האמת ש"נמצאת אי שם" תצא לאור בקרוב? המונים ברחבי העולם נאחזים בכל בדל ראיה כדי למצוא הוכחה לקיומם של חייזרים - ול"התגלויות" שלהם כאן בכדור הארץ. הדיון הסוער עומד לקבל תפנית בקרוב, עם פרסומם של חומרים מסווגים - שאולי ישפכו אור על התעלומה הבין-כוכבית שמרתקת את נפשו של האדם כבר אלפי שנים. גם כשהעולם עסוק באיום ויראלי של מגפה מסוכנת, התהייה אילו חיים יש מלבדנו ומה באמת ידוע עליהם לא דועכת - ונדמה שהיא צפויה להתחזק לנגד עינינו.

לסוכנויות המודיעין האמריקניות יש פחות מארבעה חודשים עד שהם צריכים לפרסם את כל הפרטים שיש בידיהם על עב"מים, מידע שנאסף בסודיות במשך עשורים. חלק מהפרטים כבר החלו להתפרסם ולעורר עניין רב: עבור רבים מאיתנו, קטעי הווידאו והעדויות שמתפרסמים ומקבלים אישור של "אותנטיות" בחודשים האחרונים מבשרים - אנו לא לבד ביקום הזה. מנגד, דווקא בעידן שבו לכולנו יש מצלמה בכיס - נדמה כי הולכים ופוחתים התיעודים. מה באמת ניתן לדעת על העדויות לגבי הופעת חייזרים, בישראל ובעולם כולו? 

"כל מה שאתה צריך לדעת כרגע הוא שהיקום הוא מסובך בהרבה ממה שאתה חושב, גם אם אתה מתחיל בעמדה שבה אתה חושב שהיקום הוא די מסובך מלכתחילה"

דגלאס אדאמס, מתוך "אינו מזיק ברובו" - סדרת "המדריך לטרמפיסט לגלקסיה"

מומחים טוענים כי בדרך כלל קיים הסבר הגיוני ביותר לתצפיות של עב"מים, אך בשנים האחרונות קיימת תנועה בולטת בחזית זו - לכיוון מסקרן מאוד. הפנטגון הודה בקיומה של תוכנית זיהוי איומים באוויר ובחלל שקיבלה תקציב של 22 מיליון דולר וחקרה דיווחים על "תופעות אוויריות לא מוסברות". היא עשתה זאת משנת 2007 והשנה הפרויקט ככל הנראה הושבת. בתחילת ינואר דיווחנו כאן ב-N12 כי לסוכנויות המודיעין בארה"ב יש חצי שנה לחשוף בפני הקונגרס את המידע שיש להן על עב"מים: זרועות ההגנה האמריקניות לא קוראות לאותם עצמים מעופפים עב"מים, אלא "תופעות אוויריות לא מזוהות". 

בארצות הברית, חשוב לזכור, יש היסטוריה ארוכה של תיעודי עב"מים - צלחת מעופפת שתועדה באורגון ב-1950 היא אחת הבולטות, והזוג שתיעד אותה התעקש כי מדובר בעב"מ. "אזור 51" בלב המדבר במדינת נוואדה הפך מזמן למקום עלייה לרגל לחובבי הז'אנר שטוענים - ברצינות או לא - שספינת חלל זרה התרסקה במקום וחלקיה נמצאו באזור הסגור לציבור. הדרישה לפרסום החומרים הגיעה בנסיבות יוצאות דופן - מגפה ונשיא בסוף דרכו: בתוכנית הסיוע לנפגעי הקורונה, שעברה את אישור הקונגרס, קיים סעיף שמחייב את סוכנויות המודיעין לפרסם דוח מיוחד בנושא עצמים בלתי מזוהים. הדוח אמור לנתח איומים הנשקפים לביטחון הלאומי מצד עב"מים ולבחון אם מדינות זרות עומדות מאחוריהם.

חייזרים
מתוך אחד התיעודים שהפנטגון אישר את אמיתותם

"אני לא חושב שזה מכדור הארץ"

במהלך החודשים האחרונים פורסמו תיעודים של עב"מים שצולמו על ידי טייסי הצי האמריקני, שהעלו מחדש את הנושא לכותרות. סרטון וידאו ראשון שהפנטגון הציג לעולם תועד מול חופי קליפורניה ב-2004: גוף אליפטי נראה מרחף בצורה מוזרה. טייס הצי האמריקני שצילם את התמונות האלה דיווח שהגוף המסתורי "לא מתנהג על פי חוקי הפיזיקה".

ב-2015 טייס שטס מעל חופה המזרחי של ארה"ב תיעד גוף מתכתי מוזר בשמיים ואמר "הוא טס מול הרוח". היציבות של הגוף המסתורי הדהימה את הטייס: "אני לא חושב שזה מכדור הארץ, תראו את הדבר הזה" ובאותה השנה עוד גוף מסתורי תועד מרחף על פני האוקיינוס.

הסרטונים האלה הודלפו בעבר והופיעו במקומות משונים, אבל השנה - משרד ההגנה מודה שהתיעודים האלה, סרטי הווידאו - אמיתיים. הפנטגון אפילו פרסם הודעה רשמית ובה נכתב: "משרד ההגנה מפרסם את קטעי הווידאו האלה במטרה להבהיר כל תפיסה שגויה צל חלקים בציבור שטוענים שהסרטונים האלה שדלפו אינם אמיתיים. אנו מתייחסים לעצמים האלה כאל תופעות אוויריות לא מזוהות".

אחד האסטרונאוטים הבכירים שהיו בחלל (ולא מיהר לחפש את המגבת שדאגלס אדאמס כתב עליה) הוא לירוי צ'אי מנאס"א, שפיקד על תחנת החלל הבין-לאומית. הוא סיפק אמירה מעניינת בתגובה לדברי הפנטגון: "האובייקטים האלה הם ודאי חלק מתוכנית צבאית סודית, הטייסים באמת ראו את האובייקטים ותיעדו אותם". כשנשאל אם מדובר בהטעיה ומדוע הפנטגון מאשר את הסרטונים אם מדובר בנשקים מתקדמים סודיים, השיב בחיוך: "אני מעריך שהפנטגון פרסם את ההודעה בגלל שצצו הרבה מאוד ספקולציות, קטעי הווידאו כבר נשלפו אז למה לא לצאת ולהגיד - הסרטונים האלה אמיתיים, הם קיימים, אבל אנחנו לא יודעים מה זה".

התעלומה נותרת (תמונת AVI: יוטיוב )
המומחים והקונספירטורים מחכים שהכול ייחשף | תמונת AVI: יוטיוב

"עדיין לא נתקלנו בעדויות שמוכיחות שאנחנו לא לבד ביקום"

בר חיון, מנהל ועורך התוכן בסוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע והטכנולוגיה, מציע הסבר לנושא התיעודים של החייזרים - שנדמה שדווקא פוחתים בעת הזו: "צריך לזכור שדיווחי עב"מים (ואף המושג עצמו) הם תופעה יחסית חדשה", הוא מדגיש בשיחה עם מגזין N12. "לפני שנות הארבעים של המאה הקודמת אין כמעט תיעוד שזה היה קיים בכלל בהיסטוריה האנושית. עידן החלל הצית את הדמיון הקולקטיבי שלנו, עם עלייה בפופולאריות של נושא החייזרים בתרבות בכלל ובקולנוע בפרט". 

"לכן ייתכן שהסיבה לצניחה בעדויות בשנים האחרונות היא סוציולוגית בעיקרה", הוא מעריך. "ככל שתחום החלל נעשה קרוב ושגרתי יותר, ככל שיותר ידיים פרטיות עוסקות בשיגור ותיעוד ומחקר, כך הנושא הזה נעשה פחות אקזוטי". חיון הבהיר גם כי אין שיתוף פעולה בין-לאומי במעורבות ישראלית שעוסק בזיהוי עב"מים.

כשהוא נשאל על הגילויים החדשים שנחשפים לאיטם - כגון תצפיות של חיל האוויר לזיהוי עצמים בלתי מזוהים - חיון משיב: "ריבוי עדויות אותנטיות לתופעות 'מוזרות' ו'בלתי מוסברות', דוחות חסויים וגופים ממשלתיים עם שמות מהסרטים – אין ספק שכל אלה מציתים את הדמיון. אבל הם לא משנים את העובדה שעדיין לא נתקלנו בעדויות שמוכיחות כי אנחנו לא לבד ביקום. ככל שיתגלו עדויות אותנטיות כאלה, זה כמובן ירגש אותנו מאוד. אלה יהיו כנראה החדשות המרגשות בהיסטוריה. אבל צריך לומר באופן הכי צלול וברור: זה עדיין לא קרה".

בר חיון, מנהל ועורך התוכן בסוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע (צילום: דניאל יחזקאל)
"הנושא הזה נעשה פחות אקזוטי". בר חיון מאתר סוכנות החלל הישראלית | צילום: דניאל יחזקאל

ואולם, לא כל המומחים מחזיקים בדעה הזו - וחלק טוענים שהשאלה האמיתית היא אם ניתן להפריך את קיומם של העב"מים. "אנחנו לא יכולים להוכיח שאין חייזרים", מצהיר אלכס שילמן, פסיכולוג, מומחה לכלכלה התנהגותית וחבר עמותת "מדעת". לדבריו, "אין לנו דרך לדעת שאין משהו. כל עמדה בנוגע לחייזרים היא ספקולציה. אנחנו, כבני אדם, זקוקים לוודאות, אנו רוצים תשובות וודאיות. כשהתשובה היא אי אפשר לדעת, מיד נחפש תשובה אחרת ונחרצת – הנחרץ תופס יותר, מי שיותר נחרץ - צודק. זה קורה בפוליטיקה ואצל הרופא שלנו, זו מערכת פסיכולוגית".

"פשוט עבר משהו ממש מעלינו"

לאחרונה התגבר הדיון הסוער בישראל, לאחר שראש תוכנית החלל לשעבר פרופ' חיים אשד אמר בריאיון לידיעות אחרונות שיש כבר תקשורת עם חייזרים. "החייזרים ביקשו לא לפרסם שהם כאן, האנושות עדיין לא מוכנה", טען אשד, שעומד לפרסם ספר בנושא. הוא גם אמר שיש פדרציה גלקטית יחד עם ישויות זרות, מסתוריות בינתיים. הפסיכולוג שילמן השיב בעקיצה לריאיון שעורר הדים גם בעולם ואף גרר הכחשה מנאס"א: "פרופ' אשד הוא איש מאוד מוכשר, הבעיה היא שאנשים משליכים מומחיות מתחום אחד על תחום אחר, הוא לא יכול לבסס משהו במומחיות מדעית".

אך פרופ' אשד לא לבד: אתר הביטחון the brief ("התחקיר") חושף לאחרונה הודעות דואר אלקטרוני של הפנטגון ובהן הצצה חסרת תקדים אל מאחורי הקלעים של מה שקורה כרגע בארה"ב בנושא חקר העב"מים. בחודשים האחרונים "כוח המשימה לתופעות אוויריות בלתי מזוהות" (או UAPTF) עסוק מאוד בתדרוך מחוקקים, בעלי עניין בקהילת המודיעין והרמות הגבוהות ביותר של צבא ארה"ב בנוגע למפגשים עם מה שהם מתארים כאובייקטים שלא מתיישבים עם הסברים קונבנציונליים. כמה בכירים בארה"ב בעלי ידע ישיר בנושא סיפרו כי שני דוחות מודיעין מסווגים "כוללים עדויות צילום ברורות של עצמים בלתי מזוהים". הדיווחים מצהירים במפורש כי כוח המשימה שוקל את האפשרות שחפצים בלתי מזוהים אלה יוכלו להיות מופעלים על ידי "אינטליגנציות ממוצא לא ידוע".

העדות המוזרה ביותר והבולטת ביותר בדוח עמדה מודיעיני שפורסם לאחרונה היה תצלום חדש וברור של מטוס משולש שאינו ניתן לזיהוי. התצלום, שעל פי הדוח צולם גם מתוך תא הטייס של מטוס קרב צבאי, תיאר רכב חלל לכאורה שנראה כמשולש שווה-צלעות גדול עם קצוות מעוגלים או "קהים" ו"אורות גדולים ולבנים לחלוטין".  גורמים רשמיים אמרו שהתמונה צולמה בשנת 2019 על ידי טייס קרב F / A-18. שני פקידים שקיבלו את הדיווח אמרו שהתמונה צולמה לאחר שהמשולש הגיח מהאוקיינוס ​​והחל לעלות ישר מעלה בזווית של 90 מעלות מול החוף המזרחי של ארצות הברית. כמה מקורות אחרים אישרו את קיום התצלום; עם זאת, הם סירבו לספק פרטים נוספים על האירוע.

עצם בלתי מזוהה שתועד מתא הטייס
המחזה המיוחד שתועד מתא הטייס

אירוע אחר שהתרחש לאחרונה - שיחה במכשיר הקשר בין מטוס אמריקן איירליינס שיצא מסינסינטי לפניקס -  נשמע כמו תמלול היישר מפרק של סדרת המדע הבדיוני "תיקים באפלה". "האם יש לך כלים רשומים כאן? פשוט עבר משהו ממש מעלינו", אמר הטייס בשעה 13:19. "אני שונא להגיד את זה אבל זה נראה כמו אובייקט גלילי ארוך שכמעט נראה כמו סוג של טיל שיוט שזז ממש מהר ממש מעלינו", תומללה שיחת האודיו שפורסמה בבלוג התעופה Deep Black Horizon. הבלוגר, סטיב דוגלס, יירט את השידור בטעות כשניסה לשמוע מטוס אחר עם סורק רדיו - ונדהם לגלות את הדברים החריגים שאמר הטייס.

אירוע דומה להפליא התרחש במדבר סונורן לפני שלוש שנים. ב- 24 בפברואר 2018, במרחק של דקות אחד מהשני, דיווחו שני טייסים שהטיסו מטוסים שונים - קבוצת פיניקס אייר לירג'ט וטיסה מסחרית של אמריקן איירליינס - על אובייקט מסתורי למנהל התעופה הפדרלי לפניקס. "האם היה מישהו שמעלינו שעבר אותנו כמו לפני 30 שניות?" שאל טייס לירג'ט את המפקח על התעבורה האווירית. "שלילי" השיב מגדל הפיקוח. ב-9 בנובמבר 2018, דיווח טייס בריטיש איירווייס שטס מעל אירלנד כי ראה "אור בהיר מאוד שנעלם במהירות גבוהה מאוד". ה"גרדיאן" הבריטי דיווח שטייס חברת התעופה וירג'ין אישר כי ראה "עצמים מרובים בהירים מאוד שנעים מסלול זהה".

"הז'אנר של הפנטזיה תמיד פורח בעיתות משבר"

המומחה שילמן גם מצביע על קשר אפשרי בין תקופת הקורונה לבין הדיונים על הופעות החייזרים: "הז'אנר של הפנטזיה תמיד פורח בעיתות משבר בתקופה המודרנית, היום אלו פנטזיות כי יש לנו המון פנאי. בהיסטוריה התפתחו תורות מיסטיות. התופעות האלה תמיד באות במקביל למשבר - המפץ של הקבלה היהודית בא עם גירוש ספרד, ההיסטוריה היהודית מלאה בדוגמאות - הקבלה האשכנזית התחזקה סביב הפרעות במזרח אירופה ואפילו החסידות שהכניסה מיסטיקה. בכל פעם שהאנושות בכלל חווה משבר – יש הליכה למטאפיזי, לדבר-מה שהוא לא בהכרח קשור לחוקי היקום שמגבילים אותנו. בשואה, על פי ויקטור פרנקל, מי שיש לו את ה'למה לחיות' ישרוד - אנשים נאחזים ברעיון שבשבילו הם חיים".

אלכס שילמן, פסיכולוג, מומחה לכלכלה התנהגותית וחבר עמותת "מדעת" (צילום: דניאל יחזקאל)
"ז'אנר של הפנטזיה תמיד פורח בעיתות משבר". הפסיכולוג אלכס שילמן | צילום: דניאל יחזקאל

דוגמה נוספת, לדבריו, היא "המפץ של סרטי גיבורי העל שהגיע אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר. אמריקה הייתה צריכה גיבור - שיכול לעשות הכול, לא בן אדם אלא קריקטורה - והם באו פתאום, חוברות הקומיקס אומנם שכבו הרבה שנים אבל השבר של אמריקה והפגיעה בגאוות האומה האמריקנית הוציאו את גיבורי העל מהמדפים המאובקים של מדפי הפנטזיה השוליים". 

אחת הדמויות המרתקות בשנים האחרונות בתחום חקר החלל והמסע בחלל הוא אילון מאסק, האיש העשיר בעולם ששב ומטיס טילים ומנסה לשנות את התחום שהממשלות שלטו בו עד כה. השיפורים של SpaceX העלו את האפשרות שהמידע על חיים אחרים ביקום ישתפר, ושילמן מעמותת "מדעת" התייחס גם לכך: "יש אגדה אורבנית שאילון מאסק הוא סוג של איירון מן – מה המסר שישרוד? זו השאלה, הדמות הזו של מאסק גיבור העל ש'רוכב על האריה' הוא למעשה חלק מהתרבות שלנו". 

מאבד גובה, אילון מאסק (צילום: AP, חדשות)
איירון מן של ימינו? אילון מאסק | צילום: AP, חדשות

עם זאת, שילמן מעריך שקיימים הבדלים מהותיים בין המצב בישראל לבין ארצות הברית, שמשליכים גם על תעלומת החייזרים. "במדינת ישראל קשה יותר להפחיד אותנו – אנחנו יודעים מהו סיכון אמיתי וקמפיינים של הפחדה לא עובדים. הנה בקורונה ראינו כיצד ההפחדה עובדת עלינו ל'פוש' קצר, אבל אי אפשר לעשות זאת לאורך זמן - יש לה אפקט של טווח קצר והיא לא מחזיקה מים, כשהמשבר הפך לשגרה – משרד הבריאות עבר באמת לקמפיינים חיוביים".

חיון מאתר סוכנות החלל הישראלית הסביר מה תמונת המצב בישראל בכל הקשור לעדויות על חייזרים מהשנים האחרונות. "לסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מגיע דיווח מדי כמה חודשים, המלוווה בדרך כלל בצילום מטושטש וקשה לפענוח. אחת הבקשות הנפוצות שאנחנו מקבלים בהקשר הזה, היא לסייע בזיהוי האובייקט שבתמונה. ישנם גולשים שכמעט מחכים שנענה שאין לנו מושג, כאילו אי־הידיעה היא עדות למשהו".

"העניין הוא שכבני אדם קשה לנו מאוד עם תעלומות לא פתורות, ובאופן אוטומטי אנחנו נוטים להעלות השערות והסברים למה שאנחנו לא מבינים", הוא מחדד. "הקושי הזה זורק אותנו כל פעם מחדש לפרשת דרכים: האם להפוך את ההשערה שלנו לאמונה ובכך 'לפתור' את התעלומה? או שמא כדאי להשהות את הבלבול, להמשיך להודות שאנחנו לא יודעים, ולנסות להפריך את ההשערות שלנו כדי לבחון אותן באמת?".

חטיפת חייזרים (צילום: Fer Gregory, shutterstock)
הדיון הסוער מתעורר שוב בזמן מגפה | צילום: Fer Gregory, shutterstock

לדבריו, "קל מאוד למשוך בכתפינו ולהגיד שאין הסבר אחר. אבל האשמה בכך שאנחנו לא רואים הסברים אחרים, היא בנו. מדוע? כי טכנולוגיות התיעוד שלנו לא מדויקות, מערכת התפיסה שלנו רחוקה מאוד מלהיות מושלמת, ובעולם הידע שלנו יש יותר חורים מגבינה שווייצרית. העולם מלא בהסברים לתופעות שקשה לנו להסביר. הסבר ה'חייזרים' משול ברוב הפעמים להרמת ידיים ובחירה בפתרון הקל שעניינו אמונה ולא חקירה מדעית".

רבים שקוראים את העדויות והשמועות יתייגו את הדברים בתור קונספירציות הזויות, או יענו בביטול "זה שטויות, זה בלתי אפשרי". אחרים מנגד יאשימו אותם בצרות אופקים, התעלמות מצילומים ותגליות והכחשת המציאות. נדמה שהדיון לא ייגמר לעולם, עם או בלי קשר למה שייחשף בקרוב אך המסמכים שצפויים להתפרסם בחודשים הקרובים צפויים להבהיר מה ממשלת ארצות הברית באמת יודעת - וכמה זמן היא כבר יודעת את מה שמוסתר מעיני הציבור.

חייזרים (צילום: Martina Badini, shutterstock)
"אי אפשר להוכיח שאין חייזרים" | צילום: Martina Badini, shutterstock