רומן זדורוב בדרך הביתה? בשבוע הבא צפוי פרקליט המדינה לקבל החלטה דרמטית: האם לקיים משפט חוזר נגד רומן זדורוב באשמה שרצח את תאיר ראדה - או לבטל את כתב האישום ובכך לאפשר את שחרורו מהכלא? ברקע ההחלטה הטעונה: הכשלים שהתגלו בחקירה, שאותם חשפה התוכנית "צל של אמת" בערוץ HOT8. אמש (שישי) פרסמנו לראשונה עדות יוצאת דופן - עם ממצאים דרמטיים על אותם כשלים.

יצחק אילן, לשעבר סגן ראש השב"כ ומי שהיה מועמד מוביל לעמוד בראש הארגון, התעמק במשך שנתיים בכל הראיות בתיק הרצח, כמו שרק חוקר שב"כ מנוסה יודע לעשות. אילן מת בספטמבר מקורונה בגיל 64: חודשיים בלבד לפני כן הוא התראיין לפרק חדש בסדרה "צל של אמת". באותו ריאיון אחרון, שקטעים ממנו נחשפו אמש, האשים את הפרקליטות והמשטרה בתפירת תיקים, שקרים בבית המשפט והעלמת ראיות. על סמך כל אלו, הוא טוען: זדורוב חף מפשע.

סיקור N12 על המשפט החוזר לזדורוב:

"אני התגייסתי לשב"כ ב-1982, שירתי 31 שנה. אני שמעתי אלפי הודאות ושמעתי הרבה מאוד הודאות שווא, ואני יודע להבדיל בין אלה לבין אלה", הצהיר אילן בריאיון. "הבנתי שיכול להיות שאדם חף מפשע יושב בכלא. ישבתי ויום ולילה, זה לקח לי כשנתיים לעבור על כל החומרים האלה והגעתי למסקנה חד משמעית: רומן זדורוב חף מפשע, הוא לא רצח את תאיר ראדה, מדובר בהודאת שווא – והודאת שווא כל כך מוחשית וברורה. אומר את זה אחד ששמע הרבה הודאות שווא, גם ברציחות"

"אדם שנותן הודאת שווא נכנס לנעליים של שחקן, שרוצה שבן שיחו יאמין לו", הסביר אילן בריאיון ל"צל של אמת". לפיכך, הוא לא ייחס חשיבות לכך שזדורוב לחש בעת שהתוודה בפני המדובב: "טענה אחת שעלתה היא שמכיוון שהוא מתלחש, לא ייתכן שזו לא תהיה הודאה אמיתית – מי שטוען את זה מעולם לא שמע הודאת שווא. הרי הוא רוצה שמדובב יאמין לו שזו הודאה אמיתית, לכן הוא מתלחש".

יצחק אילן ז"ל (צילום: מתוך צל של אמת, hot8)
יצחק אילן ז"ל, בריאיון שצילם חודשיים לפני מותו | צילום: מתוך צל של אמת, hot8

"הוא לא כותב על המצח שלו 'תקשיב, זו עכשיו הודאת שווא ואני מספר לך'. בזה לא מבדילים בין הודאת אמת להודעת שווא, מבדילים אך ורק בדבר אחד – פרטים מוכמנים".

"ההודאה של זדורוב מלאה בפרטים מוכמנים שליליים, שגויים", אמר בנחרצות בכיר השב"כ לשעבר אילן. "מתוך 40 פרטים יש רק פרט אחד שהוא ניחש, שזה מספר התא. אני שמעתי את ההודאה שלו בשפתו, ברוסית - אף שופט לא ידע רוסית, בשום ערכאה".

כשנשאל זדורוב בחקירה אם תפס בשערותיה של תאיר ז"ל, השיב: "אני לא חושב שתפסתי, אני לא יודע את זה". לפי אילן, "יש עוד הרבה שערות שנמצאו בתא השירותים והפרקליטות מסרבת לבדוק, מתוך השאיפה שלהם שהאמת לא תתגלה היא לא בודקת את זה, פשוט נמנעת מזה".

לדבריו, "הציבור צריך לשאול למה הפרקליטות מסרבת לבדוק את השערות האלה. הסיבה היחידה: 'באימא שלכם, תעזבו אותנו', זו הסיבה". אילן הוסיף והאשים: "מה שהכי הרגיז אותי – לא מצאו כתם דם על הנעליים שלו, אפילו לא מולקלולרי. זה אמור להיות לטובתו, אין כתם דם! אז מה כותבים השופטים? 'לא מצאנו כתם דם כי הוא ניקה את הנעליים'. זה הצחיק אותי עד דמעות". 

גם על חקירת המעורבות האפשרית של אולה קרבצ'נקו (לשעבר א"ק) בפרשה, לאילן יש טענות חריפות. "הם חקרו את א"ק וא"ח (בן זוגה לשעבר שסיפר למשטרה כי התוודה בפניו) ברשלנות מכוונת כדי שקלונם יתגלה. בשפה עממית הם דפקו במכוון את החקירה של א"ק וא"ח". כפי שנחשף השבוע ב-N12, קרבצ'נקו פנתה לפרקליט המדינה עמית איסמן בבקשה שיסגור את התיק נגדה: קרבצ'נקו הודיעה כי היא מעדיפה שיתנהל משפט חוזר לזדורוב ואף הצהירה כי היא מוכנה להעיד.

רומן זדורוב (צילום: N12)
רומן זדורוב בבית המשפט, השנה | צילום: N12

אילן, שעבר על החקירות במשך זמן רב, זעם על כך שבחלק מהחקירות פס הקול נעלם - בעוד החוקרים וזדורוב ממשיכים לדבר וקולם לא נשמע. "הפסקות ההקלטה כאשר הווידאו ממשיך לרוץ - זה הדהים אותי, אין חיה כזו, אין תקלה כזו. זו לא תקלה כמו שהם טענו בבית משפט, אלו הפסקות יזומות. אני יודע את זה כי אני מכיר חדרי בקרה לפני ולפנים, הם שיקרו בבית משפט. אין דבר כזה שווידאו ממשיך והקלטת קול נמשכת".

בריאיון הצביע אילן על כשל נוסף: "זדורוב התחנן שייקחו אותו למזבלה לחפש את המכנסיים שהוא זרק כדי להוכיח שאין שם שום כתמי דם ושום דבר. כמובן שלא לקחו אותו אבל המשטרה חיפשה. מצאו שמונה זוגות מכנסיים, שלחו אותם למכון לרפואה משפטית כדי למצוא אם יש שם דם של תאיר ראדה. לא מצאו אז מה הם עשו? הם השמידו את המכנסיים מבלי להראות את זה לזדורוב, מבלי לעשות מסדר תמונות. זה פשע, זו השמדת ראיות. למה? כי זה לא הסתדר להם לתזה שלהם שזדורוב הוא הרוצח".

על סמך הכשלים האלה, יצחק אילן ז"ל האשים בנחרצות: "הוא נפל במלכודת של שוטרים מושחתים, הם חוקרים שתפרו תיק לרומן זדורוב ביחד עם הפרקליטות והמשטרה לא מוכנה להודות בזה. ככל שהיא לא תודה בזה, ככה יימשכו החקירות בישראל – זה הפרצוף של המשטרה, זה מה שהציבור רואה".


הריאיון עם יצחק אילן ז"ל הוא חלק מפרק חדש של "צל של אמת" בהוט 8, שנמצא בעבודה.

וזו תגובת הפרקליטות לדבריו: "על אף שיצחק אילן ז"ל לא היה קשור לטיפול בתיק זדורוב, הפרקליטות אפשרה לו בעבר להציג את טענותיו בפירוט. טענותיו נבדקו שוב ושוב, ביסודיות רבה. טענותיו של אילן ז"ל מתעלמות מראיות משמעותיות רבות שבהסתמך עליהן הורשע זדורוב במחוזי ובעליון. בהחלטתו על משפט חוזר, לא מצא השופט מלצר מקום לקבל את חוות דעתו של אילן ז"ל".