"באוגוסט 2020 הייתי ביוון, בספטמבר 2020 גרמניה - בקומה 17 באחד המגדלים הגבוהים בעיר, עם מיטת קינג סייז מפנקת", נזכרת לירי בת ה-26 בטיסותיה בתקופת הקורונה. "באוקטובר איטליה, בנובמבר דובאי, באבו דאבי בדצמבר באמצע המדבר". והרשימה לא נעצרת: "במרץ - הרפובליקה הדומיניקנית, הייתי בניו יורק באפריל, במאי שוב חזרתי לניו יורק, ביולי הייתי בספרד, בשווייץ, ואז הייתי בפריז ובאוסטריה ועברתי לבודפשט - ועכשיו אני טסה לאיטליה".

בזמן שרובנו הרגשנו שהיציאה מהבית בין סגר לסגר הייתה הדבר הכי קרוב לחופשה, יש כאלו שפשוט ארזו שוב מזוודה והמריאו ליעד הבא, עם "כלי העבודה" שלהם - הטלפון החכם או שלל מצלמות. המרוץ למיליון - עוקבים או מזומנים - הביא את כל הבלוגרים לדובאי עם פתיחתה לישראלים, ובהם גם את לירי חורש-רינמן. "רגע לפני שהיעדים באבו דאבי נפתחו לישראלים, סיקרתי שם המון מלונות". כמובן שהיא חמושה כמו כולנו בטלפון נייד, אבל בשבילה הסטורי הוא עבודה - היא משדרת באופן קבוע ל-62 אלף העוקבים ומפרסמת גם בבלוג שלה.

לירי חורש-רינמן ברפובליקה הדומיניקנית
גם בקורונה לירי טסה לרפובליקה הדומיניקנית - והצטלמה

בזמן שלירי ממריאה לאיטליה, פגשנו את הזוג מאיה גור ולאון קרביץ שבדיוק חזרו מהטיול באפריקה, שהם קוראים לו "העבודה שלנו". הם חזרו עם תיק שזכה לכינוי "10 קילו של אהבה". ומה יש בתיק? "יש לנו פה את המצלמה הראשית שלנו, את המצלמה המשנית שלנו, החצובה שלנו - לכל אלו ששאלו איך אנחנו מצלמים את עצמנו, יש לנו מצלמת אקסטרים והדבר הכי חשוב שאנחנו הכי אוהבים לקחת איתנו זה הרחפן".

בלוגרי הטיולים מאיה ולאון (צילום: החדשות 12)
"ביום אני אחליף אולי 5-4 פעמים את האאוטפיט". מאיה ובן זוגה לאון | צילום: החדשות 12

אי אפשר לצלם עם הטלפון, עם איכות כזו טובה?

לאון: "אפשר האמת, טלפונים עושים עבודה"

מאיה: "הוא מבחינתו אין לו בעיה"

"אתה נעלם לארבעה ימים - משבר"

ואכן אפשר, אבל כדי שהתמונות ייצאו באמת מעוררות קנאה - מאחורי הקלעים הציוד מושקע וכל לוק מתוכנן בקפידה. לפני כל נסיעה, מאיה בוחרת את האאוטפיט שמתאים לאאוטדור: "שמלה שתתנופף בצילומים, חליפה מהממת להצטלם איתה בנוף מרהיב". והיא מודה: "ביום אני אחליף אולי 5-4 פעמים את האאוטפיט ויותר. גם מבחינת בגדי הים, מצאתי בגד ים שמשתלב לי עם הסוואנה והעצים. כל הזמן אני מחשבת מה הכי מדויק מבחינת בגדים, אנחנו צריכים להתאים בינינו".

בלוגרית הטיולים מאיה גור על שפת הבריכה (צילום: החדשות 12)
"בבריכה שוחים הלוך ושוב בשביל הפריים - ורצים ליעד הבא". מאיה | צילום: החדשות 12

מאיה ולאון הם הזוג הזה שאתם מסתכלים בתמונות שלהם ומתים מקנאה. מתחילת הקורונה הם הוציאו ליותר ממאה אלף העוקבים שלהם את העיניים "רק" חמש פעמים, אבל מה שלא מעלים לסטורי זה את המשברים הקשים. "הגענו למעין מדבר קטן, סוואנה שאין בה קליטה בכלל - לא רק אינטרנט, קליטה בכלל", מאיה נזכרת. "אתה כיוצר תוכן ובלוגר יש לך מחויבות, אתה נעלם לארבעה ימים - משבר", ולאון מזכיר: "היא התחילה לבכות".

בגלל שאין קליטה התחלת לבכות?

"גיליתי שאין וייפיי והגעתי לחדר, מדהים אומנם, אבל בלי קירות. את שומעת אריות בלילה". לאון מסכים ומוסיף: "בארבע בבוקר בלילה הראשון אנחנו מתעוררים משאגות של אריות"

טוב, נסעת לאפריקה

"כן, אבל אתה לא מאמין שאתה הולך לשמוע דברים כאלה"

כן, זו הייתה חופשה ממש בגוב האריות - והם מסבירים שמדובר בג'וב מסוכן ממש: "כמעט נהרגנו על ידי היפופוטמים. פתאום אנחנו שומעים רחשים מטורפים ורואים שיחים זזים, חמש שניות ושני היפופוטמים רצים במרחק של שני מטרים. אני אומרת איך היינו מגיבים בלי מדריכים?"

בלוגרית הטיולים מאיה גור בסוואנה (צילום: החדשות 12)
בסוואנה לא הייתה קליטה - וההיפופוטמים כמעט הסתערו | צילום: החדשות 12

הכול מצולם אבל?

לאון מודה שלא ולוקח את האשמה: "וואי, טעות חמורה שלי. הלכתי עם מצלמת הוולוג ונגמרה לי הבטריה אחרי
כל היום".

והם לא לבד: רומי דרך ואסף ארנרייך הם זוג כבר 10 שנים, עם עשרים אלף עוקבים. הוא צלם והיא תמיד אהבה טיולים, וביחד הם החליטו לצאת למסע. רומי פתחה בלוג, או בעצם מגזין תיירות אינטרנטי: "היום כל אחד שמעלה תמונה לאינסטגרם קורא לעצמו בלוגר או צלם, ולכן אני הרבה יותר מתחבר למילה מגזין. זה יותר יוקרתי מבחינתי", מנמק אסף. גם הם הקדימו לנסוע לדובאי: "נהיה הסכם שלום, השמיים נפתחו ורצינו להיות הראשונים שמדווחים מהשטח".

רומי ואסף על יאכטה (צילום: החדשות 12)
"באמת מזמן לא היינו בחופשה אמיתית". רומי ואסף על יאכטה | צילום: החדשות 12

"בטח אומרים עכשיו בבית 'אוי אוי אוי'"

אבל החוויות ברשתות הן לא החיים עצמם - גם למי שמחזיקים באחת העבודות הכי מעוררות קנאה. "אנחנו זוג כבר 10 שנים, שמטייל בעולם וזה לא לטייל, זה לעבוד יום יום. תמיד אנחנו עם מצלמות עלינו, תמיד אנחנו עם הרגשת ה'פומו' (Fear of Missing Out) ומרדף אחרי ה'שוט' הבא - למה אנחנו פה ולא שם, למה אנחנו עם הרחפן ולא עם מצלמת הסטילס. באמת מזמן לא היינו בחופשה אמיתית".

רומי מודה: "כשאנחנו מקבלים ארוחת בוקר, אנחנו צריכים לצלם אותה בסטילס ובווידאו וברחפן - לתעד את המקום, לתעד את שנינו מזווית כזאת וזווית כזאת, לדבר למצלמה ובסופו של דבר ארוחת הבוקר שאנחנו אוכלים היא קרה. אי אפשר להגיד 'אתם חיים את החלום' כי גם לנו יש קשיים, בעיקר כשאנחנו זוג", ואסף ממהר להגיב: "רגע, הקוראים והצופים בטח אומרים עכשיו בבית 'אוי אוי אוי'".

התמונות של אסף ורומי מהחופשות בעמוד האינסטגרם (צילום: החדשות 12)
התמונות באינסטגרם של אסף ורומי מהחופשות | צילום: החדשות 12

גם הזוג הצעיר מאיה ולאון מכירים את התחושה: "היינו בסיישל ולא היינו בים פעם אחת", היא מודה. "בבריכה זה לשחות הלוך ושוב, הלוך ושוב בשביל הפריים, ולצאת ולרוץ לפריים הבא. זו עבודה, אנחנו לא נוסעים לחופשה ואין לנו כבר דבר כזה. ברגע שאנחנו חוזרים למלון מסשן הצילומים אנחנו עובדים על עריכות ושולחים את החומרים, ואין לך באמת את המושג לנוח. העבודה שלך היא 24/7".

אחרי שלמדנו על החיים הפחות זוהרים של בלוגרי הטיולים, איך זה עובד? הרי מישהו משלם על כל הטוב הזה. ספוילר: לא הם. "הרבה אנשים שואלים אותנו איך אנחנו מממנים את הטיולים שלנו. אז התשובה היא שפשוט אנחנו יוצרים תוכן לעסקים", מצהירה רומי. "מה זה אומר? המלון הזה בעצם משלם לנו כסף על יצירת התוכן, עבור סרטון וידאו, תמונות מקצועיות שהוא יוכל להשתמש בהן במדיות החברתיות. אלו לא רק בתי מלון - יש גם חברות תיירות מקומיות".

בלוגרי הטיולים מאיה ולאון (צילום: החדשות 12)
"אין לך באמת את המושג לנוח. העבודה שלך היא 24/7". מאיה ולאון עובדים | צילום: החדשות 12

בן זוגה אסף מוסיף: "יש מישהו שאוהב את המידע שלנו, מזמין דרכנו בית מלון בבוקינג אז אנחנו מקבלים עמלה צנועה". גם מאיה חושפת: "אנחנו יכולים להתארח בחדרים שהם 30 אלף ללילה, כולל מיליון אטרקציות. יש מקומות שאכן נקבל תשלום". 

הטריק של לירי: "לא הייתי באף בידוד"

לכל חופשה יש מוצאי חופשה, בטח בתקופת קורונה. רומי ואסף נכנסו לבידוד של שבוע כי חזרו בלי חיסון שלישי: "זה בקטנה, מה זה בידוד?", מגיבה רומי. "מה זה שבוע מהחיים לעומת כל הכיף והמקומות היפים האלה שאתם רואים? אפילו חודש". 

רומי ואסף מתעדים את ארוחת הבוקר בחופשה (צילום: החדשות 12)
"עד שמסיימים לצלם, ארוחת הבוקר קרה". רומי ואסף סועדים | צילום: החדשות 12

גם מאיה ולאון ספגו לא מעט בידודים: "היינו על מזחלת שלג בלפלנד - בדיוק הספקנו לחזור לפני שסגרו את כל השמיים גם פה וגם שם, אז נכנסנו לבידוד. היינו ביוון ונתקענו גם שם כי נכנס סגר שני וכל הטיסות התבטלו". לעומתם, לירי הצליחה להימנע מכך - וחושפת את הטריק: "לא הייתי באף בידוד. כשספרד הפכה לאסורה ודרשה בידוד בחזור, הבנתי שאני צריכה להיות ביעד ירוק 14 יום כדי לחזור בלי בידוד אז מצאתי את עצמי 14 יום ביעדים אחרים, בשווייץ ובצרפת".

לירי היא סטודנטית, את התזה שלה היא כותבת על אמינות באינסטגרם. את רוב הלימודים העבירה בזום בחו"ל. הקורונה הקפיצה ואף הכפילה את מספר העוקבים ברשתות החברתיות שלה: "התחלתי את הקורונה עם 30 אלף והיום יש לי כבר 75 אלף בערך".

לירי חורש-רינמן בחופש בתקופת הקורונה (צילום: החדשות 12)
"אנשים לא יודעים איך לטוס, אז שואלים אותי". לירי בחופשה | צילום: החדשות 12

לדבריה, "הסיבה היא מאוד הגיונית - אנשים לא יודעים איך לטוס, כל הזמן שואלים אותי לאן מכניסים, מה ההגבלות ומה צריך. הם קלולס וזה הפך להיות נושא מסורבל". הזינוק בפופולריות הפך את היוצרות בביתה: "הפרטנרית הקבועה שלי זו אימא שלי. היא לקחה אותי מטעם העבודה שלה כשהייתי ילדה לכנסים בעולם שהיא הייתה נוסעת אליהם, ועכשיו אני לוקחת אותה מהעבודה שלי". 

לא רק היא זוכה לזינוק בפופולריות. "עלינו מ-80 אלף לכ-105 אלף, עולים יפה - כן", מספרת מאיה, ולאון מתקן: "104 אלף אבל מי סופר". מאיה מנסה להסביר מה השתנה: "דווקא בגלל שזה נהיה כל כך נדיר לטייל, אנשים ממש צמאים לתוכן מסוג הזה כי הם לא חווים את זה בעצמם. הם אומרים לנו 'אנחנו ממש חווים את זה דרככם".

הכסף זורם וגם הצפיות והכניסות, אבל אסף מבקש מבת זוגו רומי שינוי בתוכניות: "כמעט נסענו לחופשה אמיתית לאיטליה, ואז מישהו שמע שאנחנו טסים אז הוא אמר 'בואו נעשה שיתוף פעולה, בואו תרוויחו קצת כסף'. אז רומי, בבקשה - אנחנו עשר שנים ביחד, בבקשה שהיעד הבא יהיה בלי מצלמות".