אני מתקשה להאמין שיש מי שעדיין חושב שכשהקורונה עוטפת את המזרח התיכון, ובכלל זה אותנו, שאר האתגרים הביטחוניים נעלמים להם כלא היו. אז אם מישהו חושב כך, אז כדאי שיחשוב שנית. כל האיומים הביטחוניים, כל הדילמות הביטחוניות - שרירות וקיימות, הן נכונות במרחב האירני, בארגוני הטרור – לרבות חיזבאללה, מסוריה ומלבנון. והשבוע קיבלנו איתות להבנה הזו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כמעט 3 שבועות דיווחו מקורות זרים על תקיפה לילית של חיל האוויר בסוריה. נראה שהאירוע הזה קשור לאותו מאבק ממושך של ישראל - ומבלי לקחת אחריות - נגד התחמשות חיזבאללה בסיוע ובהובלה אירנית.

בשבוע שעבר נפגע רכב של חיזבאללה על גבול סוריה-לבנון, איש לא נהרג. בישראל הייתה דממה, אך חיזבאללה הצביע עליה כעל מי שניסתה להתנקש בחיי נוסעי הרכב. העניין הוא שהסיפור מאחורי הוא מעט גדול יותר, בהנחה שישראל היא זו שעומדת מאחורי התקיפה.

הסרט שבא מלבנון תיאר 4 אנשים בורחים מהג'יפ הזה, חוזרים כדי להוציא ממנו ציוד שהשאירו במנוסתם, ומיד אחר כך, פגיעה שהורסת את הג'יפ לחלוטין. אם היה מישהו בתוך הג'יפ בשלב הפגיעה, ספק אם היה נותר בחיים.

אז מה היה כאן? נראה שמדובר באיתות ישראלי במסגרת אותה מלחמה בהתחמשות של חיזבאללה: "גם בתוך הקורונה – אנחנו עוקבים אחריכם, יודעים ולא נהסס לפגוע בכם".

נראה שלישראל לא היה אינטרס לפגוע ולהרוג את נוסעי הג'יפ הזה. כי בפועל מה שקרה, זה שעל פי מקורות זרים כלי טיס לא מאויש ירה טיל, שהיה כנראה טיל של אזהרה, אפשר לנוסעי הג'יפ להסתלק ממנו, ואז טיל נוסף, שפגע והרס את הג'יפ, סוף סיפור.

פעולת פגיעה ברכב שבו נוסעים פעילי חיזבאללה על אדמת סוריה, בהנחה שזו אכן ישראל, מחייבת מודיעין מאוד מדויק ויכולת פגיעה מרגע שהמודיעין מזהה את הרכב ומי שנוסע בו. זה איתות ישראלי לחיזבאללה, שעיקרו: "גם בתוך העיסוק סביב הקורונה, מערכות המודיעין עובדות ומזהות. אנחנו ערים למאמצים שלכם להמשיך ולהתחמש – ראו הוזהרתם".  

חיזבאללה מצידו לא נשאר חייב. אנשיו באו ל-3 נקודות על גדר המערכת בגבול ישראל-לבנון באזור מטולה וקיבוץ יפתח. הם קרעו את הגדר, פערו בה פרצות גדולות והסתלקו. זה היה איתות של חיזבאללה לישראל: "גם אנחנו – בתוך הקורונה – שומרים על יכולת ולא נהסס לפעול".

נכון לעכשיו הכל מסתיים כשכל אחד מהצדדים יכול להגיד לעצמו: "אותתי את שרציתי". אבל זה מחייב בצד הישראלי הרהור לא פשוט. אם אנשי חיזבאללה יכולים להגיע לגדר, לפעור בה קרע גדול, מה הפריד בינם לבין כניסה ליישוב כזה או אחר? בצד הישראלי לא הבחינו בפעולת קריעת הגדר, כך שבאופן עקרוני אנשי חיזבאללה היו יכולים לעבור את הגדר ולהגיע לאחד היישובים.

ייתכן שהיו נתקלים בכוח נוסף, אבל כל האירוע הזה מצדיק מחשבה איך מתמודדים לאורך קו הגבול הזה עם נוכחות חיזבאללה שהצליח כנראה ללמוד מה הנקודות המתות מבחינת תצפית לאורך הגדר, ואם אכן יש נקודות כאלה מהצד הישראלי, ייתכן שינסו לנצל את זה שוב.

אז זו פרשה שהסתיימה, אבל בצד הישראלי לפחות היא מחייבת בחינה מעמיקה של השליטה בתצפית לאורך כל הגדר, אם נקודות מתות מקפלות בתוכן סיכון לא קיים.