוגענית של המורה שכוללת הערות מטרידות, מגע אינטימי, הצעות מיניות וניצול של יחסי המרות - לאחר ששילמה לו מכיסה אלפי שקלים כדי להוציא רישיון.

נטע לא לבד. לידי מערכת N12 הגיעו עדויות רבות של נערות וצעירות מכל רחבי הארץ שהחלום שלהן להחזיק ברישיון נהיגה - הפך עבורן לסיוט מתמשך, בשל פגיעות מיניות שעברו מצד מוריהן. למרות הטראומה שמלווה אותן, הפחד שלא מרפה והקושי לדבר על התופעה המדאיגה, חמש מהן שוברות שתיקה ומתארות כיצד המורים שהעריכו, ניצלו את סמכותם, את האמון שרכשו להם ואת העובדה ששהו עימן לבד ברכב - וניפצו את תחושת הביטחון של כל אחת מהן לרסיסים.

איסוף העדויות לכתבה לא היה מורכב במיוחד, במובן הרע של המילה. שאלה אקראית בכל קבוצה של לומדי נהיגה העלתה עדויות רבות של נערות וצעירות, כמו נטע, ששיתפו בכאב רב סיפורים על מורי הנהיגה שלהן, שלמרות פערי הגילים ויחסי המרות, העניקו לעצמם רישיון לגעת בהן. בחרנו מתוך העדויות את הסיפורים הקשים ביותר של הצעירות שהסכימו להיחשף.

"אמרתי לו: 'לא שהתגעגעתי, אני פשוט חייבת להוציא רישיון. זה די תוקע אותי'. הוא אמר לי: 'הבנתי אותך', ואז הוא שלח לי ידיים מתחת לחזה והתחיל ללטף אותי"

שיעור נהיגה, מורה לנהיגה (צילום: 123RF‏)
"ניצחתי אותו! איזה מזל שהוצאתי רישיון" | צילום: 123RF‏

 "מתי התאריכים של המחזור שלך?"

לדברי נטע, כבר בשיעורי הנהיגה הראשונים הופיעו סימנים מקדימים להתנהלות הבעייתית של המורה שלה. "תוך כדי שאני נוהגת, הוא התחיל לשאול אותי שאלות אישיות, כמו: 'בת כמה את?', 'יש לך בן זוג?'. בהתחלה חשבתי שאולי הוא מנסה להקליל את האווירה", היא אומרת. "ואז הוא שאל אותי: 'מתי התאריכים של המחזור שלך? שאדע מתי לא להרגיז אותך' - וצחק".

"בשיעור שלאחר מכן, הוא התחיל לדבר על זה שהוא גרוש ושאין לו חיי חברה", היא משחזרת בכאב. הוא אמר ש'החבר שלו' - כלומר, איבר המין שלו - כל הזמן מתעורר לחיים כשאני מגיעה לשיעור. התחלתי להבין שמשהו לא בסדר ואמרתי לו: 'תפסיק לדבר, אני צריכה להתרכז בנהיגה ותהיה תאונה בסוף'. הוא אמר לי - 'אין בעיה, תמשיכי לנהוג', ואז התחיל להכניס לי יד מתחת לחזה וליטף אותי".

"הוא אמר ש'החבר שלו' כל הזמן מתעורר לחיים כשאני מגיעה לשיעור. התחלתי להבין שמשהו לא בסדר ואמרתי לו: 'תפסיק לדבר, אני צריכה להתרכז בנהיגה'. הוא ענה לי - 'אין בעיה, תמשיכי לנהוג', ואז התחיל להכניס לי יד"

למה המשכת ללמוד אצלו?

"ידעתי שאני לא יכולה להחליף עכשיו מורה. הגעתי לנקודה שבה אני צריכה אותו יותר ממה שהוא צריך אותי. הוא יודע שאין לי הרבה כסף ומנצל את המעמד שלו".

נטע מסבירה כי לאחר שהוציאה אלפי שקלים על השיעורים, היא מוצאת עצמה מתפשרת על תחושת המוגנות והביטחון שלה: "זה לשים על כף אחת של המאזנים 160 שקלים ששילמתי לו על כל שיעור ועל הכף השנייה את הנוחות שתהיה לי למשך 40 דקות אם אעבור מורה - זה לא משתלם לי".

ובכל זאת, נטע החליטה להפחית את תדירות השיעורים ולקחה פסק זמן של שבועיים, במחשבה שאולי הפעם ההטרדות שחוותה מצידו ייפסקו. "התחלתי לקבוע שיעור אחת לשבוע במקום שלוש פעמים, בתקווה שיבין שמשהו לא בסדר".

היא הצטערה לגלות שזה לא עזר וההטרדות מצידו רק ממשיכות: "כעבור שבועיים, נכנסתי שוב לרכב שלו והתחלתי לנהוג. איך שהגענו לכביש הבין-עירוני, הוא אמר לי: 'נו, התגעגעת אליי? בגלל זה התקשרת?'" היא מספרת.

"אמרתי לו: 'לא שהתגעגעתי, אני פשוט חייבת להוציא רישיון. זה די תוקע אותי'. הוא אמר לי: 'הבנתי אותך'", היא ממשיכה וקולה נשבר. "ואז הוא שלח לי ידיים מתחת לחזה, התחיל ללטף אותי, והתחיל להכניס את הידיים מתחת לטוסיק וליטף שם".

"אמרתי לו: 'די, תפסיק. אם תמשיך - אני לא אקבע איתך יותר שיעורים. פשוט חבל לשנינו'", היא נזכרת. אולם, למרבה הצער, ה'לא' שיצא מפיה לא עניין את המורה: "הוא אמר לי - 'הבנתי אותך. את רוצה שנצא אחרי השיעורים לאכול ואתן לך ללמוד לנהוג מבלי לשלם? עליי'. אמרתי לו: 'תודה, אני רוצה לשלם על מה שאני לוקחת'".

את לא פוחדת מכך שמסכת ההטרדות עלולה להחמיר עד שתיגשי לטסט?

"יש לי חשש לקבוע אתו שיעורים ואני מפחדת ממה שהוא יגיד לי לפני הטסט. כמה פעמים שאלתי אותו אם יכולה להיות איתי מלווה, והוא אמר לי :'אין צורך, אני רוצה שתתרכזי בשיעור'. הוא פשוט מנצל בנות. אני בכלל לא בטוחה שלמדתי עד הסוף בשיעורים את כל מה שהייתי צריכה לדעת".

 מה שאת חווה בשיעורים מעסיק אותך הרבה?

"המון, בכל פעם שאני באזור - אני משתדלת לא לעבור ליד בית הספר לנהיגה. שלא יראה אותי בטעות, שלא ירוצו לי פלאשבקים בראש. אני מנסה מאוד להתרחק מזה וזה די תוקע אותי. כשאני בתוך מונית, המוח שלי מדמיין סיטואציות שלא הכי נעים לי להיזכר בהן ואני לא יוצרת קשר עין". 

שיעור נהיגה, מורה לנהיגה (צילום: 123RF‏)
"ידעתי שאני לא יכולה להחליף עכשיו מורה" | צילום: 123RF‏

"שאל אם החזה שלי אמיתי"

חן, בת 24 מאזור מודיעין, החלה ללמוד נהיגה כשהייתה בת 17. היא יושבת מולי בביטחון בשעת ערב מאוחרת, לאחר שחזרה ממשמרת עמוסה בעבודה ומצטיירת כצעירה מלאת שמחת חיים. קשה לנחש שהחיוך הרחב שלה מסתיר משבר עמוק במשך 5 השנים שבהן למדה נהיגה אצל המורה שהטריד אותה.

"אני משתדלת לא לעבור ליד בית הספר לנהיגה. שלא יראה אותי בטעות, שלא ירוצו לי פלאשבקים בראש. אני מנסה מאוד להתרחק מזה וזה די תוקע אותי. כשאני בתוך מונית, המוח שלי מדמיין סיטואציות שלא הכי נעים לי להיזכר בהן"

"הוא היה המורה המגניב שכולם הלכו אליו כדי לעבור מהר", היא נזכרת. "חשבתי שזה יעבור לי בכיף. כולם יודעים שהוא חבר של הטסטרים, כך שתמיד יהיו לו טסטים פנויים. אולם, לדבריה, האווירה בשיעורים מהרגע הראשון הייתה מלווה בגסויות: "כשהיו באות תלמידות, הוא היה אומר לי: 'לימדתי אותה וגם את אימא שלה, שתיהן כוסיות'. על זו שלמדה איתי בכיתה ובעקבותיה התחלתי ללמוד אצלו, הוא אמר: 'זה מגעיל איך שהיא רזתה. החזה שלה קטן ונפול, זה לא יפה'".

"זה לא היה נעים, אבל בהתחלה אמרתי לעצמי: 'לא נורא. הוא מדבר ככה, אבל לפחות יהיה לי רישיון'", היא משחזרת. "כשמתבגרים, לאט לאט מבינים שזה לא בסדר, גם אם העדפת להדחיק ולנסות להתעלם מזה כשזה קרה".

"הוא אמר על התלמידה: ''החזה שלה קטן ונפול', זה לא היה נעים, אבל בהתחלה אמרתי לעצמי: 'לא נורא. הוא מדבר ככה, אבל לפחות יהיה לי רישיון'. רק כשמתבגרים מבינים שזה לא בסדר, גם אם העדפת להדחיק ולנסות להתעלם מזה כשזה קרה"

חן דווקא שיתפה אנשים קרובים במה שקורה. "כולם סביבי אמרו לי לעבור מורה ולא רציתי", היא אומרת. "הייתי אצלו הרבה שנים וזה לא הרגיש לי לגיטימי. אמרתי - 'אין מצב, הוא דמות בשבילי'. חשבתי לעצמי: 'עכשיו לעזוב אותו? איך הוא יקבל את זה? מה הוא יעשה לי?'"

 פחדת לעזוב?

"מאוד, כי הוא מקושר לטסטרים. הוא היה מדבר על בנות שהיו אצלו ואמר - 'היא עשתה אצלי מיליון שיעורים, הלכה אחר כך למורה אחר והיא לא תעבור אצלו טסט'. היה ידוע שלא כדאי להתעסק איתו".

חן ממשיכה ומתארת את גסות הרוח של המורה שבאה לידי ביטוי במהלך השיעורים: "כשהוא טס לחו"ל הוא הודיע לנו שהוא יוצא לחופשה ואמר: 'אני שוכב שם עם בנות. כולם עושים את זה ואשתי יודעת, זה בסדר".

חן מתארת את התקופה שחרוטה בזיכרונה כמסכת זוועות: "הוא עשה הכול רק כדי למרוח אותי, שאשאר ללמוד אצלו ואכניס לו כסף ועניין. הייתי חוזרת בוכה מהשיעורים. הוא אמר לי שאני לא טובה, אז חשבתי שאני פשוט נהגת לא טובה. בפועל זה לא היה נכון, אפילו להשתמש בקלאץ' הוא לא לימד אותי. הוא היה אומר לי לחרטט מול הטסטר ומדגיש - 'תעשי כאילו את מסתכלת במראות'. זה היה ברמה שהוא כיוון שאכשל, ואני הפלתי הכול על עצמי".

אלא שמסכת ההתעללות לא הסתיימה כאן. לאחר חמש שנות לימוד נהיגה פג תוקפה של התאוריה שחן עברה בעבר בהצלחה, והיא נדרשה לגשת למבחן שוב. למרות שלמדה נהיגה זמן כה רב, היא לא הצליחה לעבור את המבחן. "עדכנתי אותו בזה, וכשיצאתי מהתאוריה, הוא כתב לי: 'אני מחכה לך בחוץ'. לא הייתה לי שום אופציה להגיד לו שלא צריך'", היא משחזרת בגרון חנוק. "קלטתי שאין לו את ה'למד' בחזית הרכב ואמרתי לעצמי: 'מה? הוא לא בשיעור ובא במיוחד לאסוף אותי'. זה ממש הלחיץ אותי".

היססת לפני שנכנסת לרכב שלו?

"עליתי לאוטו ופחדתי, אבל לא יכולתי שלא להיכנס. הוא לימד אותי חמש שנים, חשבתי בלב: 'טוב, הוא בחיים לא עשה לי שום דבר פיזי'".

מה קרה באותם רגעים?

"הוא ביקש להסתכל על התאוריה ואמר לי: 'נעבוד על זה'. אחרי זה ציין שעליתי במשקל ושזה יפה, שהחזה שלי גדל. הוא התייחס לתמונת הפרופיל שלי בוואטסאפ - ושאל אם החזה שלי בתמונה אמיתי. ואז כביכול הוא הושיט יד כדי ללחוץ לי את היד, אבל ליטף לי את החזה. הוא הוריד את היד שלו והעביר אותה בירך שלי. כל זה תוך כדי שהוא מסביר לי לכאורה על התאוריה".

"הוא ביקש להסתכל על התאוריה ואמר לי: 'נעבוד על זה'. אחרי זה ציין שעליתי במשקל ושזה יפה, שהחזה שלי גדל. ואז כביכול הוא הושיט יד כדי ללחוץ לי את היד, אבל ליטף לי את החזה, כל זה תוך כדי שהוא מסביר לי לכאורה על התאוריה"

לדבריה הדברים לא הסתיימו כאן: במשך תקופה המשיך המורה להטריד אותה, התקשר אליה וסימס בלי הרף כדי שהיא תיגש לתאוריה במועד נוסף, אך בזמן הזה היא החליטה לקחת פסק זמן ובהמשך עברה ללמוד אצל מורה אחר עד שהוציאה רישיון.

מה גרם לך לקום וללכת?

"איך שברחתי - אמרתי לעצמי, שאני לא אהיה הבחורה הבאה ששומעים עליה בחדשות, זה היה פשוט מפחיד".

"הרגשתי לא בנוח, אבל ידעתי שמיותר להתלונן עליו", היא מסבירה למה לא הגישה תלונה במשטרה. "מה ייצא לי מזה? שהוא יקבל עונש בדיחה ויפגע בי אחרי זה?".

למרות זאת, הצליחה חן להרים את עצמה מהסיטואציה הקשה שנקלעה אליה: "בכל פעם שאני נוהגת או נתקלת בו, לצערי, אני מבינה שהוא אפס. אני ניצחתי אותו! איזה מזל שהוצאתי רישיון".

הטרדה מינית, נהיגה (צילום: 123RF‏, N12)
"אני פוחדת לקבוע אתו שיעורים" | צילום: 123RF‏, N12

 "הוא ליטף אותי בירך, חשבתי שזה כמו סבא שלי"

את חדרה של הדר, בת 20 מאזור השרון, מקשטות תמונות מתקופות שונות בחייה. כאלה שעיצבו אותה וממלאות אותה בסיפוק בכל פעם שהיא מביטה בהן. אבל בראש שלה יש תמונה מתקופה נוספת, כזאת שלא תלויה שם, תמונה שהיא כנראה לעולם לא תצליח לשכוח - החוויה הנוראית שעברה עד לרישיון שקיבלה לאחרונה.

"המורה שלימד אותי נהיגה היה נוהג ללטף אותי בירך והתחיל להגיד לי יותר ויותר שהוא מאוד אוהב אותי ושאני מיוחדת, שאני לא כמו השאר ושאני יותר מתלמידה בשבילו", היא נזכרת. "הרבה פעמים הייתי פשוט שותקת ומחכה שהוא יסיים".

איך הרגשת?

"בהתחלה לא ראיתי בזה משהו חריג, חשבתי שהוא לא רוצה שאהיה מבואסת, חשבתי שזה כמו שסבא שלי שהיה נותן לי חיבוק אם הייתי מצוברחת, חשבתי שזה בסדר שהוא ילטף אותי. בדיעבד אני מבינה".

"מההתחלה הוא היה עושה את זה ושואל על חיי האישיים", היא מספרת, ואז מתארת איך העניינים הקצינו עם הזמן: "תוך כדי שאני נוהגת הוא התחיל להגיד לי איזו מדהימה אני, רק שהפעם הוא הוסיף: 'אני מאוהב בך, אני לא צוחק'. הבנתי שזה לא תקין, רק חשבתי איך אני יכולה להשתיק את זה ופשוט צחקתי. דווקא הצחוק שלי רק החמיר את זה".

"תוך כדי שאני נוהגת הוא התחיל להגיד לי איזו מדהימה אני, רק שהפעם הוא הוסיף: 'אני מאוהב בך, אני לא צוחק'. הבנתי שזה לא תקין, רק חשבתי איך אני יכולה להשתיק את זה ופשוט צחקתי. דווקא הצחוק שלי רק החמיר את זה"

מה הוא אמר לך?

"'למה את צוחקת? אני באמת מאוהב בך'. המשכתי לצחוק וקיוויתי שזה יסתיים. מיותר לציין שזה ממש לא הצחיק אותי, זה היה מאוד מבהיל. הצחוק הזה היה תגובה רפלקסיבית, כמו הקיפאון שלי. רק חיכיתי שזה ייגמר".

השיעור נמשך, והיא מספרת שהמורה כיוון אותה להחנות את האוטו ואז פנה אליה ושאל אותה על חייה האישיים: "הוא שאל 'מה עם בני הזוג שלך?'. שקלתי מילים בראש וסיפרתי דברים בסיסיים מאוד על בן הזוג הראשון שלי, מבלי להתייחס לשום דבר אינטימי - ואז הוא אמר לי: 'אז זה בן הזוג הראשון שאיבדת אתו את הבתולים?'".

"הייתי בשוק", היא משחזרת. "לקח לי זמן לענות, ואני זוכרת נורה אדומה שחלפה לי בראש ואומרת לי - זו לא שאלה שהוא צריך לשאול, אל תעני לו. חשבתי מה לעשות רק כדי לברוח ושזה ייגמר. אמרתי לו 'כן' ולא מילה מעבר לזה".

"קלטתי שאנחנו מדברים על איבוד הבתולים שלי במשך עשר דקות מהשיעור בזמן שהאוטו חונה", היא מספרת בתסכול. "ידעתי להגיד לעצמי שזו הטרדה בכל מובן".

"ואז הוא אמר לי: 'אני הולך לשירותים, יצא מהאוטו, נשען על הדלת והסתכל עליי", היא משחזרת. "הוא שאל אותי: 'רוצה לבוא?' וקרץ לי. הייתי בהלם, זה פשוט לא אמור לקרות. אמרתי לו: 'לא, אני לא צריכה' והשפלתי את הראש כלפי מטה, שרק יבין את הרמז וילך", ממשיכה הדר והכאב נראה בעיניה.

"חזרתי מהשיעור עם תחושה נוראית", היא נזכרת. "בשלב הזה הייתי יריקה מטסט ואמרתי לעצמי שלמרות כל הזוועה הזו, אם אני אצליח להביא את עצמי למצב שאני מעמידה אותו במקום, אני אמשיך ללמוד אצלו. לקח לי זמן לעכל ושקלתי מילים לפני שסיפרתי על זה להורים שלי".

איך ההורים שלך הגיבו?

"הם אמרו שאם אחליט להפסיק ללמוד אצלו זו החלטה שלי, אבל שאם אני מסוגלת להמשיך – עדיף, כי אני קרובה לטסט וחבל. למזלי, עברתי טסט במהירות והסתיימו הלימודים".

הטרדה מינית, רכב, שיעור נהיגה (צילום: 123RF‏)
"האווירה בשיעורים מהרגע הראשון הייתה מלווה בגסויות" | צילום: 123RF‏

 

"ליטף אותי ושאל: 'את רוצה שלישייה?'"

עד לפני חודשים ספורים, הילה, בת 18 מאזור ערד, עברה הטרדות מיניות מצידו של מורה הנהיגה שלה - ומאז היא מתקשה להמשיך כרגיל בחייה והיא אפילו ויתרה בינתיים על לימודי הנהיגה.

היא מספרת שבכל פעם שהיא נזכרת במה שהתרחש בינה לבין המורה שלה לנהיגה עוברת בה צמרמורת והיא מרגישה שיש בתוכה צעקה שנשארת כלואה. "הוא ליטף אותי ושאל אותי שאלות, כמו: 'עשית שלישייה?', 'את רוצה שלישייה?', 'איזו תנוחה את הכי אוהבת?' הוא ניצל את המצב שלי וידע שסמכתי עליו. השיעור לא עניין אותו, הוא היה יוצא מהרכב, אומר לי לבוא ומדבר איתי על חיי המין שלו".

בתי ספר לנהיגה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"הוא היה המורה המגניב שכולם הלכו אליו כדי לעבור מהר" (למצולמים אין קשר לכתבה) | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לנוכח תחושת הבלבול שחנקה אותה מבפנים, החליטה הילה לבקש מחברתה הטובה להתלוות אליה לאחד השיעורים. טוהר, שלמדה נהיגה בעצמה, ישבה במשך שעה וחצי מאחורה ולא הצליחה להישאר אדישה להתנהגות החריגה שבה הבחינה כבר בדקות הראשונות של השיעור. "הוא ממש הטריד אותה - נגע בה וליטף אותה, התקרב אליה יותר מדי, דיבר מאוד בגסות ואמר לה - 'אני הכי אוהב אותך'. היה לי ברור שמשהו פה לא תקין. אחרי שהילה יצאה מהשיעור, ישר אמרתי לה: 'תגידי, איך את נשארת ללמוד איתו?'. לאט-לאט היא הבינה על מה אני מדברת ונדלקה לה נורה אדומה".

למרות דבריה של חברתה, הילה המשיכה ללמוד אצל המורה: "ידעתי שהוא לא יקבל את זה שאעזוב פתאום, הוא נתן לי תחושה שהוא אוהב אותי ופחדתי מהתגובה שלו. אז המשכתי לעוד שיעורים, עד שכבר לא יכולתי להתמודד עם זה, וכבר החלטתי לעזוב. גם כשידעתי שזה לא בסדר - מאוד ניסיתי להכחיש. אמרתי לעצמי שזה המורה שלי, למה שזה יקרה לי?".

"בשיעור אחר הוא צעק עליי 'את שרמוטה', 'את עם כל הבנים' ולקח אותי לסמטה עם הרכב", היא משחזרת בכאב, "רק כי אמרתי לו שאני לא מעוניינת כרגע בחבר. נבהלתי. לא הבנתי מאיפה זה בא, למה מורה לנהיגה מדבר אליי ככה?", היא אומרת ומשפילה מבט, "בעיקר שתקתי".

"בשיעור אחר הוא צעק עליי 'את שרמוטה', 'את עם כל הבנים' ולקח אותי לסמטה עם הרכב, רק כי אמרתי לו שאני לא מעוניינת כרגע בחבר. נבהלתי. לא הבנתי מאיפה זה בא, למה מורה לנהיגה מדבר אליי ככה? בעיקר שתקתי" 

הצלחת להתרכז בשיעורים?

"לא הייתי מרוכזת בכלום והוא התעצבן על זה. שרף לי בפנים ורציתי לצעוק עליו - מי אתה בכלל שתדבר אליי ככה? אבל קפאתי".

תחזירי אותי לרגע שבו הבנת שאת לא מסוגלת יותר להתמודד עם זה.

"בשיעור האחרון לא יכולתי לזוז ובכיתי. הוא אמר לי: 'את לא באה לפה לשחק משחקים', פתאום שאלתי את עצמי מה קורה לי, והבנתי שזה בגללו. בקושי זזתי, לא הצלחתי לנהוג ולא הגבתי. מאז לא חזרתי ללמוד נהיגה, זה גרם לי לטראומה ואני לא מסוגלת להיכנס שוב לרכב של מורה לנהיגה".

 איך הוא קיבל את זה שעזבת?

"הוא היה מאוד בשוק וקיבל את זה מאוד קשה. הוא אמר לי: 'את משוגעת, את צריכה ללכת למוסד לחולי נפש'".

הטרדות מיניות (אילוסטרציה: 123rf)
"כשמתבגרים, מבינים שמה שהיה שם לא בסדר", | אילוסטרציה: 123rf

"נגע בי מתחת לחזייה ואמר - 'יש לך טוסיק כמו של דוגמנית'"

כבר חמש שנים שגל, בת 22 מאזור עמק יזרעאל, שמחזיקה כיום ברישיון - סוחבת בבטן את הטראומה שעברה כשהייתה בת 17 ולמדה נהיגה. חמש שנים שבהן נסדק האמון שלה, והיא לא העזה לספר לאף אחד. כעת, היא החליטה לעשות צעד אמיץ ולדבר לראשונה על הצלקת הנפשית. "זה הרסני, צריך לדבר, אם יש את הכוחות, ולשים את עצמך בפרונט במצב כזה", היא אומרת.

"שבועות בודדים לפני הטסט היה לי שיעור בערב, כדי לתרגל נהיגה בחושך. נהגתי והמורה לידי, הוא הניח את היד מאחורי המשענת שלי ואז ליטף לי את העורף, אמר שאני 'תפוסה'. הוא ירד לאזור הכתפיים, ואז היד שלו נכנסה לי לסריג"

"כמה שבועות בודדים לפני הטסט היה לי שיעור בערב, כדי לתרגל נהיגה בחושך. נהגתי והמורה לידי, הוא הניח את היד מאחורי המשענת שלי ואז ליטף לי את העורף, אמר שאני 'תפוסה'. הוא ירד לאזור הכתפיים, ואז היד שלו נכנסה לי לסריג - והגיעה עד מתחת לחזייה", משחזרת גל. "ואז הוא אמר לי: 'יש לך טוסיק כמו של דוגמנית'. זה היה מזעזע, עד היום אני יכולה לשחזר את המגע שלו".

"זו לא הפגיעה הראשונה שלי, וזו טראומה עד היום. האווירה בבית היא פחות של לבוא ולשתף", היא מציינת בצער. "הסתובבתי עם תחושה שמשהו קרה לי, וזה מכביד וקשה יותר לספר ככל שחולף הזמן".

"הלוואי שהיו לי את הכוחות הנפשיים לעבור את כל מה שכרוך בזה ולהתלונן, כדי שזה לא יקרה לאף אחת אחרת. זו מצווה ללכת להתלונן, בן אדם כזה לא יכול להמשיך להסתובב חופשי בעולם"

הטרדות מיניות (אילוסטרציה: 123rf)
"לא רציתי להיות הבחורה ששומעים עליה בחדשות" | אילוסטרציה: 123rf

"לא היו לי כוחות נפשיים להתלונן"

חמש הצעירות ששוחחו עם מגזין N12, החליטו שלא להתלונן במשטרה. חלקן חשבו על זה ברגעים הראשונים, אלא שאז הבינו שההליך הזה כרוך בלא מעט ביורוקרטיה וויתרו. יש ביניהן כאלה שחשבו שהמקרה שלהן ייפול בין הכיסאות מבחינה משפטית, אחרות חששו מנקמה מצד המורה, ויש שבחרו מראש שלא לפתוח את הפצע המדמם מעצם הטראומה וניסו פשוט להמשיך הלאה בחייהן. "הבנתי שזו מילה שלי מול מילה שלו. למי יאמינו - למורה בן 60 שמלמד כבר 30 שנה או לי?", מציינת נטע בתסכול.

הטרדות מיניות (אילוסטרציה: 123rf)
"הלוואי והיו לי הכוחות להתלונן" | אילוסטרציה: 123rf

"לא הייתי מוכנה נפשית לכל מה שכרוך בזה", מודה גל. "הלוואי שהיו לי את הכוחות הנפשיים לעבור את כל זה ולהתלונן, כדי שזה לא יקרה לאף אחת אחרת. זו מצווה ללכת להתלונן, בן אדם כזה לא יכול להמשיך להסתובב חופשי בעולם".

גם הדר חולקת את אותה תחושה מתסכלת: "אני מפחדת, פשוטו כמשמעו. לצערנו, אנחנו עדיין בחברה שבה לתחושתי - את כאישה, בוודאי בשנות ה-20 לחייך, כלום לעומת גבר שמבוגר ממך בהרבה".

למרות הקשיים שנלווים לכך, רק לאחרונה אירעו מקרים שבהן נערות החליטו להתייצב בתחנת המשטרה -  ולהגיש תלונה נגד המורה שהטריד אותן. אך לא ניתן להתעלם מהעונש היחסית מקל שמטילה לא אחת מערכת המשפט ומיטיב עם אותם פוגעים.

כך לדוגמה, לפני כשבועיים וחצי הורשע יוסף באור, מורה נהיגה מחיפה, במעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות בתלמידתו בת ה-17, אלא שהפרקליטות הגיעה עימו להסדר טיעון ובתמורה - הוא ירצה 9 חודשי עבודות שירות בלבד וישלם למתלוננת 20 אלף שקלים. בחודש דצמבר הורשע מורה לנהיגה נוסף - מרדכי אליעזר ממעלה אדומים שנאשם ב-11 עבירות של הטרדות מיניות וביצוע מעשים מגונים בתלמידות, חלקן קטינות. רק בתום כשנה וחצי של משפט, שבמהלכו הכחיש את ההאשמות נגדו - הוא הורשע וזוכה בחלק מהסעיפים מחמת הספק.

עבור הנערות החזקות, שעברו תלאות ומצאו את האומץ לעמוד מול הפוגע בראש זקוף ולהתלונן, כמו במקרים של המורים שהורשעו, נותר לקוות שמערכת המשפט תנקוט יד קשה עם המורים שפגעו. אין ספק שענישה משמעותית תיתן לנפגעות נוספות את הכוח ללכת ולהתלונן.

מה המסר שחשוב לכן להעביר לבנות שנפגעו מינית ממורה הנהיגה שלהן?

גל: "מקווה שמי שעברה את זה, תלך לשתף ותרגיש הקלה, ולא תסחב את זה המון זמן כמוני. שאף אחת לא תרגיש אשמה, אף אחד לא יכול לשפוט את המקום שמי שעברה פגיעה נמצאת בו. תהיי שלמה עם כל בחירה שלך".

נטע: "מאוד חשוב לפתוח את זה, אל תעשו את הטעות שאני עשיתי. עכשיו אני 'אוכלת את עצמי על זה' וזה מפריע לי בהרבה סיטואציות בחיים. קשה מאוד לחיות עם המחשבה הזו. דברו על מה שאתן עוברות".

בקרב מורי הנהיגה מבינים את הצורך לטפל בתופעה המדאיגה באופן הולם וקוראים להתקין מצלמות ברכבי הלימוד. "אני חושב שצריך להשתמש במצלמות ברכב של מורי הנהיגה כדי שהשיעורים יהיו מתועדים, כמו שיש מערכת כזו בטסטים", אומר ל-N12  אהרן כהן, שמלמד נהיגה זה 26 שנה וחבר באיגוד המקצועי של מורי הנהיגה. "יש תלמידות שבוחרות להמשיך ללמוד עם אותו מורה שפוגע מתוך ייאוש, פחד ותחושה שהוציאו כל כך הרבה כסף לפני הטסט. כל מורה חייב לדעת איפה עובר הגבול ואסור לגלוש למקומות של הטרדה מינית", הוא מסביר. "אנחנו מוקיעים את זה, אעלה את הנושא בכנס הבא שלנו ואמליץ לקדם את התקנת המצלמות".

 


תגובת משרד התחבורה:

"משרד התחבורה והבטיחות בדרכים רואה בחומרה רבה כל מקרה של הטרדה מינית בקרב מורי נהיגה ויפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותו כנגד כל מקרה של פגיעה בתלמידי ותלמידות נהיגה, כולל שלילת רישיון ההוראה של המורה.

"בהנחיית השרה, בימים אלה בוחן המשרד תיקון חקיקה שיאפשר השעיה מיידית של מורה נהיגה שהוגש נגדו כתב אישום בגין הטרדה מינית. כמו כן, יקדם משרדנו חקיקה שמגדירה שיעור נהיגה כיחסי מרות כך שרף הענישה יהיה גבוה יותר.

"אנו פונות ופונים לכל תלמיד או תלמידה שחוו פגיעה או הטרדה מכל צורה שהיא להגיש מיידית תלונה למשטרה כדי שניתן יהיה למצות את הדין עם כל מורה שהיה מעורב באירוע של הטרדה או פגיעה בתלמידי ותלמידות נהיגה".