בצה"ל יודעים הבוקר (רביעי) להגיד בוודאות שהתקרית בה כלי הנדסי של צה"ל נפגע ממוקש בגבול לבנון הייתה תאונה ולא פעולה של חיזבאללה. עם זאת, בימים האלה שכל אירוע בגבול מיד מקפיץ את הדריכות, מעלה את הכוננות ומכניס את תושבי הצפון לתחושה של חוסר ביטחון - צריך להגיד כמה מילים על מה שמתחולל באחרונה, ובהחלט יש שינוי מעניין.

ביקור שר הביטחון גלנט בצפון (צילום: אלעד מלכה)
מפקד פיקוד צפון גורדין (מימין) יחד עם השר גלנט והרמטכ"ל בשבוע שעבר | צילום: אלעד מלכה

בשבועות האחרונים חיזבאללה פרס למעלה מאלף אנשים שלו לאורך הגבול, הם מסתובבים לכאורה ללא נשק - אבל הם עורכים תצפיות ואוספים מודיעין - וגם מגבירים את החיכוך עם חיילי צה"ל. לפני כשבוע למשל התרחש אירוע חמור ביותר במהלך פעילות במובלעת, כמו אתמול: לשטח הגיעו אנשי צבא לבנון וחיזבאללה ואחד מאנשי צבא לבנון גנב מחסנית מאפוד של חייל צה"ל.

איש חיזבאללה על הגדר אוסף מודיעין (צילום: N12)
איש חיזבאללה על הגדר, אוסף מודיעין | צילום: N12

מתברר שכ-400 מבין האנשים שחיזבאללה פרס הם פלסטינים ממחנות הפליטים בצור ובצידון, אנשי חמאס שחיזבאללה גייס בכסף כדי שהם יהיו אלה שיתרוצצו בגדר. הם לא אנשי חיזבאללה - הם סונים ולא שיעיים - ועדיין, המטרה מתלכדת. זה קרה בעקבות פגישות של אנשי חמאס עם נסראללה לאחרונה, שהגיעו לביירות והתחילו לתאם שיתופי פעולה בכל מיני דרכים בלבנון - כוח חמאס שיהיה למעשה מוכן לפעול תחת חיזבאללה ביום פקודה.

דחפור של צה"ל שעלה על מוקש בגבול לבנון ליד בירנית
דחפור של צה"ל שעלה על מוקש בגבול לבנון ליד בירנית

400 אנשי החמאס הללו לא מחויבים לחיזבאללה, וגם לא ממושמעים כמו לוחמי הארגון, אבל הם נמצאים על הגדר ומייצרים חיכוך: זורקים אבנים על חיילים, מקללים, חותכים את הגדר ומעלים את המתח לאורך הגבול. הם לא תמיד סרים למרותם של מפקדי החיזבאללה, אולי אפילו בעצימת עין מסוימת, וזה עלול להביא לתקרית בגבול שתביא עוד להסלמה.

עם התקדמות חקירת הפיגוע במגידו, בצה"ל מתמקדים באזור במובלעת שממנו מעריכים כי חדר המחבל. לאחר שהבינו שהוא כנראה חדר בחסות הסבך והסלעים עם סולם, פיקוד הצפון של האלוף אורי גורדין מבצע חישוף לקרקע ומסלק משם בולדרים.

איש חיזבאללה על הגדר אוסף מודיעין (צילום: N12)
איש חיזבאללה על הגדר, אוסף מודיעין | צילום: N12

בפיקוד הצפון ממשיכים בתחקיר אירוע החדירה, והם לוקחים אחריות ומודים שנכשלו במשימה - וזה לא מובן מאליו. כדי להשיב את האמון של תושבי הצפון, הוציאו בצה"ל הודעה לציבור ברגע שידעו להגיד בוודאות איך המחבל עבר את הגבול. מבחינת התושבים זו אמירה חשובה, אחרי גל שמועות שגרם ללחץ מחשש לשידור חוזר ממה שהילך עליהם אימים לפני כ-5 שנים - חשיפת מנהרות חיזבאללה במבצע "מגן צפוני".

יש לכך חשיבות גדולה בשיקום יחסי האמון בין התושבים לצבא, ועכשיו המשימה של צה"ל היא להשלים מהר את התחקיר ולהבין את כל החורים שעוד קיימים - עוד לא יודעים למשל איך המחבל הגיע עד למגידו.

איש חיזבאללה על הגדר אוסף מודיעין (צילום: N12)
איש חיזבאללה על הגדר, אוסף מודיעין | צילום: N12

המשימה הכי גדולה היא להשלים כמה שיותר מהר את המכשול "פרויקט מגן הצפון": מכשול כמו בעזה וברמת הגולן של  חומה "חכמה" שתדע למנוע ניסיונות חדירה באמצעות חיישנים, מצלמות ומכ"מים. ההערכה היא שזה ייקח שנתיים ויעלה כ-3 מיליארד שקלים.