נמר של נייר או השיניים של פוטין? צוותים של "ציידים", כוחות מיוחדים צ'צ'נים, קיבלו הוראה להיכנס לאוקראינה כדי לפעול לחיסול חברים ספציפיים מההנהגה האוקראינית. על פי הדיווחים, בעיקר אלו שמגיעים מרוסיה בשבוע האחרון, "חוליות של מתנקשים צ'צנים" קיבלו חפיסת קלפים ועליהן תמונות ותיאור של בכירים אוקראינים, כדי לסייע ללוחמים בזיהוי מטרותיהם. ערוץ טלגרם שמזוהה עם הממשל במוסקווה וקשור למערכת הביטחון מפיץ את המידע וטוען וחוזר שוב ושוב שנשיא אוקראינה זלנסקי הוא ה"מטרה מספר אחת" עבור הרוסים וגם משפחתו על הכוונת. השבוע נרשם, כך נראה, הכישלון הראשון.

הברית הסודית של פוטין עם רמזן קדירוב
הברית של פוטין עם רמזן קדירוב יוצאת לשדה הקרב

באוקראינה הודיעו כי חולייה צ'צ'נית שעמדה לרצוח את זלנסקי חוסלה.  גורמים רשמיים אמרו כי יחידה של כוחות מיוחדים צ'צ'נים - הידועים כ"קדירובים" - הייתה מעורבת בתוכנית ו"חוסלה". ראש שירותי הביטחון האוקראיני אולקסי דנילו אמר: "אנחנו מודעים היטב למבצע המיוחד שהיה אמור להתבצע ישירות על ידי הקדירובים לחסל את הנשיא שלנו" - וסיפר כי אוקראינה קיבלה טיפ על המזימה מחברים בתוך שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה. 

תמונת מצב מתעדכנת - כל מה שקורה באוקראינה

מי הם אותם "קדירובים"? לפי הדיווחים, החיילים הצ'צ'נים ששייכים לגדוד הדרומי של שירות המשמר הפדרלי התבססו ביערות האוקראינים הקפואים בעונה הזו - ומתכוננים לצאת למשימתם לעצור או לחסל את אנשי ההנהגה שתוארו במוסקבה כ"ניאו נאצים ולאומניים קיצונים". הטלוויזיה הממלכתית בצ'צ'ניה דיווחה כי רמזן קדירוב בן ה-45, מנהיג האוטונומיה הצ'צנית שנמצאת תחת חסות רוסית ובעל ברית קרוב של פוטין, ביקר את כוחותיו באוקראינה. עוד פורסם כי קדירוב נפגש עם ויקטור זולוטוב, מנהל שירות המשמר הלאומי הפדרלי והמפקד העליון של כוחות המשמר הלאומי הרוסי, בן ברית קרוב נוסף של פוטין. 

כוחות צ'צ'נים
אלפי לוחמים, בשירות פוטין

טקס ההשבעה - וההבטחה לכבוש את קייב

בימים האחרונים קדירוב השמיע הבטחה מתריסה: "נכבוש את קייב". התעמולה הממלכתית הרוסית, ורשת של ערוצי טלגרם פרו-קרמלין ששימשו להפצת מידע על התקיפה המתמשכת, טענו כי בכל מקום בין 10,000 ל-70,000 לוחמים צ'צ'נים - שאותם תיאר קדירוב כ"מתנדבים" - עומדים לצאת לאוקראינה כדי לחזק את הכוחות העיקריים של מוסקווה. 

כוחות צ'צ'נים
המטרה - זלנסקי?
כוחות צ'צ'נים
ידועים לשמצה: "יודעת שהם יכולים לבוא ולאנוס"

מה האחריות שעל כתפי קדירוב, המנהיג הסמכותי של רפובליקה בעלת רוב מוסלמי בקווקז, במבצע הצבאי של פוטין? המלחמה באוקראינה מלאה בדיווחים סותרים, במקביל לידיעות על תקיפת של הכוחות הצ'צנים ותמונות של טקסים דתיים איסלאמים לקראת יציאה למתקפה בקייב, כוחות הביטחון של אוקראינה דווקא מתפארים בהישג של חיסול יחידת הלוחמים שהייתה בדרכה אל הנשיא. ביום שלישי הודיע רמזן קדירוב כי שניים מאנשיו נהרגו, ושישה נוספים נפצעו. "למרבה הצער, כבר יש אבידות בקרב ילידי הרפובליקה הצ'צ'נית. שניים מתו (שאלוהים יסלח על חטאיהם), שישה אחרים נפצעו בדרגות שונות", כתב.

בתוך ערפל הקרב, התקשורת הרוסית מקדמת את הדיווחים על הלוחמים הצ'צנים מטילי האימה: "אלפי צ'צ'נים מתרכזים דרומית לאוקראינה", דיווחה התקשורת הרוסית והציגה מאות לוחמים צ'צ'נים שמתפללים ביער לפני הקרב. ברוסיה מאמינים שנוכחותם של חיילים צ'צ'נים בשטחה של אוקראינה משמש כנשק פסיכולוגי נגד האוקראינים. הפעלת נשק הלוחמים הצ'צ'נים לדעת המודיעין במערב היא חלק ממסע תעמולה לנסות ולאלץ את הכניעה של קייב - מאמצים שעד כה לא צלחו. 

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי (צילום: רויטרס)
הצ'צ'נים מסתובבים עם התמונה שלו על הקלף. זלנסקי | צילום: רויטרס
כוחות צ'צ'נים
טיהור אתני, אונס - וגם לוחמה פסיכולוגית. רמזן קדירוב

העצה ל"נשיא לשעבר" זלנסקי והסימן המיוחד

ב-25 בפברואר, יום לאחר תחילת הפלישה הרוסית לאוקראינה, היומון הרוסי נובאיה גאזטה שיתף סרטון שצולם בגרוזני, בירת צ'צ'ניה. באותו תיעוד נראים אלפי חיילים נאספים סביב רמזן קדירוב, שמודיע על הצבתם של אלפים מחייליו - המכונים הקדירובצי בשל נאמנותם למנהיגם - בחזית האוקראינית. "אני רוצה לתת עצה לנשיא לשעבר של אוקראינה זלנסקי בעתיד. הוא חייב להתקשר לנשיא שלנו, המפקד העליון פוטין, ולבקש התנצלות", הוא הכריז מול המוני חיילים שנשבעו לו.

"אני מתחייב שאזורי הקרבות הקשים ביותר באוקראינה יהיו מלאים בלוחמינו", הוסיף לאחר הכניסה למלחמה. "הנשיא פוטין קיבל את ההחלטה הנכונה ונבצע את פקודותיו בכל הנסיבות. אנחנו לא רוצים שאחרים יתקפו את רוסיה דרך אוקראינה - נשמיד יחידות צ'צניות שילחמו לצד אוקראינה". קדירוב תיאר את עצמו כ"חייל רגלי" של פוטין ודבריו הדהדו את קריאתו של הנשיא הרוסי, שדחק באוקראינים להתקומם נגד ממשלתם שלהם, שלדבריו מורכבת מ"ניאו-נאצים"

כוחות צ'צ'נים
נשבעים בשם קדירוב למלחמה נגד אוקראינה

ומה קרה מאז? "הצ'צ'נים בהחלט הגיעו", מעידים עיתונאים שראו את הכוחות הלוחמים הללו נוחתים בנמל התעופה אנטונוב ממערב לקייב. כוחות מיוחדים שהניפו את דגל צ'צ'ניה נראו גם בעיירה הוסטומל שידעה השבוע קרבות קשים. משוריינים עם האות הלבנה V - בניגוד לכלי רכב רוסים, שנושאים את הסימן Z - תועדו דוהרים בכבישים. עם זאת, קבוצה קטנה של לוחמים צ'צ'נים בפאתי קייב היא לא בדיוק מה שהבטיח הקרמלין. עד כה הם נצפו בכמה מקומות: בסביבת אזור תחנת הכוח הגרעינית לשעבר בצ'רנוביל, מצפון לבירה קייב ובאודסה.

"מוניטין של ברברים - יחתכו לכם את הגרון"

אליס, צעירה צרפתית-אוקראינית שברחה מקייב, אמרה לטלוויזיה הצרפתית BFMTV: "אני עוזבת. יש צ'צ'נים שמגיעים. אני חוששת מהם כי אני יודעת שהם יכולים לבוא ולאנוס אותנו ולחתוך אותנו. לא אכפת להם", היא הסביר כשניסתה לברוח מהבירה. "לצ'צ'נים יש מוניטין של ברברים. הקרמלין למעשה אומר "תתנהגו יפה, אנחנו שולחים לכם אנשים שהולכים לחתוך לכם את הגרון'", דיווח ג'רום פליסטרנדי, פרשן הביטחון של BFMTV.

כוחות צ'צ'נים
קדירוב התרברב: "נכבוש את קייב"
כוחות צ'צ'נים (צילום: AP)
המוניטין שלהם הולך לפניהם כלוחמים חסרי פחד | צילום: AP

המלחמה בין כוחות הנאמנים למוסקווה והבדלנים הצ'צ'נים, שהחלה מאמצע שנות ה-90' ונמשכה למעשה עד 2009, ציירה את הלוחמים הצ'צ'נים כעשויים ללא חת, לוחמי גרילה מהוללים חסרי פחד. מדובר בקרבות שהתישו אפילו את הענק הרוסי. ומאז מנהיג הצ'צנים קדירוב לא היסס, למשל, לבצע טיהור אכזרי נגד אנשי קהילות הלהט"בים בצ'צ'ניה. ז'אן פרנסואה ראטל, מומחה לענייני מזרח אירופה שמלמד באוניברסיטת אוטווה בקנדה, אמר: "זה מבצע פסיכולוגי, המטרה היא לגרום לאנשים להאמין שמה שקרה בצ'צ'ניה יקרה באוקראינה - שהם ישתוללו בעיר, יבזזו, יאנסו ויהרגו".

"אל תברחו - רוצים לגמור אתכם"

זו לא הפעם הראשונה שהחיילים הצ'צנים נשלחים להילחם לצד החיילים הרוסים. "תמיד היה להם תפקיד בפעולות החיצוניות של רוסיה. בסוריה הם פעלו כשוטרים צבאיים", מסביר ההיסטוריון ז'אן פרנסואה קולוסימו. עם זאת, הפעם זה שונה: באוקראינה, בגלל האמונה המוסלמית שלהם, החיילים הצ'צנים יתקשו להתבסס בתוך האוכלוסייה הנוצרית ברובה - אך בכל זאת יכול להיות להם תפקיד בלחימה עירונית עתידית: "אנחנו רואים שהם הציגו סמלים מיוחדים, להבחנה טקטית בלחימה".

כוחות צ'צ'נים
מסומנים בשונה מהכוחות הרוסיים
כוחות צ'צ'נים
ההבטחה ל"דהירה" לעבר קייב עדיין לא התממשה

בחשבון הטלגרם שלו, המנהיג הצ'צ'ני קדירוב מציף הצהרות שמוכיחות כביכול את תמיכתו הבלתי מעורערת בוולדימיר פוטין. בתגובה לסנקציות המערב, הוא מאיים על ראש הממשלה בוריס ג'ונסון: "לא מדובר בתה אנגלי". בבוקר יום רביעי, הוא פרסם הודעה חדשה באינסטגרם שבה שיתף סרטון חדש של חייליו - עם ההודעה המופנית לאוקראינים: "אל תברחו, אנחנו רוצים לגמור אתכם".

כוחות צ'צ'נים
מפגן כוח של הכוחות הצ'צ'נים

לא כל הצ'צ'נים בכיס של קדירוב

אוכלוסייה של 2 מיליון איש נמצאת תחת שלטונו האוטונומי למחצה של קדירוב. שתי מלחמות האזרחים האכזריות של צ'צ'ניה בשנות ה-90' והשלטון האכזרי יותר ויותר של קדירוב יצרו קהילה של מהגרים צ'צ'נים ברחבי אירופה וטורקיה - ומאות אלפים ברחו מהמדינה. מאות מהם כעת מוכנים להצטרף למאבק - להגנת אוקראינה. "קדירובצי באוקראינה נלחם לצד הרוסים, מה שהופך את האחריות של כל צ'צ'ני להתעמת עם אויבי צ'צ'ניה ואמונתנו", לדברי רמזאן,

לוחם ג'יהאד לשעבר בסוריה מצ'צ'ניה, שחי בשקט בגלות בטורקיה, שבר את השתיקה והתראיין לתקשורת במערב בשם בדוי. "קדירוב והחמולה שלו שולטים בשירותי הביטחון הרוסים-נאמנים וצדים את יריביו הפוליטיים ברוסיה, בצ'צ'ניה ובאירופה", טען, אבל עכשיו הם באוקראינה בשביל פוטין ואנחנו יכולים לצוד אותם שוב". הלוחם הוסיף: "אנחנו מכירים את האנשים האלה שנשלחו להרוג את זלנסקי שעובדים עבור הכלב של פוטין [קדירוב]".

ואלו לא הכוחות היחידים שנשלחים בשם פוטין לחסל את זלנסקי: עם הפלישה הרוסית לארצו, התגבר החשש כי כי שכירי חרב רוסים ינסו לרצוח אותו. השבוע דיווח הטיימס הבריטי כי 400 מבכירי "כוח וגנר", מיליציה פרטית של מקורב לפוטין, דולקים אחריו ברחבי קייב. מדובר בכוח נוסף שעושה את העבודה השחורה של רוסיה במקומות שבהם פוטין לא רוצה "להתלכלך" בעצמו - עם מוניטין מפוקפק לא פחות מהצ'צ'נים: אלו שכירי חרב שנודעו במעשי רצח מזוויעים מסביב לעולם. המממן העיקרי של המיליציה הזו הוא מי שהיה בעבר השף הפרטי של פוטין, יבגני פריגוזין. עד כה גם הם לא הגיעו למטרה שלהם. 

"אחד ביום" על מלחמת רוסיה-אוקראינה - כל הפרקים: