חברת בוסטון דיינמיקס, אולי חברת הרובוטיקה המוכרת ביותר בעולם, הציגה לפני 11 שנים את רובוט האטלס - רובוט ההומינואיד (בדמות אנושית) המתקדם והפופולרי ביותר שהכרנו, שבכלל נולד בתור פרויקט צבאי של משרד ההגנה האמריקאי. בהתחלה הוא בקושי ידע להחזיק את עצמו על הרגליים, אבל עם הזמן החברה שחררה סרטונים מרשימים שלו עושה סלטות באוויר, פארקור ועוזר אפילו בשיפוצים. שלשום (שלישי) הודיעה החברה על פרישתו של אטלס - הרובוט האהוב תולה את הברגים שלו. החברה אפילו הכינה לו סרטון פרידה מרגש עם מיטב הביצועים, וגם כל הנפילות המצחיקות שלו.

ברשת היו אנשים שהתאכזבו מהבשורה, אבל בוסטון דיינמיקס הכינה את הקמפיין המושלם והודיעה אתמול (רביעי) על לידתו של האטלס החדש והמשופר. האטלס החדש מגיע עם שינוי עיצובי מרשים, והוא לא רק חשמלי אלא גם מצויד בהילת אור טבעתית על ראשו המעוגל. בנוסף הוא מגיע עם חלקי גוף מסתובבים המאפשרים זריזות וגמישות משופרת, ומציע טווח תנועה גדול בהרבה מקודמו. צריך רק לקוות שלרובוט החדש הזה יהיו תנועות ריקוד מרשימות כמו קודמו.

בוסטון דיינמיקס רצתה שהגרסה החדשה תראה שאטלס יכול לשמור על צורה אנושית מבלי להגביל את "איך שרובוט עם 2 רגליים יכול לנוע". הגרסה החדשה עוצבה מחדש עם מפרקים מסתובבים שלטענת החברה הופכים אותו "לבעל יכולת להתמודד עם משימות משעממות, מלוכלכות ומסוכנות".

"תכננו את הגרסה החשמלית של אטלס שתהיה חזקה יותר, מיומנת יותר וזריזה יותר", מסרה החברה בהודעה לעיתונות. "אטלס אולי דומה לבן אנוש, אבל אנחנו מציידים את הרובוט כדי לנוע בצורה היעילה ביותר להשלים משימה, במקום להיות מוגבל על ידי טווח תנועה אנושי. אטלס ינוע בדרכים שעולות על היכולות האנושיות".

אם אתם מפחדים - אתם לא לבד. יוטיוברים התייחסו לסרטון של אטלס החדש וציינו שהעיצוב יחד עם התנועות המוזרות שלו, מזכיר להם סרטי אימה.

החברה גם אמרה שהיא ממשיכה להתבסס על יכולות שכבר הושגו עם מודל האטלס ההידראולי מהדור האחרון, כגון הרמה והזזה של חפצים, לצד חקירת "מספר וריאציות חדשות של אחיזה" כדי להכין את הרובוט למגוון של סביבות תעשייתיות שונות.

בוסטון דיינמיקס מסרה שהאטלס החדש ייבחן עם קבוצה קטנה של חברות "במהלך השנים הקרובות", כאשר הלקוחה הראשונה תהיה חברת יונדאי. רובוטים דמויי אדם אחרים של מתחרים כמו Figure ו-Apptronik נבדקים באופן דומה בקווי ייצור עבור BMW ומרצדס, בהתאמה. חשוב להזכיר שלמרות שבוסטון דיינמיקס הייתה פורצת דרך, כבר נולדו לה לא מעט מתחרים חזקים כמו טסלה ושיאומי שמתכננות רובוטים אנושיים בשיא המרץ.

גם בישראל קיימת תחרות, כאשר רק אתמול חברת הרובוטיקה הישראלית מנטי רובוטיקס (Mentee Robotics) של מייסד ומנכ"ל מובילאיי אמנון שעשוע חשפה את האבטיפוס של הרובוט שלה המכונה מנטיבוט (Menteebot). לפי החברה, הרובוט הוא תוצאה של פיתוח שבוצע באופן חסוי בשנתיים האחרונות, והוא מפגין לטענתה "זריזות מרשימה עבור מגוון רחב של פעילויות, הן בבתים פרטיים והן במחסנים תעשייתיים".