"אני אוהב את באטמן ואת הג'וקר, שהוא הרע הכי חינני בעולם" – כך מתוודה משה חוגג. ואכן, חוגג הוא איש של ניגודים. יליד הדרום שגר היום במגדל בתל אביב, קצין מצטיין בצבא שעזב הכול כדי לנסות את מזלו בעסקים, מנגן על פסנתרן אבל לא נרתע מקרבות מול לה-פמיליה. "אני אוהב גיבורי על", הוא מודה מול אוסף גדול של מהדורות מוגבלות ומיוחדות: "באטמן זה אחד מגיבורי העל הבודדים שאין לו באמת כוח על. הוא לא סופרמן, לא עף ואין לו לייזר בעניים, זה הכול עזרים טכנולוגיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרבה פנים יש למשה חוגג, איש עסקים שעשה הון, אבל כזה שחלקים במילייה העסקי מסתכלים עליו גם היום בחשד. האיש שקנה את אחת הקבוצות הכי אהובות בכדורגל הישראלי אבל אולי גם הכי שנואות. האיש שעשה את העסקה שאף אחד לא האמין שהיא אפשרית. בית"ר ירושלים, הקבוצה שאין בה שחקן ערבי, קיבלה בעלים ערבי - חצי מהקבוצה נמכר לחאמד בן חליפה מהאמירויות, אדם שיש סביבו הרבה מאוד תמיהות.

אתה שאלת אותו שאלות? "ידידי, שותפי, יכול להיות שאתה אומר שיש לך כל כך הרבה כסף וכנראה קצת פחות?"

"ממש לא,  אתה חושב שזה משנה לי אם יש לו 50 מיליון דולר, מיליארד וחצי או עשרה מיליארד? בואו, חברים, אני לא משקיע אצלו, הוא בא להשקיע אצלי".

יש טענות שיש לו אגרות חוב של ונצואלה, ששוות הרבה פחות ממה שהוא אמר. יש כל מיני חברות שלו בשם דומה מאוד לחברות מוכרות וותיקות, יש הרבה סימני שאלה. איך פתאום יש לו אתר אינטרנט יומיים לפני שהוא פוגש אותך? אלה דברים שצריך לשאול.

"כל שאלה שיש, לגיטימית. שואלים, מקבלים תשובה. לגבי כמה בדיוק הוא שווה -  מה זה משנה? אני בבית"ר, לא הלכתי לשום מקום. בינתיים אני בבית"ר, הצ'קים בזמן, הכספים כמו שעון, הכול בסדר, לא חסר כלום. אני עדיין בבית"ר, רק מכניס שותף שיעזור לי. זה עניינך?".

משה חוגג (צילום: חדשות 12)
"הכספים כמו שעון, הכול בסדר, לא חסר כלום". חוגג | צילום: חדשות 12

זה עניין של ההתאחדות, מדובר בבעלים של הקבוצה.

"איזה אינטרס יש לו לעשות עסקה שהוא לא יכול לעמוד בה?".

שאלה טובה, יש כאלה שאומרים שהוא בכלל איש קש. צינור של מישהו.

"באמת... תראה כמה דברים אמרו על האיש בשבוע"

השיחה הזו התקיימה רגע לפני שהוועדה שמינתה ההתאחדות לכדורגל סירבה - בינתיים - לאשר את העסקה לשותפות עם בן חאליפה. הסירוב: בגלל שלא הציג תעודת יושר ולא הצליח להוכיח את היכולת שלו לשלם. "הם שכרו חברת חקירות, השפילו את הבן אדם", תוקף חוגג. "בושה וחרפה ששכרו חברה בכלל. תשאלו שאלות תקבלו תשובות".

אבל יש הרבה סימני שאלה לגבי הכסף שלו. איך הוא עשה אותו?

"תקשיב, משקיע זר שבא לישראל – הוא בא לתת, לא בא לקחת. אני יכול לומר לך שאני עברתי את הוועדה הזאת, ואף אחד לא ביקש ממני שמאות על הבית שלי, זה מטורף. הבן אדם בא לתת, והקבלת פנים שהוא מקבל... אני בן אדם בן 39 וחצי – כזה דבר לא ראיתי".

הוא חשב ללכת הביתה אחרי כל הבלגן הזה? זה מגיע אליו?

"בטח שזה מגיע. יש בישראל נשמות טובות, גם אם זה בעברית - מתרגמים ושולחים לו במקום".

הוא אמר לך שהוא חושב ללכת הביתה?

"תראה, הוא לא יכול. העסקה חתומה. זה גמור".

במקרה היינו שם, בצילומים בביתו של חוגג, בדיוק כשקיבל תשלום ראשון מבן חאליפה. "הוא שלח לי את ההודעה הזאת: בעוד 10-15 דקות זה יבוצע. ואחרי 13 דקות הכסף עבר".

ומכסף שנוי במחלוקת מהאמירויות – לסימן שאלה (מסוג אחר) ליד השווי של הבעלים הנוכחי, חוגג: הוא מתגורר עם אשתו מנעורים ענבל ועם שלושת ילדיו בבית רחב ידיים בתל אביב. יש לו אוסף מכוניות ספורט מרשים ויקר -והכול בעצם התחיל ממטבע שלא באמת קיים.

אמרת שאתה לא עשיר כמו מיץ' גולדהאר (הבעלים של מכבי תל אביב). אפשר לשאול כמה אתה עשיר?

"ברוך השם, תלוי בביטקוין, תלוי באיזה יום"

ביטקוין (צילום: George Frey, GettyImages IL)
המטבע הווירטואלי שהקפיץ את חוגג. ביטקוין | צילום: George Frey, GettyImages IL

כמה יש לך בביטקוין, אפשר לדעת?

"לא", משיב חוגג בצחוק

עכשיו הוא עושה פלאים.

"ברוך השם, היו לו שנים קשות".

כשאתה נכנסת לביטקוין, מה היה הערך שלו?

"20 דולר. אבל בכנות, אני לא חכם גדול. זה מזל".

זה עשה אותך מולטי מולטי מיליונר.

"ברוך השם אני בסדר, אין טענות".

אז לקנות ביטקוין?

"לדעתי, חד וחלק כן. אבל כשהביטקוין קרס... תראה, נכס שיודע לעלות מאות אחוזים בשנה יודע גם לעשות ירידות כאלו. חשוב להבין את זה, זה נכס מסוכן".

אבל לא הכול זהב, או ביטקוין: חוגג יצר לעצמו גם הרבה מאוד שונאים.

תגיד, איך זה שכל הזמן תובעים אותך? ב-2019 חמש תביעות היו נגדך. רק לאחרונה הנהג שלך, שהוא חבר שלך מילדות ואשתו - שהיא המזכירה שלך - גם תובעים אותך.

"קודם כל הם לא תובעים אותי, היא עדיין עובדת כאן. יש סכסוך, אבל... חלק מהמחיר שאני משלם, מעבר לכסף, זה הפרופיל התקשורתי המטורף והיכולת של אנשים למנף אותו כדי לסחוט ממני כספים".

משה חוגג ודני קושמרו (צילום: חדשות 12)
הבעלים טוען: התביעות - ניסיון לסחוט | צילום: חדשות 12

אבל למה אנשים תובעים אותך?

"אז אני מסביר, יש מי שנכנסו בתקופה הטובה ועשו פי 10, 12 או 13 על הכסף שלו. הם לא תובעים אותי, עליהם אתם לא שומעים. ואז יש כאלה שנכנסו כשהביטקוין קרס. כשהביטקוין קרס הוא הקריס הכול, ואז יש אנשים שהפסידו הרבה כסף. הם חשבו מה לעשות –  והנה יש פה כיס עמוק, והוא לחיץ, כל מילה שאומרים עליו יש כותרות בעיתון, בוא ננצל את זה. אני בהתחלה נכנעתי לדברים האלה. אמרתי 'אתה יודע מה, אני אקנה שקט' – טעות עולם. קניתי רעש בכסף רב".

מה עם הטענה ששעבדת שחקנים של בית"ר תמורת חובות, הותר חוזה לאותו אחד שהורשע בפלילים?

"אין טענה כזאת"

אבל יש חוזה

"לא נכון, זה בולשיט. שטויות. אין חוזה כזה".

היה חוזה, אולי לא חתמתם בסופו של דבר...

"אז מה זה משנה? ביקשו שאני אפרט נכסים שיש לי בישראל כמקור לפדיון, אז אמרתי יש לי קרקעות, נדל"ן, מניות בעשרות מיליוני דולרים וכו', ואחד הנכסים שפורטו היו בית"ר. ובית"ר זה שחקנים, אבל זה לא יצא לפועל, תודה לאל, מצאנו פתרון אחר".

היו לך כל מיני עסקים שלא צלחו. למשל מובילי, האפליקציה שהושקעו בה מאות מיליונים ולא צלחה, או הטלפון לאלפיון העליון שגייסת גם את מסי לעניין וגם זה התרסק

"אני נכשל המון, גם מסי – הכי גדול בכל הזמנים, לא כל בעיטה זה גול. להפך – רוב הבעיטות זה לא גול. לא נכנסות. החוכמה היא לא להפסיק לנסות. להשתפר מפעם לפעם ולהבין שלפעמים עם קצת מזל זה יבוא. אני בועט הרבה לשער, מחמיץ המון אבל גם נותן גולים".

העסקה עם השייח' עוררה כעס, שהביא למחאה קשה של חלקים מאוהדי בית"ר. בעיקר של ארגון לה פמיליה

מה אתה אומר להם? אל תבואו למשחקים?

"בוא נזקק את זה רגע, הרי ברור שאם היה מגיע מיליארדר יהודי, נוצרי, צ'רקסי או בודהיסטי, ומחליט להשקיע סכום כזה בבית"ר ירושלים – ברור שכולם היו מקבלים אותו באהבה. ברגע שהדת שלו היא זו שגורמת לנתח מסוים מהקהל לצאת נגד העסקה. ברור שזו גזענות".

כתבות נאצה נגד משה חוגג
כתובות נאצה נגד חוגג

דווקא בגלל שבית"ר מזוהה עם הימין, עם הליכוד, לא הפריע לך שלא קיבלת יותר תמיכה? משרים, מראש הממשלה?

"אני יכול להגיד לך שהנשיא תמך, ראש הממשלה תמך – צייץ בערבית".

אבל לא בעברית. קצת התאכזבת?

"קצת, כי החיבוק העולמי שקיבלנו הוא אדיר. אבל בתוך המדינה – אסון. באמת קטסטרופה".

מסי חותם על כדורגל, היום (צילום: פייסבוק)
חוגג מאוכזב מהאוהד מס' 1 | צילום: פייסבוק

ובאוויר עדיין נשארה השאלה הקבועה: מתי יהיה שחקן ערבי בירושלים?

"אי אפשר להביא שחקן מוסלמי כי הוא מוסלמי, זה אסור", עונה חוגג. "צריך להביא שחקן כי הוא טוב. אם הוא טוב, הדת שלו לא משנה. עכשיו לגבי מתי זה יקרה. להערכתי בקרוב, משום שיש שחקנים טובים. אני יכול להגיד לך שכבר פנינו".

שבועות? חודשים?

"זה יכול לקרות כבר עכשיו בינואר, יכול מאוד להיות. יש שחקן ספציפי שאנחנו נשמח לצרף אותו ואני מקווה מאוד שיהיה לו את האומץ".

ומה חאתם אומר?

"תשאל אותו, אני לא אמרתי חאתם" (חאתם אל חמיד - שחקן ערבי-ישראלי שמשחק בחו"ל, בסלטיק הסקוטית)

שתי אגדות כדורגל של בית"ר – יוסי מזרחי וסמי מלכה – לא מהססות להביע דעה בנושא הנפיץ

זה לא היה פעם הדברים האלו של בית"ר, וערבים ו"טהורה לעד", אלה דברים של השנים האחרונות.

"זה בעשר השנים האחרונות, אלה דברים שלא אפיינו את בית"ר בתקופה שלנו", משיב מזרחי – שוער הקבוצה במשך שנים רבות שזכה בתארים בבית"ר כשחקן ומאמן. "אני זוכר את עצמי בנבחרת ישן עם שחקנים מהמגזר שבוע שלם לפני משחק", הוא משחזר.

סמי מלכה, שהיה גם הוא שותף לימי הזוהר, מדגיש: "האוהדים צריכים להפנים את זה שסוף סוף חוגג בא ועשה פה שינוי, ואני מאמין שחליפה יעזור מבחינה כלכלית וזה יעזור בסך הכול לבית"ר ירושלים".

תשמע, אנחנו מבלים יום שלם ביחד, ואתה באמת איש חכם, אינטליגנט, כובש ומלא כריזמה אבל מצד שני אני מדבר עם אנשי עסקים שאומרים לי 'אני לא מתקרב אליו בכלל'. איך זה יכול להיות?

"אין איש אחד שמכיר אותי ויגיד את המשפט הזה, לא קיים. אני מאמין לך שאמרו את זה – יושב בן אדם בבוקר וקורא בעיתון רפש...".

למה אתה חושב שהתקשורת מחפשת אותך?

"אני חושב שזה שילוב של כמה דברים: בית"ר ירושלים, עם זה שאני קצת שונה מהפרופיל שהם רגילים אליו. הם רוצים 8200, סליחה אבל אשכנזי אם אפשר, שעבר במסלול שהם רגילים בו, ואני לא במסלול הזה. אני במסלול קצת שונה, ואני מהדרום, ואני אוהב מכוניות - אני חושב שהחיבור של כל הדברים האלה".

משה חוגג (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
חריג בנוף | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

מה אתה אומר לכל אלה שמחכים בפינה ואומרים שיש יותר מדי סימני שאלה סביבך?

"אומרים את זה כבר 8 שנים, אם היה לי שקל על כל כובע שבן אדם אכל הייתי הרבה יותר עשיר. אני לא מתקרבן, ברוך השם הכול טוב, ואני מצליח על אפם ועל חמתם". חוגג מנגן את המילים: "אני הולך לעשות שינוי" בשיר של מייקל ג'קסון על האיש במראה. אז האם יהיה שינוי בבית"ר? ומי הוא בעצם משה חוגג, האיש במראה? כל זאת בפרק הבא של הסיפור על האיש הזה, שלא משעמם בו לרגע.