אם הייתם נתקלים ביועד דץ, סביר להניח שהייתם קוראים לו "הבן של דץ ודצה", אבל הקהל שלו, שצופה בו ביוטיוב, באינסטגרם ובטיקטוק, נולד אחרי שהצמד כבר התפרק. היום דץ הוא כוכב רשת מצליח, אך במשך שנים ארוכות בילדותו, ובניגוד מוחלט ליתר יושבי הבית שבו הוא גדל, סירב בתוקף להיחשף לפני המצלמות. כעת, הוא כבר יודע להגיד בפה מלא כי אחת הסיבות המרכזיות לכך הייתה עודף המשקל שממנו סבל לאורך השנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יועד נולד לאורנה ומשה דץ לפני 23 שנים, היישר לאור הזרקורים, אבל מאז ומתמיד הקפיד להתרחק מהבמות ולחמוק מהמצלמות. רק בתקופה האחרונה הוא הפך לאט-לאט לכוכב רשת - וכולם בבית הופתעו מהסטטוס החדש. קודם היה הצלם בוולוג המצליח של כוכב הרשת קווין רובין, ועם הזמן התחיל בעצמו להגיח גם לפני המצלמה. מהר מאוד, מאות אלפי העוקבים התחילו להתעניין גם בו.

הוולוגים של קווין רובין ויועד דץ לא יכולים להיות רחוקים יותר מ"טיף וטף" של דץ ודצה, ואפילו אנחנו שתיעדנו מהצד את יום הצילומים שלהם לא הצלחנו כל כך להבין מה ייצא בסוף מכל זה. עם זאת, יועד ממש לא מתנצל על התוכן: "יכול להיות שיפרשו את זה כסיטואציות מפגרות, ויכול להיות שיגידו: 'זה מה שאתה מביא לילדים? מה הקשר עכשיו לצבוע את השיער לוורוד? מה הקשר צניחה חופשית?', אבל אני הכי נהנה מזה בעולם".

המהפך של יועד (צילום: החדשות12)
יועד כץ. אחרי שנים שהסתתר, עובר לצד השני של המצלמה | צילום: החדשות12

בארוחת ערב משפחתית, אירוע שגרתי אצל הדצים חרף הגירושים של משה ואורנה, סיפר משה דץ כי דרך בנו נחשף לראשונה לתופעת הוולוגים: "לקח לי שנים להבין שבלוגר זה מישהו שכותב באינטרנט במקום בעיתון, ואנשים קוראים אותו. פתאום הוא אומר לי 'ולוגר' לא 'בלוגר' - זה בווידאו". יועד הוסיף כי גם הוא הופתע מהיקף החשיפה: "לא הבנתי כמה זה גדול כשהצטרפתי לזה. בהתחלה הייתי בהלם מכמות המעריצים שצופים בדבר הזה, לא הכרתי את זה".

אורנה דץ מספרת כי יועד כל כך התנגד להצטלם בילדותו, עד שאפילו אין תמונה שלו מכיתה א', וגם בצילומי השיר שנכתב על שמו - הופיע ילד אחר במקומו. "הוא תמיד התעניין באחורי הקלעים, באלה שמצלמים", סיפרה. "הוא לא היה יכול לסבול את זה שמתנפלים עלינו, שמבקשים חתימה, שעומדים בתור אחרי הצגות. הוא לא הבין את זה".

המהפך של יועד (צילום: החדשות12)
הדצים בארוחת ערב משפחתית. אירוע שגרתי למרות הגירושים | צילום: החדשות12

יועד הסביר כיצד התחילה התנגדותו להתייצב מול המצלמה: "הרצון שלי להיות נחבא אל הכלים נבע מהעובדה שכל המשפחה שלי הייתה בדיוק ההפך. גם אימא שלי, גם אבא שלי וגם אח שלי, שמגיל מאוד צעיר ידע שזה מה שהוא רוצה לעשות. אין קלטת שהוא לא הופיע בה, שאין לו שיר בה".

"אם ילדים היו קוראים לי שמן הייתי אומר: 'נכון, אני שמן, אם זו קללה בשבילך אז אתה מוזמן לקלל אותי'"

משקל השיא של יועד היה קרוב ל-180 קילוגרמים, אבל זה לא היה הסיפור הטיפוסי על הילד שסובל מרגשי נחיתות, נעלב מהילדים הרעים בבית הספר, ומנסה בכל מחיר לרדת במשקל. "נהניתי מכל דבר שהיה לי", שחזר. "היו לי חברים לשחק איתם, משפחה לצאת לטיולים. אם ילדים היו קוראים לי שמן הייתי אומר 'נכון, אני שמן. אם זו קללה בשבילך אתה מוזמן לקלל אותי'".

יועד דץ, בנם של אורנה ומשה דץ
יועד דץ לפני הניתוח - כמעט 180 קילו

למרות שיועד לא התרגש ממצבו הגופני כילד, אביו היה מעט יותר מודאג, וכשבבית הספר החליטו לקיים את מסיבת סיום הלימודים בקאנטרי עם בריכה, פנה לוועד ההורים וביקש לערוך שינויים באירוע. כשהוא נזכר בכך הוא עדיין מתרגז לרגע: "מה אתם עושים מסיבת סיום בבריכה, שהוא לא יכול להשתתף?". מנגד, בנו מרגיע: "מה זה לא יכול להשתתף? לא שאלת אותי אם זה בסדר מבחינתי. ומה היה במסיבה – הורדתי חולצה ונכנסתי למים".

מה היה הרגע שבו החלפת דיסקט?

"הרגע שבו הוציאו אותי מהצבא. ביום השני לטירונות הגעתי לרופא והצגתי לו את כל המסמכים שהבאתי בשביל הפטורים. הוא אמר לי 'עזוב את זה, קודם עלה על המשקל'. אחר כך הוציא טבלה ואמר לי - 'זה הגובה שלך, זה משקל המקסימום שמותר בצה"ל, ואתה מעליו'. הייתי איזה 13-12 קילו יותר מהמשקל שיכולתי לשרת איתו בצה"ל. שאלתי מה עושים, אז הוא אמר לי 'אין מה לעשות - לך הביתה'. הלכתי הביתה באותו יום, וזאת הפעם הראשונה שהרגשתי בושה".

"לא האמנתי שהם עושים לא את זה, כבר הייתי בפנים וראיתי את כל האנשים שאני הולך לשרת איתם. התחברתי עם כולם, ובשנייה זה התנתק. לא היה לי נעים אפילו להגיד להם שלום. אמרתי להם שהוצאתי גימלים. עליתי על רכבת, ורציתי לבכות, אז התקשרתי לאבא לשאול מה אני עושה. והוא לקחת אותי לכל הפגישות והייעוצים והטרור שצריך לעשות לפני ניתוח בריאטרי שזה חתיכת תהליך. לא הייתי עובר שום ניתוח – לא את קיצור הקיבה ולא את מתיחת העור – אם לא אבא שלי".

"אחרי שירדתי במשקל התחילו איתי בנות ולא הבנתי אפילו שזה מה שקורה. אני זוכר את היום שאמרו לי –אתה כבר לא יועד השמן"

ארבע שנים עברו מאז שעבר יועד ניתוח לקיצור הקיבה. מהר מאוד הוא הוריד במשקל והתייצב על 80 קילו שמתנשאים לגובה של 1.91 מטרים, אבל רק בקיץ הנוכחי הוא הרשה לעצמו לראשונה להוריד חולצה בים. חברו הטוב סאלי הוא למעשה זה שעזר לו לקבל את האומץ. הם חברים טובים מאז גיל 15, וסאלי הכיר אותו היטב לפני הניתוח – ואחריו.

המהפך של יועד (צילום: החדשות12)
"הייתי בהלם מכמות המעריצים" | צילום: החדשות12

"היו לי המון המון עודפי עור, נשארתי אחרי כל התהליך הזה עם חמישה קילו של עור עודף", הסביר יועד. "אבא שלי אמר לי 'למה אתה לא הולך להתאמן?'. אמרתי לו, 'אבא, אני לא יכול לרוץ לא משנה מה אעשה'. הוא שאל למה אז קפצתי והראיתי לו שכל העור שלי עושה רעש. הוא שאל 'אם זה מונע ממך לעשות משהו, למה אתה לא בא ומדבר? זה אישיו'. אמרתי לו 'אתה צודק', ושמתי לב שאני לא מתמודד עם דברים".

חברו של יועד, סאלי, סיפר על השינוי שהתרחש לנגד עיניו: "במהלך כל התהליך שהוא עבר היה פה מרכיב של ביטחון עצמי ששיחק תפקיד מאוד משמעותי. לאט לאט הוא התחיל להיחשף לעולם בתצורה קצת אחרת, והרבה יותר יפה ומושכת, ופתאום היה צריך לעשות איזושהי התאמה גם בהלך הרוח".

"החשש לעלות במשקל הוא יום יומי. עכשיו אני מפחד להפסיד דברים שלא הייתי מודע אליהם. יש דברים שאני נהנה לעשות ולא בא לי לוותר עליהם"

"היו מתחילות איתי בנות ולא ידעתי לפרש את זה אפילו", הסביר יועד לאילו "התאמות" התכוון סאלי. "לא ידעתי שזה מה שקורה, חשבתי שזאת שיחת חולין. אני זוכר את היום שאמרו לי, 'אתה כבר לא יועד השמן'. סאלי אמר לי, 'מה אתה מסתיר? את שתי הצלקות האלה?'. זה חלק ממני, עברתי ניתוח ונשארו לי צלקות, ואני לא חושב שהן כאלה נוראות. אני אוהב את איך שאני נראה היום".

המהפך של יועד (צילום: החדשות12)
"אוהב את איך שאני נראה היום" | צילום: החדשות12

היום החבר סאלי הוא כמו מנטור אישי בשביל יועד, ומכניס אותו לשגרת כושר שעד לא מזמן הייתה זרה לו לחלוטין. "הוא היה עולה על האוטו של אבא שלי ודופק לי על התריסים כדי שאני אקום", סיפר יועד. "וזה עובד לי, אני קם והולך לגלוש בחמש בבוקר. החשש לעלות במשקל הוא יום יומי. הוא לא היה כשהייתי שמן, כי עכשיו אני מפחד להפסיד דברים שלא הייתי מודע אליהם. דברים שאני נהנה לעשות ולא בא לי לוותר עליהם".

עם כל הכבוד לוולוגים, החלום הגדול של יועד דץ הוא לביים בקולנוע, וכבר בגילו הצעיר הוא מחפש משקיעים לסרט הקצר הראשון. עד שזה יקרה, הוא ימשיך לביים סרטונים מצחיקים לרשת עם החברים שלו, וליהנות מכל רגע.