האנשים שדחפו בבוקר יום שני את סירת הדיג הקטנה אל המים בחוף חאן יונס לא שיערו מה עתיד לקרות רגעים בודדים לאחר מכן. בשלב מסוים ניתן האות וטיל שירה כוח ימי של צה"ל ממרחק לא רב פוצץ והטביע את הסירה. לא את כל מה שהתרחש באותו בוקר ניתן לספר: במגבלות הצנזורה ניתן לומר כי מדובר בכלי שיט מחופש לסירת דיג תמימה שהופעל בידי הכוח הימי של חמאס והיווה איום פוטנציאלי לספינות חיל הים שמשייטות דרך קבע מול חופי עזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חיל הים ואגף המודיעין עוקבים מקרוב אחר המערך הימי שהקים ומפתח חמאס. יחידת הקומנדו הימי של חמאס, או בשמה הרשמי "נוח'בה אל בח'אריה", היא אחת היחידות החשאיות והממודרות בזרוע הצבאית של הארגון. הזרוע הימית מורכבת מכמה עשרות לוחמי קומנדו בעלי יכולת צלילה ולחימה תת-ימית, מכלי שיט מהירים וקטנים ומתשתיות אימון שהוקמו בקרבת החוף.

פעילות חיל הים מול חופי עזה
לא סירה תמימה. אילוסטרציה

חמאס משקיע משאבים רבים באיתור, גיוס והכשרת כוח האדם המיועד ליחידה. זהו כוח ימי מיוחד, מאומן וחמוש במיטב אמצעי הלחימה המתקדמים ללוחמה ימית שבאמצעותו מעוניין ארגון הטרור לפגוע במטרות צבאיות ואזרחיות בקו החוף הישראלי, בכלי שיט של חיל הים או באסדת הגז הממוקמת 21 ק"מ מול חוף עזה.

התוכנית: חדירה לישראל דרך הים

חמאס משקיע מאמצים רבים בהברחת אמצעי הלחימה מתקדמים לתוך הרצועה, ממערכות צלילה חדישות ועד כלי נשק ייעודיים. בשנים האחרונות הוקמו לאורך החוף ברצועת עזה מתקני אימונים ומחסני תחמושת ואמל"ח המשמשים את פעילות הקומנדו הימי של חמאס.

פעילות חיל הים מול חופי עזה
בצה"ל עוקבים מקרוב. פעילות חיל הים מול חופי עזה

ישראל פעלה ותקפה את מערכי הכוח הימי של הארגון בכל פעם שנורו בשנים האחרונות רקטות לשטחה. צה"ל פגע בסירות, בבריכת אימונים, במנהרה חשאית לגלישת לוחמים מן היבשה לחוף ובמתקנים נוספים מתוך הבנה שהדבר מקשה על בניית הכוח הימי של חמאס ומנטרל יכולות שהוא מנסה לפתח.

עצם קיום היחידה נחשף רשמית רק במרץ 2014, לאחר שאחד ממפקדי הזרוע הצבאית של חמאס איברהים אלע'ול נהרג בפיצוץ מסתורי בעזה. בסרטון שהפיץ הארגון לזכרו נראו פעילי היחידה כשהם שטים על גבי סירות, מבצעים סריקות בחופי עזה ומשגרים רקטות לאורך קו החוף. בסרטון גם הופיעו קטעים של אלע'ול באימונים וצוואתו.

פאדי אל-בטש, מהנדס חמאס שחוסל
פיתח צוללות כיס עבור חמאס. אל-בטש

במהלך מבצע צוק איתן חדרו אנשי הקומנדו הימי של חמאס לישראל - לאחר שככל הנראה ניסו לתקוף את בסיס חיל הים שנמצא סמוך לחוף זיקים. המחבלים זוהו אז על ידי בקרית שליטה ימית של החיל ומיד לאחר הזיהוי הוקפצו למקום מסוקים, מזל"טים, טנקים ולוחמי חי"ר.

בתיעוד נדיר מאותו אירוע נראים המחבלים עולים מן הים ונפגעים מירי לוחמי צה"ל כשהם נתונים תחת אש כבדה. על המחבלים נמצאו אמצעי לחימה רבים - בהם טילי אר.פי.ג'י, מטענים ורימוני יד - שנועדו לשמש אותם בביצוע פיגוע אסטרטגי שעלול היה להפתיע מאוד את ישראל. כלקח מאותו אירוע, פעל משרד הביטחון להקמת מכשול ימי בגבול רצועת עזה על מנת למנוע פיגועים מהים.

המהנדס הפלסטיני ו"צוללות הכיס"

בדיוק לפני שלוש שנים, בשעה 06:00 בבוקר, צעד פאדי אל-בטש מביתו בלב בירת מלזיה קואלה לומפור לתפילה במסגד. אלמונים רכובים על אופנוע עקבו אחריו במשך 20 דקות וסמוך למסגד ירו לעברו עשרה כדורים.

הקמת המכשול הימי בגבול עזה (צילום: דוברות משרד הביטחון)
הקמת המכשול הימי בגבול עזה | צילום: דוברות משרד הביטחון

אל-בטש נולד וגדל בג'באליה שברצועת עזה ועבד ברשות החשמל המקומית לפני שעזב למלזיה. את התואר הראשון שלו סיים באוניברסיטה האיסלאמית בעזה ואת הדוקטורט קיבל באוניברסיטה במלזיה שאליה עבר בשנת 2011. אל-בטש נחשב למצטיין בתחומו - הנדסת חשמל - אך מרכז עיסוקו לא היה שיפור רשת החשמל המקומית.

חיסול המהנדס - שחמאס ייחס למוסד - היה עוד ניסיון לפגוע בחממה שמעניקה המדינה האסייתית לארגון הטרור העזתי. אל-בטש, כך על פי מקורות זרים, עמד מאחורי פרויקט חשאי והיה בין המתכננים של בניית כלי שיט זעירים, ביניהם גם צוללות כיס. טכנולוגיה ויכולת שחמאס שאף לפתח לטובת הכוח הימי המיוחד של הארגון.

יחידת הקומנדו הימי של חמאס
ממשיכה לשכלל את יכולותיה. יחידת הקומנדו הימי של חמאס

בחמאס אישרו כי אל-בטש היה חבר הארגון וגינו בחריפות את חיסולו. בארגון הטרור האשימו את "הידיים הבוגדניות של האויב" שהרגו את "המלומד הפלסטיני שפעל למען המטרה הפלסטינית". בשנים האחרונות מאפשרת מלזיה גיוס ואימונים של פעילי חמאס בשטחה. בעבר דווח כי פעילי כוח מיוחד של החמאס התאמנו במדינה בהטסת מצנחי רחיפה לקראת ביצוע פיגוע בישראל. התוכנית התגלתה לאחר שמפקד החולייה נעצר ונחקר במהלך מבצע צוק איתן.

ישראל הכחישה באופן רשמי כל מעורבות בפרשה ושר הביטחון דאז אביגדור ליברמן טען שמדובר בחיסול חשבונות פנימי של הארגון. "שמענו את זה בחדשות", אמר ליברמן. "האיש לא היה צדיק. הוא לא עסק בשיפור רשת החשמל או בשיפור התשתיות והמים. אנחנו שמענו את ההודעות של ראשי חמאס שלקחו אחריות על האיש, הסבירו שהוא עסק בייצור הרקטות, בשיפור הדיוק של הרקטות".

ציוד צלילה שנתפס במעבר כרם שלום (צילום: מתפ"ש)
ציוד צלילה שנתפס במעבר כרם שלום | צילום: מתפ"ש

חיסול אל-בטש אמנם פגע בחמאס, אך לא עצר אותו מלנסות כל העת לייצר יכולות חשאיות ומיוחדות שיפתיעו את חיל הים הישראלי - סירות נפץ, עמדות ירי של טילי נ"ט מהחוף לעבר כלי שיט המתקרבים לחופי עזה ומוקשים ימיים. זהו מאמץ טכנולוגי שעלול להבשיל לכדי יכולת חדשה ויעילה שתאפשר לעקוף את המכשול היבשתי שהולך ונשלם מסביב לרצועה. חמאס, כך מתברר פעם נוספת, ממשיך לחפש דרכים התקפיות חדשות להפתיע את ישראל.