הזירה הימית מול רצועת עזה פעילה מאוד. חמאס הקים יחידה ימית ועל פי השקפתו - זו יחידת עילית. גם בצה"ל מזהים את היחידה הזו כמי שעלולה להסב נזק לא קטן ופיגועים שיבואו דרך הים. למחשבה הזאת יש תקדימים קשים מבחינתה של ישראל.

בשנת 1975, אירע הפיגוע במלון סבוי, שבו שמונה מחבלים רצחו שמונה אזרחים ושלושה חיילים. ב-1978 אירע פיגוע נוסף, הפעם בכביש החוף - שגבה את חייהם של 35 אנשים ואחרים נפצעו. בשני המקרים הקשים האלו, שיטת הפעולה הייתה זהה. המחבלים מארגוני טרור שונים עלו על ספינת משא, תמימה לכאורה, בנמל ביירות. זו הפליגה בנתיב שפעיל גם היום, בין ביירות לפורט-סעיד שבמצרים, ומול חופי ישראל הורידו סירות גומי אל הים. עליהן הייתה חוליית הטרור שהגיעה כך לחוף הים והפתיעה באופן הזה את כל גורמי הביטחון.

הספינה (צילום: שי לוי)
תרגיל חיל הים בדרום | צילום: שי לוי

האופציה הזו של הגעה לעומק ישראל דרך הים לא נעלמה במחשבה ובתכנון של ארגוני הטרור, עכשיו זה קורה מרצועת עזה. בשנים האחרונות, פיצחה היחידה הימית של החמאס יכולות צלילה רדודה, שבה צוללן אוחז במה שמכונה "חזיר ים" - מעין צוללת ננסית, ששטה בעומק של מטר או מטר וחצי, וכך מושכת אותו לאן שירצה בטווחים שחלקם מפתיעים. במהלך צוק איתן, נחתה חוליה כזו בחוף זיקים. התפתח שם קרב שבו הם נפגעו ונהרגו, אבל ביריית ההגנה הם הצליחו לנחות על החוף ולהיכנס לקרב עם חיילי צה"ל.

הצעד הנוסף של היחידה הימית בחמאס

כל ההקדמה הזו נועדה כדי להבהיר כי הזירה הימית ומה שעלול להתפתח בה הופך אותה לזירה תוססת, שגם אנשי החמאס מזהים אותה כנקודת תורפה אפשרית. צה"ל מצידו, מוביל מאמצים בדמות מכ"מים ואמצעים אחרים כדי למנוע חדירות מן הסוג הזה. להבטיח שזה לעולם לא יצליח - אי אפשר.

אבל יש עוד - הים בגזרה הזו השתנה במובן שאסדות הקידוח נמצאות שם. גם זו יכולה להיות מטרה, לפחות  בצה"ל מעלים את האפשרות הזו. פעם לפני כמה שנים, הזירה הימית שימשה לניסיונות הברחה מסיני לרצועת עזה. סירות מאוד מהירות, כאלו שיכולות לחמוק מספינות חיל הים, הובילו אמצעי לחימה. חלקן נעצרו, חלקן הצליחו בכל זאת. גם הטלת חביות ובתוכן אמצעי לחימה בלב ים - מתוך כוונה שהגלים יסחפו אותן לחוף עזה, כבר היו.

ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
שידרגו את היכולות הימיות, צוללני חמאס

עכשיו, נראה שהיחידה הימית של חמאס עושה צעד אחד נוסף. על פי הודעת דובר צה"ל, חיל הים פגע והשמיד ספינה קטנה, שכלשון ההודעה היוותה סכנה של ממש. מה היה עליה ובאיזה אופן היא סיכנה? זה עניין שהצנזורה עדיין לא מתירה לנו לפרסם. עם זאת, ניתן להפעיל את הדמיון ולהבין שזו אפשרות שמתפתחת אצל חמאס ומן הסתם, הוא גם ימשיך לנסות לפתח יכולות ירי כאלו ואחרות בימים לבוא.

אז מה היה לנו כאן? נתיב ארוך של שימוש ושינוי שיטות הפעולה דרך הים. הים הזה לעיתים, לא מביא רק זפת לחופים - אלא הוא יכול להביא גם איום טרור שיש להתייחס אליו במלוא הרצינות.