אולה לא הצליחה לשכנע אותך שהיא לא קשורה לרצח של תאיר?
"לא, ממש לא", עונה אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל. "התיק בעניינה עדיין פתוח. בואי תסבירי לי את ההיגיון - יושב רוצח 15 שנה על רצח תאיר בוודאות מלאה בשתי ערכאות, איך יש תיק פתוח על חשודה ברצח תאיר? למה הוא לא סגור? למה מזמינים אותה מדי פעם לחקירות?".

בעוד שבועיים שוב יגיע תיק רציחתה של תאיר ראדה לצומת מכריע. תיק הרצח של הילדה מקצרין, שלא מניח את דעתה של מדינה שלמה כבר 15 שנה, יסעיר שוב. אדם הודה והורשע, וערער והורשע שוב, ועדיין אין כמעט איש שיגיד – ברור לי מה קרה שם. עכשיו מתבקש בית המשפט העליון לתת החלטה חריגה, יוצאת דופן: האם לפתוח את התיק מחדש ולקיים משפט חוזר לרומן זדורוב? לאילנה ראדה התשובה ברורה. 

את מאמינה שרומן זדורוב ביצע את הרצח?

"לא".

את חושבת שהוא לא אשם?

"לא, תוכיחו לי. אני הייתי שם, ראיתי דברים בעיניים".

גם לאולה, שעד לאחרונה כונתה א"ק, האמת ברורה: "גם במצב שאני מאבדת את הקשר שלי עם המציאות אני לא הולכת ורוצחת בן אדם ואני לא אעשה את זה כי אני לא רוצה".

לאחרונה א"ק החליטה שהיא לא רוצה יותר להסתתר מאחורי אותיות. "קוראים לי אולה. אולה זה השם שלי. במשך זמן ארוך הוא היה מוסתר תחת צו איסור פרסום. צו שנועד להגן עליי מפגיעה ואלימות ואז יצאה הסדרה בטלוויזיה". אולה קרבצ'נקו, היום בת 37, אומרת שלא הכירה את תאיר ולא פגשה אותה מעולם. אבל בעיני רבים בציבור היא סומנה כרוצחת, ובתודעה הרחבה הספק הגדול התהפך לוודאות מלאה, ובעקבותיה באו גם איומים.

איך זה קרה? לפני חמש שנים עברה דעת הקהל אירוע טורף קלפים. הסידרה התיעודית עטורת הפרסים "צל של אמת" (הוט 8) הציגה ארבע תזות שונות לגבי האשם ברצח ועוררה ספק גדול באשר להתנהלות המשטרה והפרקליטות בחקירה. הפרק הרביעי היה זה שסובב את הספינה. הוצגה בו עדות חדשה על חשודה שזוהתה בראשי התיבות א"ק. מי שהיה בן הזוג שלה אמר שהיא התוודתה בפניו שרצחה את הילדה.

תאיר ראדה (צילום: אלבום פרטי)
תאיר ראדה ז"ל | צילום: אלבום פרטי

כפי שהתגלה במהרה, שתי אותיות במדינה של תשעה מיליון אינן מספיקות כדי להגן עם אדם. אולה, שרוב חייה מתמודדת עם מחלת נפש, נמלטה אחרי שידור הסדרה לאוקראינה. הסרט החדש "צל כבד", שביים עידו הר (כאן 11), סובב שוב את דעת הקהל בשאלה מי רצח את תאיר ראדה. אולה קרבצ'נקו ועורכי הדין שלה מאשימים בו את הסדרה "צל של אמת" בגרימת עוול נורא.

הסדרה נוצרה ב-2016 עבור הוט 8, ערוץ גבה-מצח ולא רודף סנסציות זולות, ויוצריה לא שיערו את עוצמת גלי ההדף שהפרק הרביעי בה יחולל ולא העלו בדעתם איך ברשתות החברתיות יתפשט במהירות שמה המלא של אולה – ולא מעטים ידברו על חיסול.

א"ח, בן זוגה לשעבר, סיפר ב"צל של אמת" כיצד הודתה בפניו ברצח: "היא לקחה אותי לחדר הנוסף אצלנו בבית, הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שלבשה – הפאה, הסכין שהייתה שם. הכול היה מגואל בדם. סיפרה שלא יכולה לשכוח את הריח של הדם".

כיום אולה משיבה אש ומספרת: "הסדרה העניקה במה לגבר אלים ומתעלל שביקש לנקום בי אחרי שהודעתי לו שאני עוזבת. הוא הבטיח שיהרוס לי את החיים ועמד בהבטחה שלו, הלך למשטרה ובדה סיפור שם, האשים אותי במעשה הנורא מכל – ברצח. אני זוכרת".

צפו בריאיון המלא (צילום: החדשות)
"ראיתי דברים בעיניים". אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל | צילום: החדשות

העליהום ברשתות החברתיות בעקבות שידור הסדרה הבריח אותה מהארץ: "כש'צל של אמת' יצאה אני הייתי בכיתה ועוד כתבה יוצאת ואני אפורה כמו רוח רפאים, לא יכולה לשמוע ולהתרכז, ואנשים פחדו להיות לידי ואז התחיל התקף". להערכתה, מצבה הנפשי שמלווה אותה שנים רבות נובע מפגיעה מינית: "מאז ומעולם גברים פגעו בי. מאז שאני קטנה".

אילנה ראדה כמובן הכירה את התזה הזאת הרבה לפני שידור הסדרה. על העדות של א"ח במשטרה היא למדה שנה אחרי המשפט וההרשעה של רומן זדורוב. "התקשרה לבעלי זכרונו לברכה פרקליטה ממחוז צפון ואמרה: 'תשמע שמוליק, עומד לצאת סיפור הזוי על זוגיות מורכבת ובעייתית. התקשורת תעשה סלט שהחבר אומר שהיא רצחה את תאיר. אז ככה, אל תתייחסו לזה".

הפרקליטה שילה ענבר שעסקה בפרשה הסבירה ב"צל של אמת" מדוע הורו למשפחת ראדה להתעלם: "כל אדם יכול לבוא ולהעליל על מישהו שביצע רצח והיום, אחרי שיש לי נאשם על סמך ראיות פוזיטיביות, אני לא יכולה לפתוח את התיק בכל פעם שמישהו אומר 'החבר שלי רצח'. לא מצאנו הסבר למה אדם יחזיק בליבו 6 שנים עד שהיא תעזוב אותו - ואז יספר".

א.ק.  (צילום: מתוך "צל כבד", באדיבות כאן 11)
"אני לא רוצחת". אולה קרבצ'נקו | צילום: מתוך "צל כבד", באדיבות כאן 11

בסדרה "צל של אמת" נשמעה עדות על חברה שאולה התוודתה כביכול גם בפניה על הרצח. בריאיון לתוכנית התחקירים "עובדה" לפני שלוש שנים אמרה אולה שהיא לא יודעת למה החברה אמרה את זה עליה. בסרט ששודר בשבוע שעבר, אולה מספרת שהכירה את אותה חברה כשהיו מאושפזות במוסד פסיכיאטרי שאליו הגיעה לאחר שניסתה לתקוף מקורב אליה ונמצאה לא כשירה לעמוד לדין. "אני באמת חולת נפש. תחת לחצי החקירה, החרדות, האיומים, קרסתי", היא מסבירה.

לפני שנתיים וחצי אירעה תפנית נוספת בפרשה: גיא פלג חשף בחדשות 12 כי שערה שנמצאה על גופת תאיר ראדה מתאימה באופן חלקי לא"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק. יוצרי "צל של אמת" מיהרו להגיב ולטעון שהראיה מחזקת את הטענות שהועלו בסדרה נגד א"ק וכינו אותה "רוצחת". בריאיון לאולפן שישי הם מתנצלים בפני אולה על אותן האשמות.

שנתיים וחצי אחרי שידור הסדרה, אתם יוצאים בריאיונות ואומרים שא"ק היא הרוצחת. איך יוצרים דוקומנטריים מעזים להגיד שא"ק היא הרוצחת?

"הראיונות המדוברים ניתנו בלילה שנמצאה ראיית DNA, שערה", הם מדגישים. "אנחנו ורבים אחרים טעינו בפרשנות בהתחלה, ואנחנו במובן העמוק ביותר מצטערים עד היום שאמרנו כאלה עמדות נחרצות. היו עמדות נחרצות מדי שנאמרו בצורה לא צנועה לפני שידענו את כל העובדות. בהסתכלות בדיעבד אנחנו מצרים על ההתבטאויות האלו".

רומן זדורוב (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
האם יתקיים בעניינו משפט חוזר? רומן זדורוב | צילום: Yonatan Sindel Flash90

לדבריהם, "צריך לשים בקונטקסט שנתנו אין ספור ריאיונות וטענו שלא יודעים מי הרוצח והרוצחת. באותו לילה שהידיעה יצאה טעינו, שגינו, ואנחנו לוקחים אחריות מלאה. האמירות לא היו אמורות להיאמר ותוקנו מיד לאחר מכן. המידע שהיה בידינו, אמת לשעתה, היה לא נכון ולא דיברנו בהתאם".

אני שואלת שאלה כנה, האם יוצרים אמורים להגיד כאלה דברים?
"לא אמורים".

יותם גנדלמן, אחד היוצרים, מדגיש: "על הסדרה עצמה אנחנו לא רק שלא מתחרטים, אלא היינו עושים אותה גם היום אם היו עומדות בפנינו אותן עדויות, ראיות ועובדות. וחשוב להזכיר, עם כל האמפתיה - ויש אמפתיה אדירה למצבה של אולה - אנשים יכולים לחשוב שזה מס שפתיים, זה לא".

מיקה תימור, שותפתו של גנדלמן ליצירת הסדרה (יחד עם ארי פינס), מדגישה: "הסדרה היא סדרה אחת שצריך להסתכל עליה כמכלול. לא באנו להצביע עליה כרוצחת באופן חד משמעי. העלנו סימני שאלה בנוגע לאופן שבו הנושא נחקר וטופל, והסדרה כולה באה להציב שאלות לגבי הרשויות השונות שטיפלו בתיק הזה".

מתוך "צל של אמת: מי רצח את תאיר ראדה?" (צילום: מקור: באדיבות ערוץ 8)
אחרי שהאשימו - היוצרים מתנצלים. "צל של אמת" | צילום: מקור: באדיבות ערוץ 8

מאז הרצח חופרת אילנה ראדה בכל פרט על הרגעים האחרונים בחייה של בתה, שאפילו לא הייתה בת 14. היא נחשפה לאין ספור כשלים. זירה שזוהמה, כיווני חקירה שהוזנחו, היעדר ראיות ממשיות שיכלו לקבוע מעבר לכל ספק מי רצח את תאיר.

"אם מציירים בטלוויזיה, בתוכנית זאת או אחרת, 'תשמעו, טביעות הנעליים על גופה של תאיר הן מהנעל של זדורוב' - אני ראיתי את הנעל", היא מספרת. "אני ראיתי אותה, היא הייתה מאובקת מיום עבודה, הייתה בבית של מישהו פה בקצרין שהביא אותה לפרקליטות - אז איך נוצרה טביעת נעל מהנעל הזאת בזירה? כשאתה מביא את הנעל הזאת לבית משפט אין עליה אפילו טיפת DNA בקמצוץ של החריץ הכי קטן".

התיק בעניינה של אולה קרבצ'נקו לא נסגר. גם זה לא נותן לאילנה ראדה מנוח: "למה לא ללכת לשופט ולהגיד - 'תשמע, יש אחת שניסתה לרצוח. יש אחת שחצי שנה לפני כן מצאו אותה עם סכין ועצרו אותה'. יש אחד א"ח שאנס אותה, התעלל בה והיכה אותה - הוא לא אמור להיעצר?".

אמא של תאיר ראדה בבית המשפט בנצרת, 2013 (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
"את תאיר לא אחזיר, רוצה לשנות את המציאות עבור הנכד שלי". אילנה ראדה | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

יוצרי "צל של אמת" מודעים לסערה ומבקשים להדגיש: "לנו אין ספק שיש סימני שאלה אדירים בפרשה הזאת והספקות עצומים. אנחנו לא יכולים לקבוע אם רומן רצח או לא רצח או אולה, וזה גם לא תפקידנו. אבל אנחנו יכולים להגיד באופן בטוח ומלא שאנחנו מאמינים שצריך להיות משפט חוזר לרומן זדורוב ולו כדי לדון בסימני השאלה הרבים ולהחזיר לציבור את האמון במערכות. אולי בשביל זה ראוי לתת משפט חוזר".

אנשים רוצים כבר 15 שנה תשובה, הם לא רוצים שהתשובה תהיה רומן זדורוב, ואין להם יותר כוח לחכות. דעת הציבור מתעלמת מהסייגים ומנסחת לעצמה נחרצות. ובסוף יש אימא אחת שמגיע לה לקבל תשובה, והיא יודעת שהיא תגיע אך ורק מבית המשפט.

מה אם זה לא ייגמר אף פעם ואף פעם לא תדעי?

"אין דבר כזה, אין דבר כזה", משיבה אילנה ראדה. "תראי, את תאיר לא אוכל להחזיר, את זה אני יודעת, לא משלה את עצמי. אבל אם אני אוכל לשנות את המציאות בשביל שני הבנים המדהימים שלי, בשביל הנכד המקסים שלי יאיר, לשנות את המציאות שלו. לדעת שאם אני שולחת אותו לגן, לבית הספר, לרחוב ואני לא אפחד. לא אחיה בפחד כאילו אני גרה במדינה זרה, זה מה שחשוב לי. האידיליה שלי שתיק החקירה ייפתח וגם אם אצטרך לחכות עוד 60 שנה - בשביל זה אני מוכנה לזה. רק שאלוהים ייתן לי את הכוח".

הקטעים של אולה קרבצ'נקו, ששודרו בכתבה, לקוחים מתוך הסרט "צל כבד" ששודר בכאן 11. ניתן לצפות בסרט באתר כאן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות