בעיצומו של מבצע החיסונים במנות הראשונות של פייזר כינה פרופ‘ נחמן אש (מנכ"ל משרד הבריאות היום, פרוייקטור הקורונה דאז) את החיסונים שניתנו לאזרחי ישראל נגד נגיף הקורונה - ”כיפת הברזל הבריאותית שלנו. מגנים על הפרט המתחסן ומאפשרים לציבור שגרת חיים כמעט מלאה, למרות ההשתוללות בעולם“. פרופסור אש ודאי לא שיער בנפשו, ששבועות אחדים אחרי שאמר את הדברים ישגרו סוללות כיפת ברזל כל כך הרבה טילי טמיר מיירטים לעבר רקטות ששוגרו מעזה.

השיגורים היו כה רבים עד כדי כך שנשיא ארצות הברית, בדרישה שהציב בפני נתניהו להפסיק את האש, התחייב להשלים את מלאי הטילים המיירטים. רוצה לומר שאם נתניהו לא היה נענה לדרישתו, הוא לא היה מחדש את המלאי ואז מדינת ישראל הייתה בבעיה נוכח המשך שיגור הרקטות מעזה. גם בביקור שקיים ערב ראש השנה החדשה ראש הממשלה החדש נפתלי בנט בוושינגטון התחייב הנשיא ביידן, בין השאר, להעניק למדינת ישראל תקציב מיוחד בסך מיליארד דולר לצורך התעצמות וחידוש מלאי הטילים של כיפת ברזל. 

הרבה תקשורת התנהלה בשנה שחלפה בין לשכת ראש הממשלה בירושלים לארצות הברית. עם נשיא ארצות הברית דיברו, בין השאר, על צורך ואספקה של ועוד עוד מיירטים לכיפת ברזל, עם מנכ“ל חברת פייזר ד"ר אלברט בורלא שוחחו גם בנימין נתניהו וגם נפתלי בנט על צורך ואספקה של חיסונים. אלה הגיעו לכאן עוד לפני היתר החירום שנתן ה-FDA למנות הראשונות, והמתינו עד הדיון הגלוי והפתוח שבעקבותיו ניתן ההיתר.

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא (צילום: רויטרס)
החיסונים של פייזר הפכו לכיפת ברזל החדשה | צילום: רויטרס

עוד ועוד חיסונים המשיכו להגיע ומבצע החיסונים במנה השלישית החל כאן בישראל עוד לפני שפייזר הגישה ל-FDA את תיק הבקשה לאישור מנת הבוסטר. איך אמר ראש ממשלת ישראל בנט לנשיא ארצות הברית בבית הלבן: ”אני החלטתי להתחיל בחיסון ה-3 לכלל האוכלוסייה“, ואיך אמר הנשיא ביידן: ”אנחנו נערכים וממתינים לאישורים הנדרשים“. "סמוך, יהיה בסדר" בשיטה הישראלית מול התנהלות קשיחה ופורמלית בנוסח ארצות הברית.

סיכום הביקור של בנט בארה"ב:

החיסונים של פייזר, שבהם אנו משופעים, עדיין לא הוכיחו שיש ביכולתם להחזיר את האנושות לחיים נורמליים. הם לא ממש מונעים הדבקה - אגב, לא נדרשו ולא התיימרו לכך מלכתחילה. הם כן מקטינים את הסיכון ללקות במחלה קשה ולמות. לפחות לתקופה קצובה. הם מאפשרים לממשלה שלא יכולה לנהל את המגפה באמצעות הנחיות לימים מיוחדים.

לא, אני לא רומז ולא מכוון לסגר. יש הרבה מאוד אמצעים לא רפואיים אחרים שלא נעשה בהם שימוש לפני החיסון או אחריו, בעיקר מסיבות פוליטיות - כמו למשל הגבלת התקהלויות במופעי תרבות המוניים (ולפצות בהתאם), הגבלת באירועי ספורט באולמות סגורים והגבלת התקהלויות המוניות ותפילה בבתי כנסת. אפשר היה גם לתגמל מעסיקים כדי שיעודדו עבודה מהבית. החיסון, נכון לעכשיו, נועד למשוך זמן. אז הולכים על זה גם אם אין מידע או אינדיקציה ברורה לצורך במנה נוספת וגם ללא אישור ה-FDA. גם אם זה לא ממש פותר את הבעיה. כמו כיפת ברזל, שמאפשרת לנהל חיים יחסית נורמליים בצל האיום הרקטי, מבלי לטפל בשורש העניין. בסוגיות הליבה.

הטורים של ערד ניר ב-N12:

מקור הטרור הפלסטיני הוא בסכסוך על הארץ הזו. הטרור הזה לובש ופושט צורה כבר מאה שנה. כל תקופה והגרסה שלה. מוטציות עונתיות. חיסון ארוך טווח נגד הטרור הפלסטיני הוא פתרון הבעיה שגורמת לו להתקיים. כאן כמו בכל מקום בעולם. הלוואי ונשכיל לפתור סוף סוף את הסכסוך הלאומי על הארץ הזאת שבגללו שני הצדדים שופכים עוד ועוד דם. לטובתנו ולטובת הדורות שיבואו אחרינו. אבל זה יהיה רק סופו של הטרור הספציפי שבו טיפלנו. אל לנו לשגות באשליות. גם אם נפתור, מיד יצוץ לו טרור אחר. כי משחר האנושות הטרור הוא מחלה ממארת שולחת גרורות, זיהום אנדמי עם מוטציות, You name it.

צעד צבאי ברצועת עזה של הג'יהאד האסלאמי
כמו הנגיפים, גם הטרור לא ייעלם

חיסון ארוך טווח נגד הקורונה הוא פתרון לווירוס הקורונה עד שיגיע וריאנט חדש או וירוס חדש. בהצהרות לא ניתן להשתלט על הטרור. למרות הכמיהה האוניברסלית לחיים רגועים, אי אפשר באמת להשתלט עליו או להכחיד אותו, שכן זו סטייה חברתית שהייתה ותהיה. טרור זו מחלה כרונית. שבאה בגלים. עונתית. אי אפשר לנצח אותו. צריך נכונות לפעול נגדו כשמרים ראש. לסכל ולעמוד על המשמר בימים רגילים. גם כיפת ברזל להגנה, אבל לא רק. למרות ההצהרות וההתחייבויות אי אפשר לנצח את הטרור; בדיוק כפי שאי אפשר לנצח את הקורונה. 

ערד ניר (צילום: החדשות12)
ערד ניר | צילום: החדשות12