בתחילת חודש אפריל 2018 נחת על שולחנם של חברי הכנסת מכתב מפתיע. "אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק". המוען היה יו"ר הכנסת דאז יולי אדלשטיין, אחרי ששרת התרבות דאז, מירי רגב, עשתה כל שביכולתה כדי "לדחוף" את ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו – למרכז הבמה בהר הרצל בטקס המשואות בערב יום העצמאות. כמה ימים לאחר מכן, אחרי התגוששות רבתי בתקשורת, סיכמו אדלשטיין ונתניהו שהאחרון ידליק משואה בטקס ויישא  דברים. ראש הממשלה הבטיח ליו"ר הכנסת שהנאום יהיה קצר ממה שתכנן, הבטחה שנרמסה ברגל גסה.צילומי התקריב האינסופיים של הזוג נתניהו לא עזרו לתחושה החמוצה של אדלשטיין, שבלע את הרוק בקושי רב. הוא נכנע לעוצמתו של ראש הממשלה.

בנימין נתניהו, יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ההכרזה שמטלטלת את הליכוד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרבה תהפוכות עברו היחסים בין אדלשטיין לנתניהו, אבל היה נדמה שהמינוי של אדלשטיין לשר הבריאות שיפר את היחסים בין השניים. ביבי פרגן ליולי, יולי פרגן לביבי, ובא לאסיר ציון גואל. הכול היה על מי מנוחות עד לרגע שבו הליכוד עבר לאופוזיציה, באירוע שקשה לאנשיו לעכל גם בחלוף ארבעה חודשים מהקמת הממשלה. בנקודה הזאת, בזמן שנפתלי בנט קיבל את המושכות ונתניהו עשה פילאטיס בחו"ל (שם קוד), אדלשטיין הוציא מהפריזר את התוכניות השאפתניות שלו לכבוש את ההנהגה של מי שהייתה עד לא מזמן מפלגת השלטון. בסביבתו הקרובה, קרובה מאוד, יש לא מעט אנשים שלוחצים עליו ואומרים לו: "יולי, אתה יכול". עוד נראה.

יולי אדלשטיין, ביבי נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
אסיר ציון לשעבר יילך בעקבות נתניהו לראשות הליכוד? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

דבר אחד בטוח - אחרי הריאיון הבלעדי של אדלשטיין לעמית סגל השבוע, רבים העלו על שפתותיהם ובמוחם את השאלה: למה? וביתר דיוק: למה עכשיו? מה בוער לו, למי שנבחר במקום ה-1 בפריימריז לרשימת הליכוד, לקרוא תיגר על נתניהו, דווקא ברגעים האלה? הרי זה בדיוק מה שמצביעי הליכוד לא אוהבים: ייבוא של ה-DNA ההרסני של מפלגת העבודה, שם בחירות לראשות המפלגה זה כמו להעביר ערוץ בטלוויזיה.

יולי אדלשטיין, ביבי נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מערכת יחסים סוערת שמובילה להתמודדות ישירה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

באופן די מפתיע, אדלשטיין לא סבור שנתניהו מתכוון לפרוש בקרוב. "ריד מיי ליפס", אמר השבוע לאחד מאנשיו. "ביבי לא יפרוש. לא בשנה הקרובה ולא בשנים הקרובות. הדבר היחידי שיכול לגרום לו להרהר זה אם אני אתחזק והוא יבין שזו התמודדות אמיתית. מה רע לו? מי שבונה על זה שהוא יפרוש אחרי התקציב – טועה. הוא פורח. הוא יכול לנסוע לחופשה, הוא יכול להיות שבועיים בהוואי ולבקר את הממשלה כמה שהוא רוצה באפס אחריות", הסביר.

"ביבי לא יפרוש. לא בשנה הקרובה ולא בשנים הקרובות. הדבר היחידי שיכול לגרום לו להרהר זה אם אני אתחזק"

יולי אדלשטיין לאחד מאנשיו
בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין עומדים (צילום: רויטרס)
נתניהו יגיע לפריימריז - מעמדה פחות נוחה | צילום: רויטרס

"נתניהו פורח. הוא יכול לנסוע לחופשה, הוא יכול להיות שבועיים בהוואי ולבקר את הממשלה כמה שהוא רוצה באפס אחריות"

יולי אדלשטיין לאחד מאנשיו

המשפט האחרון מעניין, וגם ההתרחשות שהייתה השבוע בכנסת, רגע אחרי שהכריז על ההתמודדות. ראש הממשלה, שישב אז במליאה, פנה לאדלשטיין ולחץ את ידו, מול עיניו של בנימין נתניהו. רמז ברור מזה לא יכול היה להיות, וכנראה שכל הצדדים – למעט נתניהו – נהנו מהסיטואציה. גם הוא יודע שיש עוד שחקנים שמתחממים על הספסל, ורק מחכים לשעת הכושר הנכונה. זה לא אומר שמישהו מהם ינצח אותו, זה בעיקר אומר שלראשונה זה 12 שנה נתניהו יגיע לפריימריז מעמדה פחות נוחה.

הקרבות בליכוד - סיקור מיוחד:

אדלשטיין הכריז: "אתמודד מול נתניהו, איתו לעולם לא ננצח"

סקר מיוחד: 86% מבוחרי הליכוד מעדיפים את נתניהו

יו"ר מרכז הליכוד מגיב: "לא יהיו פריימריז לפני פיזור הכנסת"

מקורבים לאדלשטיין הזהירו: "אין לך סיכוי"

המלכוד של נתניהו ואדלשטיין | אביב בושינסקי

ויחד עם זאת, לכולם – כולל לאדלשטיין - ברור שיהיה קשה מאוד לנצח אותו. ביום שאחרי ההכרזה, אדלשטיין פתח את מהדורת חדשות 12, וראה את נתוני התמיכה העגומים בו בקרב מצביעי הליכוד. "זה לא נעים", אמר למי שאמר, "הם יתרגלו לאט-לאט".

הוא סיפר בשיחות סגורות שהיה לו מוזר לראות את העמודה שבישרה על מספר המנדטים של הליכוד בראשותו. גם הוא יודע שהליכוד בראשות נתניהו זה כמעט משפט מולחם. ייתכן שהוא נזכר אז בחברי המרכז שהזהירו אותו שאין לו סיכוי מול נתניהו ואף אמרו לו: "אתה תתבזה"- או בסקרים הפנימיים שהראו כי גם ברקת מוביל עליו.

כך "ינדדו" המנדטים אם אדלשטיין יעמוד היום בראש הליכוד:

וכך זה ייראה אם נתניהו יישאר בראשות המפלגה:

ולא רק אותם חברי מרכז היו מסויגים: קבוצות הוואטסאפ של חברי מרכז הליכוד געשו לאחר הריאיון, וחסידיו הוותיקים של נתניהו יצאו למתקפה. "אנחנו מצביעים רק עבור בנימין נתניהו לכל תפקיד שהוא רוצה", הם הדגישו בשורת הודעות - וחלקם עקצו: "יולי לך, גדעון סער מחכה לך, בליכוד אין לך מה לעשות". חבר נוסף כתב: "אדון אדלשטיין, קודם תביא קולות בליכוד בבחירות הכלליות. זוכר מה זה? מתי עבדת להביא קולות למען הליכוד בבחירות? אתה והשרים יודעים לרוץ עבורכם בפריימריז מבוקר עד ערב, אבל בכלליות – נעלמים לתוך הווילות שלכם. ביבי עובד ומביא בעצמו את כל המנדטים".

אדלשטיין, מנגד, דווקא רואה בסקר הוכחה לכך שאפשר להביא מנדטים גם בלי ביבי. "אם אדם שפעם ראשונה בחיים, כמה שעות אחרי שהצהיר שהוא בכלל שוקל להתמודד, מקבל 20 מנדטים מהציבור, זה ממש לא רע. זה גם מוכיח שמי שאומר שהמותג 'ליכוד' נשחק לא יודע על מה הוא מדבר. יש ליכוד והליכוד לפני נתניהו", הוא אומר לאנשיו. מתישהו בשנים הקרובות נגלה אם זה עדיין נכון.

ירון אברהם (צילום: חדשות)
צילום: חדשות