הזמרת וכוכבת העל הבריטית אדל חשפה ביום הולדתה ה-32 שינוי דרמטי בגזרתה. התמונה שפרסמה הזמרת ברשת עוררה הדים, והובילה אנשים רבים ברחבי העולם לאמץ את דיאטת הסירטפוד שבעזרתה הורידה 45 קילוגרמים ממשקלה. הטרנד כבר הגיע לישראל והוקמו קבוצות פייסבוק וקבוצות תמיכה, חלק מהמסעדות בישראל כבר נערכות עם תפריטים מתאימים - ומעורר דיון בקרב המומחים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אדל הצהירה בעבר בכל הזדמנות שהיא גאה בגופה המלא, אולם לפני שלושה חודשים הפתיעה את מעריציה כשפרסמה את התמונה. מדורי הרכילות וגם ערוצי החדשות הנחשבים בעולם התעסקו במשך שבועות ארוכים במראה החדש של הכוכבת, ולא חסכו ממנה ביקורת על כך שדווקא היא נכנעה למודל הרזון הקיצוני. אבל זה לא הפריע לדיאטת הסירטפוד להפוך ללהיט במדינות רבות – בהן גם ישראל. 

שיטת הסירטפוד

מומחי התזונה הבריטים איידן גוגינס וגלן מאטן הציגו לעולם כבר ב-2016 את שיטת הסירטפוד בספר שהפך לרב מכר. הם גיבשו רשימת מאכלים שהם מכנים "מזון פלא" – בעיקר ירקות ועלים, אך למרבה ההפתעה גם יין אדום ושוקולד מריר - שמפעילים לטענתם את גן הסירטואין בגוף וגורמים לחילוף חומרים מואץ ולשריפת שומן.

התוכנית השבועית - שלושה שלבים:

שלב א' - ימים 3-1: ארוחה אחת עשירה בסירטפוד ושלושה מיצים ירוקים. 1,000 קלוריות ביום.

שלב ב' - ימים 7-4:  שתי ארוחות עשירות בסירטפוד, חטיף ושני מיצים ירוקים. 1,500 קלוריות ביום.

שלב ג' – שמירה: שלוש ארוחות עשירות בסירטפוד, מיץ ירוק אחד וחטיף אחד ביום.

"השיטה לא נבדקה"? ממציא השיטה מגיב לביקורת

לאחר שהדיאטה התפרסמה בזכות אדל ומפורסמות אחרות, היא הפכה לפופולרית גם בישראל. ורד מרגלית-אידו למשל ראתה באינסטגרם את תמונת המהפך, וכבר שלושה שבועות מקפידה על כל פרט בתפריט של האלילה שלה.

"מגיל קטן הייתי ילדה שמנמנה, אף פעם לא הייתי רזה", סיפרה. "עכשיו הגעתי לשלב שבו אני רוצה ילדים, ואני רוצה שההיריון שלי יהיה בריא - בשביל זה צריך לרדת במשקל. ירדתי כבר חמישה קילו ואני רוצה לרדת עוד לפחות 20. אדל הורידה את זה בכמה חודשים".

גם הנטורופתית אריאלה שמילוביץ' ניסתה את השיטה, ומספרת שסוף-סוף, אחרי אין-ספור דיאטות הצליחה לרדת שישה קילו בחודש. "כשמפורסם עושה את זה זה נותן השראה כזאת", הסבירה שמילוביץ'. "אני לא יודעת איך להסביר את זה, זה כאילו שיש מישהו להסתכל אליו. כשאני שומעת שיר שלה אז אני מגיבה 'יא, אדל, חברה' - היא כבר חברה שלי, אני עושה את הדיאטה שלה".

Copy of שייק ירוק (צילום: הגר שפר)
בשלב הראשון - שלושה מיצים ירוקים ביום | צילום: הגר שפר

דנה ניר, דיאטנית קלינית בקופת חולים כללית, מבקשת לצנן מעט את ההתלהבות ומבהירה כי השפעות השיטה החדשה טרם נבחנו לעומק. "אם תגבילי קלוריות את תרדי במשקל - וואו, איזו הפתעה. אלה חדשות ישנות", אמרה. "אין אף מחקר מדעי שבדק את הדיאטה הזאת על אנשים וראה מה ההשפעה שלה לטווח הארוך. יש רק מחקר בריטי אחד בנושא והוא לא פורסם באף כתב עת מדעי".

עוד טענה ניר: "בעיניי לבוא ולקחת איזשהו דפוס תזונתי ולהחליט שככה צריך, בגלל אדל או כל סלב אחר, זה סתם יכול לגרום לאנשים להרגשה רעה, כי הרבה פעמים כל הסלבים האלה מקבלים איזושהי תמיכה. יש להם עזרה, הם לא מכינים בעצמם את האוכל ויש להם תקציב לקנות את המוצרים היקרים שהדיאטה הזאת מצריכה".

גוגינס מצדו הגיב לביקורת בביטול. "לפעמים אני צוחק, ולפעמים אני קצת מתייאש", אמר בשיחה עם חדשות 12. "בתעשיית התרופות 50% מהתרופות שאנחנו משתמשים בהן מגיעות מצמחים. המחקר הניסיוני שלנו היה על 39 אנשים, והתוצאות היו מרשימות. למה אנחנו לא מאמצים את הרוקחות שבטבע ומקדמים את התזונה שלנו לשלב הבא?".