מגדלי התאומים קרסו בשידור חי בדיוק היום לפני 19 שנים, כתוצאה מפיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה, אך יש רבים שמוכנים להישבע שלא פגיעת המטוסים היא שהובילה לכך ושמדובר למעשה בקונספירציה בקנה מידה חסר תקדים. בישראל יש עשרות ואולי מאות ספקנים, שמביאים לטענתם ראיות פיזיקליות חד משמעיות לכך שמה שקרה באותו בוקר יום שלישי בארצות הברית אינו אלא תוצאה של קנוניה. לדבריהם, הממשל האמריקני רצה להאשים גורמי טרור בפיגוע, וכך לקדם מטרות שונות ובהן הפלישה לאפגניסטן ועירק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הג'יהאד העולמי החל בשנות ה-90, בידי התארגנויות של מוסלמים קנאים ברחבי העולם שביקשו לפגוע במטרות בשטחה של ארה"ב. לטענתם, פעילותם התוקפנית הגיעה בתגובה לפלישה של התרבות המערבית אל האיסלאם, ומהר מאוד הפכו פניו של מנהיג תנועת אל-קעידה, אוסאמה בין לאדן, לפני הטרור.

ב-26 בפברואר 1993 נעשה הניסיון הראשון להפיל את מגדלי התאומים בניו יורק באמצעות מכוניות תופת. 6 אנשים נהרגו בפיגוע ועוד 1,000 נפצעו, אך המגדלים נותרו שלמים. באוגוסט 1998 הכה אל-קעידה בשגרירויות האמריקניות בקניה ובטנזניה: 223 בני אדם נהרגו וכ-4,000 נפצעו מפיצוץ של שתי משאיות תופת בו-זמנית.

אוסאמה בן לאדן (צילום: Gettyimages IL)
פני הטרור. אוסאמה בין לאדן | צילום: Gettyimages IL

לאחר מכן נפגשו בין לאדן ושותפו הפקיסטני חאלד שייח מוחמד כדי לדון ברעיון חדש - פיגוע המוני משולב עם חטיפת מטוסים והפלת מבנים בכמה מוקדים במקביל. השניים איתרו וגייסו חבורת צעירים ערבים מוסלמים בעלי השכלה, בעיקר בגרמניה, ושלחו אותם ללמוד טיס בארה"ב כדי שיוכלו להוציא את התוכנית אל הפועל.

על פי הגרסה הרשמית לאירועים, ב-11 בספטמבר 2001 נחטפו ארבעה מטוסי נוסעים ובוצעה סדרת פיגועי התאבדות על אדמת ארה"ב. 19 המחבלים ריסקו שניים מהמטוסים על מגדלי התאומים בניו יורק ושני הבניינים קרסו בתוך שעתיים. במקביל, חוטפי מטוס נוסף ריסקו אותו אל תוך בניין הפנטגון. כוונת הטרוריסטים הייתה לרסק את המטוס הרביעי אל תוך הבית הלבן או בבניין הקפיטול בוושינגטון, אך לאחר מאבק בין נוסעי המטוס לחוטפים הוא התרסק לבסוף בשדה פתוח ליד פנסילבניה. 2,977 איש נספו במתקפת הטרור.

טקס הזיכרון למגדלי התאומים (צילום: לירון וינברג, ניו-יורק, getty images)
טקס לזכרם של נספי אסון התאומים | צילום: לירון וינברג, ניו-יורק, getty images
אסון התאומים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לאחר המתקפה חסרת התקדים התעוררו ארה"ב והעולם אל מציאות חדשה, של מאבק באויב חמקמק שאיננו מדינה ושהנהגתו מפוזרת ונסתרת. נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' וו. בוש הכריז מלחמת חורמה נגד הטרור האיסלאמי ופלש לאפגניסטן, אבל רק עשור לאחר מכן, תחת הנהגתו של ברק אובמה סגרה ארה"ב את החשבון הפתוח כשלכדה וחיסלה בשטח פקיסטן את המבוקש מספר 1 בעולם - אוסאמה בין לאדן.

"את זה לא תשמעו בתקשורת"

ואולם, לא כולם מקבלים את הגרסה הרשמית לאירועי 11 בספטמבר. "הייתה כאן שורה ארוכה של צירופי מקרים שכל אחד מהם יכול היה להשתבש, ועם זאת דבר לא השתבש", אומר בציניות דרור איסר, אחד מהבולטים שבתומכי תיאוריית הקונספירציה. איסר, בן 34 מחדרה שעובד כארכיונאי בעיריית חיפה, כתב ספר עב כרס בשם "את זה לא תשמעו בתקשורת", שבו הוא מנסה להפריך את הגרסה הרשמית לאירועים ואף מציע תרחיש אלטרנטיבי.

 

דרור איסר (צילום: אורלי איל לוי)
דרור איסר | צילום: אורלי איל לוי

איסר מפרט את שלל "צירופי המקרים" שעליהם הוא מדבר: "ראשית, סוכנויות המודיעין לא הצליחו לחשוף את המזימה של החוטפים לחטוף מטוסים בעוד הם מתאמנים בסימולטורים על אדמת ארצות הברית. לאחר מכן, החוטפים הללו הצליחו להבריח סכינים יפניות לתוך המטוסים מבלי שגלאי המתכות יבחינו בכך. אחר כך הצליחו החוטפים לחטוף ארבעה מטוסים בתוך 74 דקות מבלי שהקברניט ואנשי הצוות של כל אחד מארבעת המטוסים הצליחו למנוע זאת, ואז גם הצליחו לרסק שלושה מארבעת המטוסים על המטרות הנבחרות מבלי שאיש מהצוות או הנוסעים ימנע זאת מהם ומבלי שחיל האוויר של ארצות הברית ינסה ליירט אותם".

"מטוס מאלומיניום לא יכל לחדור בשלמותו למגדל שעטוף בעמודי פלדה מסיביים. במקום להתפרק לאלפי חלקיקים הוא פשוט נבלע בבניין - זה לא יכול להיות"

דרור איסר

וזה לא נגמר בכך. איסר מוסיף וטוען כי אין היגיון בטענה שמגדלי התאומים קרסו בעקבות השרפה הגדולה שנגרמה מהתרסקות המטוסים. "בכל הפעמים הקודמות, אש מעולם לא הצליחה להביא לקריסת גורד שחקים", הסביר. "כל צירופי המקרים הללו, מלבד הראשון, התרחשו בתוך שעתיים וחצי. ובנוסף לכל שלל צירופי המקרים הללו - גורד שחקים בן 47 קומות קרס לפתע בגלל אש, שבע שעות לאחר קריסת מגדלי התאומים".

אחת הטענות המרכזיות של תומכי תאוריית הקונספירציה היא שאי אפשר היה למוטט את מגדלי התאומים רק בעזרת מטוס, מאחר שבדוח הבנייה נכתב במפורש שהמגדלים יעמדו בפני פגיעה מסוג זה. נוסף על כך, בזמן מלחמת העולם השנייה פגע מפציץ בבניין האמפייר סטייט בניו יורק, אך הדבר לא גרם לקריסתו.

"צריך לעקוב אחרי הכסף, הפיגועים נתנו תירוץ לפתוח בשתי מלחמות ששירתו מאוד את חברות הנשק האמריקניות. גם הממשל הרוויח וקיבל אפשרות לבצע מעקבים חודרניים וחיפושים ללא צו"

סופי חיים

 

אז מה בכל זאת קרה?

"מגדלי התאומים התפוצצו בעקבות הריסה מבוקרת", טוען איסר. "זה פשוט לא יכול להיות אחרת מבחינה פיזיקלית. המטוס, שעשוי מאלומיניום, לא יכול היה לחדור בשלמותו למגדל שכולו היה עטוף בעמודי פלדה מסיביים. אנחנו מדברים על עמודים שהיו אמורים לפרק לאלפי חלקיקים את המטוס וזה לא קרה. במקום זה המטוס פשוט נבלע בבניין כאילו הוא היה עשוי מפיברגלס".

לטענת תומכי תיאוריית הקונספירציה – חומרי נפץ הוטמנו בבניינים מבעוד מועד, והופעלו מרחוק בשעה הנקובה. "היו 198 מעליות במגדלי התאומים", אומר איסר. "אחרי שהמגדלים קרסו אי אפשר היה למצוא אף לא אחת מהן. אין זכר לשריד כלשהו מהמעליות. הן היו במרכז המגדלים, עטופים בעמודי פלדה, וכל תא מעלית שוקל טון. מזה אני מבין שאת כל חומרי הנפץ הצמידו במרכז המגדל סביב המעליות".

מי עומד מאחורי הקנוניה?

לפי התאוריה, חברות הנשק והממשל האמריקני, שהרוויחו מהפלישה לאפגניסטן ועיראק - כל אחד ממניעיו. "צריך לעקוב אחרי מסלול הכסף", אומר סופי חיים, מטפל הוליסטי ומארגן אירועים בן 38 מגבעת עדה. "הפיגועים לכאורה נתנו תירוץ לפתוח בשתי מלחמות, שכמובן שירתו מאוד את חברות הנשק האמריקאיות. עבור הממשל, האירוע היווה תירוץ לחוקק את 'חוק הפטריוט', שהעניק לו אפשרות להגביל את זכויות הפרט, בין היתר באמצעות יכולת לבצע מעקבים חודרניים, מעצרים וחיפושים ללא צו והחרמת נכסים".

סופי חיים
סופי חיים

תיאוריה יותר רדיקלית מציג רועי וסרמן, סטודנט לתואר שני בכלכלה ומדיניות ציבורית, בן 32 ממבשרת ציון. רועי לא רוצה להתחייב לגבי מה שבדיוק קרה, אך הוא יודע מי אחראי לזה, ואלה לא מחבלי אל-קאעידה. "זה דורש להפוך תפיסות עולם על מי באמת מנהל את העולם מאחורי הקלעים, ו-11 בספטמבר זה סוג של מקרה בוחן שמדגים את זה", הקדים ואמר.

רועי וסרמן
רועי וסרמן

"יש ממשלת צללים בעולם שמורכבת מ-13 המשפחות הכי עשירות בתבל", מסביר וסרמן. "ב-100 השנים האחרונות ממשלת הצללים בוחרת את הנשיא, כמו שקרה עם ג'ורג' בוש הבן, שלא היה נשיא מטעם העם. בנוסף, כל כלי התקשורת המרכזיים נשלטים על ידי אותם אנשים, והכסף שלהם מגיע מממשלת הצללים".

תיאוריות הקונספירציה מלאות בחורים וניתנות להפרכה, אך הן קנו להן אחיזה מסוימת גם בישראל, שבה על כל דבר אפשר להתווכח. 19 שנים עברו מאז אותו יום נורא שבו העולם הוכה בהלם, והאירוע ממשיך להדהד.