הכירו את היריבים הנוספים של עדן באירוויזיון: אחרי שהכרנו לכם את המתחרים הישירים של עדן אלנה בדרך לגמר האירוויזיון ברוטרדם, זה הזמן להכיר את המתמודדים הנוספים בתחרות - השירים שיתחרו זה בזה בחצי הגמר השני על 10 כרטיסים נוספים לגמר, שנמצא במרחק של שבועיים בלבד מאיתנו. בזמן שעדן והמשלחת הישראלית כבר עושים את דרכם להולנד לקראת החזרות לחצי הגמר הראשון שייערך ב-18 במאי, אנחנו כאן ב-N12 מגישים לכם את החלק השני של המדריך השלם לקראת רוטרדם 2021. 

המתחרים של ישראל באירוויזיון 2021 - החלק הראשון

בשבוע שעבר, סקרנו את 16 השירים שיתמודדו בחצי הגמר הראשון וביניהם גם השיר הישראלי - ובנוסף 3 שירים מ-3 מדינות שיתחרו אוטומטית בגמר ויצביעו בשלב הזה. השבוע, בחלקו השני של המדריך, נסקור את 17 השירים שיתחרו בחצי הגמר השני ו-3 מדינות נוספות שיתחרו ישירות בערב הגמר וגם יצביעו בחצי הגמר הזה. והפעם: הכוכב הבין-לאומי שיגיע לתחרות, הגימיק שלא נראה מעולם באירוויזיון - ושני המועמדים הרציניים לניצחון שגם נראים אותו דבר. 

ולמי מכם ששואלים - נזכיר שוב איך התחרות עובדת: האירוויזיון מחולק לשלושה שלבים - שני חצאי גמר וגמר. בחצי הגמר הראשון, שייערך השנה ב-18 במאי, יתחרו 16 מדינות על 10 מקומות בגמר - וביניהן גם ישראל. חצי הגמר השני ייערך יומיים לאחר מכן, ב-20 במאי, ושם יתמודדו 17 מדינות על 10 המקומות האחרונים בגמר. ב-22 במאי ייערך הגמר שבו יתחרו 26 מדינות: 20 המדינות שעלו מחצאי הגמר ועוד 6 מדינות - 5 "המדינות המממנות" שמתחרות מדי שנה אוטומטית בגמר - בריטניה, צרפת, ספרד, גרמניה ואיטליה - ומדינה שישית, שהיא המדינה שזכתה בתחרות האחרונה וגם המארחת של התחרות הנוכחית - הולנד. 

17 השירים שיתחרו בחצי הגמר השני (לפי סדר ההופעה בערב התחרות):

מיקום שיא באירוויזיון: 19 (2019)
אחוזי העפלה לגמרים: 20%

סן מרינו היא מדינה קטנטנה בתוך המגף האיטלקי, אבל כזו שאתם כנראה מכירים - והכל הודות לרופא השיניים המזמר Serhat שייצג אותה באירוויזיון בתל אביב עם הלהיט "Say Na Na Na". אלא שהשנה, המדינה הכי קטנה חושבת בגדול: הראפר האמריקני Flo Rida, שאתם מכירים משלל להיטים חורכי ספוטיפיי, חבר לזמרת המקומית Senhit (תמורת תשלום נאה למדי, אנחנו מניחים) - ויחד הם יפתחו את חצי הגמר השני ויבצעו את השיר "Adrenalina", שהפך ללהיט בקרב מעריצי התחרות מהרגע ששוחרר רשמית. עקב הגבלות הקורונה, עדיין לא ברור אם הראפר הנודע אכן יוכל להופיע על הבמה יחד עם הנציגה הנבחרת - אך זהו היעד של המשלחת מסן מרינו, שמכוונת השנה הכי גבוה שאפשר - מה שככל הנראה יתבטא גם בלוח התוצאות. מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2001)
אחוזי העפלה לגמרים: 44%

נציג אסטוניה לתחרות השנה, Uku Suviste, הוא בחור עם מזל: הוא ניצח בשנה שעברה בקדם המקומי ונבחר לייצג את מדינתו באירוויזיון - אלא שהתחרות בוטלה, והוא נאלץ להתמודד שוב בקדם - שנה לאחר מכן. ונחשו מה? הוא ניצח בשנית - ונבחר להישלח לרוטרדם עם שיר חדש, "The Lucky One". ברוטרדם זה כבר סיפור אחר - ונראה ששם, המזל כבר לא יאיר לו פנים: ממיקום מספר 2 בחצי הגמר - שכפי שכבר הבנתם בחלקו הראשון של מדריך השירים מהשבוע שעבר, נחשב למיקום "נאחס" למדי, לא יהיה לו קל להעפיל לשלב הבא. אלא שהדבר שבאמת יקשה על המדינה הבלטית המתקדמת הזו להתקדם לגמר הוא… השיר. לא מדובר בשיר רע, אבל אם נהיה עדינים רק נגיד שהוא פשוט… גנרי ולא מותיר כל רושם מיוחד על המאזין. אז נכון, הופעה מיוחדת וזכירה בתוספת העיניים היפות של הזמר האסטוני ככל הנראה ישפרו את המצב בטבלת הניקוד - אבל כלל לא בטוח שאלת המזל תהיה שוב לצדו. מיקום שיא באירוויזיון: 6 (2018)
אחוזי העפלה לגמרים: 38% 

צ'כיה היא מדינה חדשה יחסית בתחרות שבתחילת הדרך שלה נחלה בעיקר מפלות, אלא שבשנים האחרונות - נראה שהגלמים מפראג הפכו לפרפרים: המדינה שבמרכז אירופה מייצאת לאחרונה לאירוויזיון שירים שהמכנה המשותף שלהם הוא פאן טהור - וזה עובד לה. אחרי שני השירים המרימים ששלחה לליסבון ולתל אביב שהגיעו למקומות 6 ו-11 בהתאמה, צ'כיה רוצה להמשיך ולהרים לאירופה עם בני כריסטו, ראפר מקומי ממוצא חצי אנגולי, שיבצע ברוטרדם את "Omaga", שזה למעשה "Oh My God" אבל בצורה מאאגניבה. אם להסתמך על שתי ההופעות הצבעוניות של המדינה הזו משתי התחרויות האחרונות ועל הקליפ של השיר הנוכחי, תרחיש שבו הצ'כים יחגגו גמר בפעם השלישית ברציפות הוא בכלל לא מופרך. או כמו שאומר בני, מיודענו - Omaga!  מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2005)
אחוזי העפלה לגמרים: 88%

המסע של יוון באירוויזיון הוא ההפך מטרגי - בטח אם בוחנים את הנתונים שלה משנות האלפיים: מאז שהחלה שיטת חצי הגמר ב-2004, היא העפילה לגמר 12 פעמים ברציפות - ומתוכן היא הגיעה 8 פעמים לעשירייה הראשונה, שנה אחר שנה - וזה כלל גם זכייה אחת ופעמיים מקום שלישי. אלא שבשנים האחרונות, היוונים לא קולעים, מגיעים למקומות נמוכים ואפילו פספסו פעמיים את הגמר. רצף הכישלונות המדכדך גרם למישהו במשרדי רשת השידור היוונית באתונה להחליט שהשנה מכוונים הכי גבוה שאפשר: מי שתישא את תקוותה של אומה שלמה על כתפיה תהיה הזמרת הצעירה והנאה Stefania שתבצע את "Last Dance" - המנון פופ אפקטיבי בניחוח דואה ליפה, שההופעה שלו צפויה לכלול אלמנט שטרם נראה על בימת התחרות - כזה שהצריך אימונים מפרכים. כל שנותר הוא להמתין ולגלות אם הנחישות, השיר והגימיק המסתורי (שנשמע כמו משהו מרהיב למדי) יחזירו את היוונים לתור הזהב שלהם באירוויזיון. מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1966, 2014)
אחוזי העפלה לגמרים: 58%

לא כל כך מזמן, אוסטריה הדהימה את אירופה כששלחה לתחרות את Conchita Wurst המזוקנת וניצחה באירוויזיון - כמעט חצי מאה אחרי שעשתה זאת לראשונה. באירוויזיון בו ישראל ניצחה, לפני 3 שנים, הנציג האוסטרי דורג ראשון בהצבעת צוותי השיפוט - ומאז, האוסטרים משוועים להצלחה נוספת בתחרות. את תקוותיהם השנה הם תולים בזמר המקומי Vincent Bueno, שיבצע בתחרות את הבלדה המודרנית "Amen" (כן, כבר יש שיר שנקרא בדיוק ככה בתחרות השנה שמתחרה בחצי הגמר הראשון) - כזו שמכילה את רגע השיא האירוויזיוני המתבקש ושעשויה לערוב לחיכם של השופטים, ממש כמו שניצל וינאי משובח. הצופים בבית ככל הנראה פחות יתחברו - מה שצפוי להוביל אוסטרים רבים להתפלל להצלחה בערב חצי הגמר.מיקום שיא באירוויזיון: 2 (1994)
אחוזי העפלה לגמרים: 43%

אתם ואנחנו יודעים היטב מה אומרים על הפולנים ועל חיבתם לפינות חשוכות, אז למה למען השם מישהו במדינה הזו בכלל צריך משקפי שמש? תשאלו את הנציג הנבחר לאירוויזיון השנה, שבאופן מוזר מתעקש לבצע את שירו כשמשקפיים כהים מכסים את עיניו - והוא חנוט בחליפה. הסטיילינג אולי ירשים אתכם - אבל למרבה הצער כנראה שתתקשו להתרשם מהשיר שיבצע, "The Ride" - שיר פופי סטנדרטי וחביב אבל גם כל כך גנרי שבכלל לא מפתיע שהוא נדחה מהקדם השוודי, אליו הוגש בתחילה. פולין מעולם לא זכתה בתחרות ועד היום היא לא מצליחה לשחזר את השיא שלה באירוויזיון שהושג בהשתתפות הבכורה שלה ב-1994 - המקום השני. האיש עם המשקפיים לא יהיה זה שישבור את הנאחס, ולמרבה המבוכה, הוא ככל הנראה יוכל להתחיל את ה-"Ride" הביתה כבר אחרי ערב חצי הגמר. רק שזה לא ייגמר בשקיעה בדכדוך בפינה הכי חשוכה בבית.   מיקום שיא באירוויזיון: 3 (2017)
אחוזי העפלה לגמרים: 67%

מולדובה היא אחת המדינות הצבעוניות באירוויזיון: בשנת הבכורה שלה בתחרות היא שלחה אליה סבתא מתופפת, בהמשך זמרת בשמלת ענק בוהקת - אחר כך חבורת כלות וחתנים ואז שלושה זמרים שעברו הסבה ללהטוטנים. כדי להמשיך את אותה מסורת, הנציגה הנבחרת לתחרות, Natalia Gordienko (שזה כבר הסבב השני שלה באירוויזיון), תבצע להיט פופ צבעוני ומתקתק במיוחד בשם "Sugar" שרקחו עבורה מי שמכונים ה-"Dream Team" - חבורת מפיקים ומוזיקאים שעומדים מאחורי כמה וכמה הצלחות מרשימות באירוויזיון בשנים האחרונות - ושביניהם כוכב הפופ הגדול ברוסיה, פיליפ קירקורוב. ההופעה ככל הנראה תכלול שלל ממתקי ומאפי ענק על הבמה (הקליפ לשיר לגמרי עושה טעם של עוד) וצפויה להיות אחת החזקות והמרשימות השנה. ושלא תגידו שלא הזהרנו: כמות גבוהה של סוכר צפויה גם בגמר. מיקום שיא באירוויזיון: 2 (1999, 2009)
אחוזי העפלה לגמרים: 56%

מדינת האי הקפואה והמרוחקת, זו שאתם שומעים עליה רק כשמתפרץ בה הר געש, היא עוד אחת מהמדינות שהיו קרובות לניצחון המיוחל באירוויזיון - אבל מעולם לא השיגו אותו. הישג השיא של האיסלנדים הוא המקום השני, אליו הגיעו פעמיים - ובשנה שעברה, דווקא אז, נראה שחלום המקום הראשון כבר עמד להתממש: איסלנד הייתה המועמדת המובילה לזכות בתחרות וכיכבה במקום הראשון בהימורים. אלא שהתחרות של 2020 בוטלה באופן תקדימי - ושנה לאחר מכן, ברשת השידור המקומית החליטו לא לוותר על ההרכב שהיה קרוב להביא להם את התהילה, Daði og Gagnamagnið. הזמר הראשי, דאדי, וחבריו להרכב, יעלו לבמה ברוטרדם עם הטרנינגים המזוהים שלהם (ואם יורשה לנו להוסיף - הכעורים) ויבצעו את שיר האהבה שהוא כתב לאשתו ההריונית, שאמורה לזמר ולהתנועע לצדו. לצערם של האיסלנדים, השיר השנה הוא פחות טוב מזה של שנה שעברה - ועל פי כל הסימנים וההימורים המקדימים, הוא לא יביא את התחרות לראשונה לרייקיאוויק (או להוסאביק). מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2007)
אחוזי העפלה לגמרים: 75%

בעבר היא הייתה חלק מיוגוסלביה הגדולה, לאחר מכן נקראה סרביה-מונטנגרו - ואז הפכה רק לסרביה. ומה קרה כשהתחרתה לראשונה באירוויזיון כמדינה עצמאית? נכון, היא זכתה - ועוד עם בלדה בסרבית מלאה. רק שזה קרה לפני 14 שנה - ומאז, איך נאמר בעדינות, הסרבים לא בדיוק מוצאים את הדרך לזכייה נוספת - ולא משנה באיזו שפה הם בוחרים לשיר ואיך קוראים למדינה שלהם. אז למה לא לנסות פטנט שמדינה אחרת ניסתה והצליח לה לא רע? לשלוח להיט פופ מרים ומקפיץ עם טייטל בספרדית - ולקוות לטוב. זה מה שלהקת "שוקולד מנטה מסטיק" של סרביה תנסה לעשות השנה ברוטרדם, כשתבצע את "Loco Loco", שיר שהזילות אמנם נוטפת ממנו - אבל שהוא גם הגילטי פלז'ר המושלם, ומסוג השירים שנראה שאין אירוויזיון בלעדיהם. הקהל כנראה יתחבר לזה יותר מצוותי השיפוט, אבל נראה שסופת ההוריקן הזו תמשיך לנשב גם בגמר.מיקום שיא באירוויזיון: 9 (2010, 2011)
אחוזי העפלה לגמרים: 54%

כבר יותר מחצי מהשירים בחצי הגמר הזה מאחורינו - ובטח תהיתם מתי תוכלו לקום מהספה ולגשת להתרעננות קלה והכרחית. ובכן, זה יקרה כשנציג גיאורגיה, Tornike Kipiani, יעלה לבמה ברוטרדם ויבצע את הבלדה המשמימה והנוראה של השנה, שספק אם מישהו מהצופים בבית יצליח לשרוד (כזו, אגב, שהוא כתב בעצמו). מרגע שהשיר "You" נחשף, הוא זכה לביקורות שליליות למדי מהמגיבים מכל רחבי אירופה - מה שהוביל לכך שהזמר עצמו הגיב בחזרה - ואף השתמש במילים שעדיף שנחסוך מכם. הנציג הגיאורגי, שהוא בכלל רוקר בועט שבחר השנה ללכת לכיוון אחר לגמרי, זכה בשתי תוכניות ריאליטי מוזיקליות - "אקס פקטור" והגרסה המקומית ל-"Idol", שבה הוענק לו הכרטיס לתחרות, ממש כמו עדן אלנה שלנו. אלא שבמקרה שלו - המקום האחרון בחצי הגמר הוא ככל הנראה אפשרות ריאלית למדי. יש לנו תחושה שכל העסק הזה ייגמר בעוד קללות.  מיקום שיא באירוויזיון: 5 (2012)
אחוזי העפלה לגמרים: 56%

אמרתם אלבניה, אמרתם דרמה: "ארץ העיטים" הצטרפה לאירוויזיון בשנה בה החלה שיטת חצי הגמר ולא ניצחה מעולם - אך הצליחה להטביע בתחרות חותם ממשי - הנציגים שהיא שולחת הם ברובם ווקאליסטים אדירים, אבל כאלה שמה לעשות, לא תמיד יש להם שיר טוב ביד. את הדגל האלבני ברוטרדם תניף השנה עוד זמרת עם קול גדול, Anxhela Peristeri, שתבצע את השיר בעל הניחוח הבלקני "Karma" (שאולי בכלל היו צריכים לקרוא לו "Drama") ואנחנו מזהירים מראש שזה הולך להיות גדול, צעקני ועמוס במניירות - בדיוק כמו שהאלבנים אוהבים. אלבניה לרוב מצליחה להעפיל לגמר, וייתכן שזה יקרה גם הפעם - אך שם הדרך להצלחה כבר תהיה קשוחה למדי. המדינה הזו אמנם לא תוכתר השנה למלכת האירוויזיון, אבל לפחות את התואר "מלכת הדרמה" כבר יש לה. מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2017)
אחוזי העפלה לגמרים: 36%

לכל 51 השירים שפורטוגל שלחה לאירוויזיון מאז החלה להשתתף בו, יש מכנה משותף אחד: כולם היו בשפה הפורטוגלית. רק אחד מהשירים האלה גם ניצח, לפני 4 שנים בלבד - ומאז - הפורטוגלים כבר הספיקו להידרדר עד למקום האחרון (ועוד במגרש הביתי) ולא לעלות לגמר בשנה שלאחר מכן. ייתכן שזו הסיבה שהשנה, לראשונה בתולדותיה, פורטוגל בחרה לשלוח שיר באנגלית מלאה - בלי אף מילה אחת בשפתה, "Love Is On My Side" שמו. הבעיה: הוא מזכיר יותר מדי את השיר שאוסטריה שלחה לאירוויזיון שאירחה ב-2015 - וסיים עם 0 נקודות. נקודת האור: ייתכן שהווייב הבלוזי והמרגיע שלו יוביל לכך שהוא יתבלט היטב בין שלל ההופעות המוגזמות - ושפשטותו תהיה זו שתסייע לו להעפיל לגמר, בניגוד לציפיות, לצפיות ולהימורים המקדימים.  מיקום שיא באירוויזיון: 2 (2017)
אחוזי העפלה לגמרים: 33%

קריין חדשות שמופיע על המרקע ומבשר על ביטול אירוויזיון 2020 - זו הייתה הסצנה הפותחת של הקליפ (הראשון) לשיר הבולגרי לאירוויזיון 2021 של הזמרת VICTORIA, שהייתה אמורה לייצג את המדינה הבלקנית בשנה שעברה - ונחשבה לאחת הפייבוריטיות הבולטות לניצחון. הזמרת בת ה-23, שהתפרסמה לאחר השתתפותה ב"אקס פקטור" במדינה, אמנם קיבלה צ'אנס נוסף - רק שהשיר החדש שלה לתחרות לא מרשים את המהמרים כמו קודמו, ונראה שחלום אירוח האירוויזיון בסופיה הולך ומתרחק. אם תוסיפו לזה את העובדה שהיא תעלה לבמה אחרי לא פחות מ-3 בלדות ברציפות, המשלחת הבולגרית תצטרך לחולל קסם של ממש על הבמה כדי לבלוט ולהצליח בתחרות השנה. 

מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2006)
אחוזי העפלה לגמרים: 50%

הארד רוק? הללויה! אחרי רצף קשוח של בלדות נמרחות, הגיע הזמן לתת בראש - וטוב שיש את פינלנד באירוויזיון בדיוק בשביל זה. אחרי שנים שבהן הפינים זנחו את הז'אנר המוזיקלי שהם יודעים לעשות הכי טוב (זה שגם הניב להם זכייה ב-2006 עם להקת המפלצות Lordi), הרוק המקומי חוזר לתחרות הודות להרכב Blind Channel והשיר שיבצע, "Dark Side" - הדבר הכי קרוב ללינקין פארק שהתחרות הזו ידעה. השיר נפתח בציווי "הניפו את האצבע המשולשת שלכם" - מה שנאסר על חברי הלהקה לבצע בהופעה עצמה, אבל גם ללא תנועת היד המתריסה - נראה שפינלנד בדרכה הבטוחה לגמר האירוויזיון ואולי אפילו למקום הכי טוב שהשיגה זה שנים.
 

מיקום שיא באירוויזיון: 1 (2002)
אחוזי העפלה לגמרים: 38%

הסיפור של נציגת לטביה הוא דוגמה מצוינת לכך שאף פעם אסור לוותר על חלומות: Samanta Tina התמודדה לא פחות משש פעמים בקדם של מדינתה בניסיון להגיע לאירוויזיון - ועד שהצליחה סוף סוף לזכות במקום הראשון, ב-2020, האירוויזיון בוטל בפעם הראשונה בהיסטוריה. למזלה, בתחנת הטלוויזיה המקומית בחרו בה אוטומטית לנציגה ב-2021 - ובעוד פחות משבועיים היא תעמוד על הבמה ברוטרדם ותבצע עבור לטביה את "The Moon Is Rising" - המנון אלקטרופופ ודאבסטפ שמבטא היטב את יכולותיה הווקאליות (ויש שיגידו שיותר מדי טוב, עד כדי רצון לסתום את האוזניים). אחת מכותבות השיר היא Aminata, שייצגה את לטביה ב-2015 והחזירה אותה לעשירייה הראשונה של האירוויזיון אחרי עשור. המדינה הבלטית כבר שכחה מה זה להשתתף בגמר התחרות - ולא ברור האם השיר הלא קל לעיכול הזה יהיה זה שיעשה עבורה את העבודה. מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1956, 1988)
אחוזי העפלה לגמרים: 31%

לפני 33 שנים, עמדה על בימת האירוויזיון בדבלין זמרת אלמונית ומתולתלת שביצעה בלדה עוצמתית בשפה הצרפתית - וניצחה בתחרות עבור שווייץ. סלין דיון קראו לה. בשנת 2021, נציג מתולתל אחר עם קול מרשים לא פחות, יכול להביא לשווייצרים ניצחון נוסף - וגם הוא יכול לעשות זאת עם בלדה עוצמתית בצרפתית. שם הבמה שלו הוא Gjon's Tears, ויש לו את כל מה שצריך כדי להפוך בעוד שבועיים למנצח החדש. מיד כשפורסם השיר שלו לתחרות, "Tout l’Univers" ("כל היקום" בצרפתית), הוא קפץ מיד למקום הראשון בהימורים - ונכון להיום הוא במקום השלישי בסיכויי הזכייה. אם כל הכוכבים יסתדרו, בלילה שבין 22 ל-23 במאי, הדמעות שלו יוכלו להפוך לדמעות של אושר - כשביד אחת הוא יאחוז במיקרופון, וביד השנייה - בגביע המנצחים של אירוויזיון 2021.מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1963, 2000, 2013)
אחוזי העפלה לגמרים: 75%

נערו את האבק מהסינתיסייזר, גהצו את החותלות ורפדו את כריות הכתפיים כי האייטיז חוזרות ובגדול - לפחות בשלוש הדקות שבהן דנמרק תופיע על הבמה ברוטרדם ותנעל את חצי הגמר השני. הצמד Fyr & Flamme ("אש ולהבה" בדנית) יבצע שיר שכל כולו מחווה לעשור ההוא, ולראשונה מזה רבע מאה - הוא יושר כל כולו בשפה הדנית. בתרגום חופשי, משמעות שם השיר היא "נתאמן אחד על השני" - כך שאולי באמת עדיף שלא תבינו מילה ממנו ברגע האמת. גם חברי הצמד סבורים כך ואמרו שיגלו על מה בדיוק השיר מדבר רק אחרי התחרות. כך או כך - נוסטלגיה זה משהו שקשה לנצח, ובהחלט ייתכן שדנמרק תרכב על גליה כל הדרך לגמר.

3 המדינות שיתחרו אוטומטית בגמר ושיצביעו בחצי הגמר השני:

מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1967, 1969, 1976, 1981, 1997) 

הממלכה המאוחדת היא כבר מזמן לא מלכת האירוויזיון. מי שזכתה 5 פעמים והגיעה לא פחות מ-15 פעמים למקום השני, לא מוצאת את עצמה בתחרות - ולמרבה הבושה, מגיעה כמעט תמיד לאחד המקומות האחרונים - אם לא לאחרון (הפעם האחרונה שזה קרה הייתה ממש אצלנו, באירוויזיון בתל אביב לפני שנתיים). אז מה נשתנה השנה הזו, אתם ועוד 67 מיליון בריטים בטח שואלים? ובכן, נראה שלא הרבה. למרות הכוונות הטובות, השיר המהנה והזמר והיוצר המוכשר James Newman שכתב שירים לאמנים גדולים כמו Little Mix, Kesha ו-Calvin Harris, לא נראה שהבריטים בדרך להצלחה מפתיעה השנה ברוטרדם. כמעט רבע מאה חלפה מאז שהם זכו בתחרות בפעם האחרונה - וכדי להתקרב שוב לצמרת, כדאי קודם כל לשלוח שיר טוב - וכל היתר כבר ייראה קל יותר.  

מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1968, 1969) 

אם חשבתם שלזכות באירוויזיון פעם ב-20 שנה זו המתנה ארוכה מדי, מה יגידו בספרד? המדינה הזו הייתה הראשונה שניצחה פעמיים ברציפות בתחרות ב-1968 וב-1969 (ובשנה הזו היא זכתה יחד עם עוד 3 מדינות עקב שיטת ההצבעה שהונהגה אז וחוסר היכולת להכריע במקרה של שוויון) ומאז... הספרדים מחכים כבר יותר מ-50 שנה לזכייה נוספת! אז האם הנאחס בן חצי המאה הולך להישבר השנה? ובכן, צר לנו לאכזב את חברינו במדריד וגם אתכם - כי זה ממש לא הכיוון. לתחרות השנה ספרד משגרת את Blas Cantó, שיבצע בלדה נוגעת ומרגשת שהייתה יכולה להתנגן בקלות ברקע ברגעי הפרידה של מריצה ופבלו מ"המורדים". אלא שהשיר לא מדבר על מערכת יחסים רומנטית - ולמעשה, הוא נוצר בהשראת הרגעים הכי עצובים וקשים של הזמר: הוא נכתב לאחר שאביו נפטר - והוקלט לאחר שסבתו מתה מקורונה. הנסיבות עצובות ונוגעות ללב, ולמרבה הצער - נראה שאותה עגמומיות תשתקף גם בלוח התוצאות בערב הגמר.   


מיקום שיא באירוויזיון: 1 (1958, 1960, 1962, 1969, 1977) 

זמן קצר לאחר שהשיר הצרפתי לאירוויזיון נבחר, זוכת אירוויזיון 1973 המיתולוגית, אן מארי דוד, לא ידעה את נפשה. במשך שנים היא קיוותה שהמדינה שבה היא חיה תחזור לשלוח לתחרות שירים קלאסיים, כאלה שעושים כבוד לשפה ולתרבות הצרפתית - ובקיצור: שאנסון למהדרין. וזה בדיוק מה שהזמרת Barbara Pravi תעשה השנה ברוטרדם, עם השיר היפהפה שכתבה, "Voilà", שצריך רק להכניס אותו לתוך באגט עם הרבה חמאה כדי לקבל משהו יותר צרפתי. וברברה היא לא רק זמרת ויוצרת מוכשרת, היא באה גם עם קבלות: רק לפני חצי שנה, השיר שכתבה עבור צרפת לאירוויזיון הילדים זכה במקום הראשון - כך שאולי זה אומר משהו גם על מזלה בתחרות של הגדולים. נכון להיום, צרפת מככבת במקום השני בהימורים והאמת היא שללא שווייץ, הנציג המתולתל שלה והבלדה המרשימה שלו באותה השפה - אירוויזיון למרגלות מגדל אייפל נראה קרוב מתמיד.