עובדים ישראלים בחברות הענק אמזון ואפל מדווחים על עלייה בשיח האנטישמי שהם חווים בקבוצות השיחה הפנימיות של החברות מתחילת המלחמה ומהיעדר טיפול הולם מצד ההנהלות - כך עולה מהתכתבויות שהגיעו לידי N12. בשבועות האחרונים מדווחים ישראלים המועסקים בענקיות הטכנולוגיה על שיח אנטישמי שמגיע אפילו להודעות אישיות.

בכיר ב-SAP תקף את ישראל - תחלק מענקים לעובדים בארץ
זעם במיקרוסופט: "מהדהדת פייק ניוז נגד ישראל"
אירלנד תומכת במפוטרת וויקס שתקפה את ישראל: "לא חוקי"
עובדי ההיי-טק שקוראים: "לשחרר את יפו וירושלים"
IBM הסירה ארגונים ישראלים מאתר התרומות הפנימי

כך, עובדים באמזון בקבוצת הסלאק arabs המיועדת לעובדים ערבים של החברה הבין-לאומית מבקשים "אל תקראו לחמאס טרוריסטים" ואחרים מכנים את צבא ישראל בכינוי "טרוריסטים". במקרה אחר תיאר עובד בקבוצה את טבח חמאס ב-7 באוקטובר במילים "האירוע האחרון הוא מעשה של התנגדות וחלק ממלחמה מתמשכת בין שני הצדדים בגלל הכיבוש".

הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
פרסום ברשת הסלאק הפנימית של עובדי אמזון | צילום: n12
הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
פרסום ברשת הסלאק הפנימית של עובדי אמזון | צילום: n12

"אחד מעובדי אמזון נחטף לעזה"

מהתכתבויות בקבוצות הסלאק של עובדי אמזון עולה כי אף מתקיימת התארגנות להפגנה נגד ישראל במטה הראשי של החברה בסיאטל, בקריאה להחרים את ההיי-טק הישראלי. התארגנות אחרת של עובדים קוראת לאמזון לצאת מפרויקט הענן הממשלתי בישראל.

עובדים ישראלים באמזון טוענים כי החברה לא מגינה עליהם ולא פועלת להסרת תכנים המסיתים נגד ישראל ונגד עובדים ישראלים. וכל זאת בקבוצה שאמורה להיות קבוצת עבודה רשמית של החברה.

הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
פרסום ברשת הסלאק הפנימית של עובדי אמזון | צילום: n12

"מתחילת המלחמה, עובדי אמזון בישראל, ככל הישראלים, נמצאים באבל וחרדה. עובדים רבים משרתים במילואים, חלקם איבדו את ביתם ואחד מעובדי החברה אף נחטף לעזה", מסרו עובדים באמזון ל-N12. "עם זאת, עובדי אמזון בקבוצות סלאק פנימיות משמיצים את ישראל, טוענים שישראל ממציאה את הדברים הנוראים שחמאס עושה, ומבקשים שלא לקרוא לחמאס ארגון טרור.

הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
פרסום של ישראלי ברשת הסלאק הפנימית של עובדי אמזון שמתריע על הפגנה אנטי ישראלית | צילום: n12

"הנהלת אמזון העולמית והישראלית לא מגנות אמירות אנטישמיות של עובדי אמזון הגלובלית ברשת הסלאק ובעצם זה נותנות לזה יד. זה בלתי נתפס שבזמן שכזה, נותנים לקולגות שלנו לקרוא לנו טרוריסטים ומפיצים נגדנו דברי שנאה והחברה לא עושה כלום. כפי שבוצע בחברות דומות בעולם, אנו מצפים שגם אמזון העולמית תדע לבוא דין עם מסיתים ולתמוך בעובדים בישראל".

שוקולד במשרד אחרי רצח חיילים

טענות דומות נשמעות גם מצד עובדים ישראלים באפל. כך, בהודעה שנשלחה לעובד ישראלי באפל דרך סלאק נכתב "כשאמרתם שהחמאס אנס ועינה קורבנות ב-7 באוקטובר (ללא הוכחה), זה למעשה הפוך. כל מה שהצבא הישראלי מאשים, הם אלה שעשו את זה". במקרה אחר שיתף עובד אפל בחשבון הלינקדאין שלו: "פלסטין היא ארצם של הפלסטינים, לא שום עם אחר. כך היה, וכך היא תהיה שוב. באותו הרגע, כל המוסלמים יחגגו. תאמינו לי".

הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
התכתבות פרטי בין שני עובדים באפל ברשת הסלאק הפנימית | צילום: n12

ישראלית המועסקת באחד ממשרדי אפל בחו"ל סיפרה כי היא ועמיתיה חווים גילויים אנטישמיים שהחלו הרבה לפני אירועי 7 באוקטובר. "אנחנו קבוצה של כ-20 ישראלים שעובדים באחת המחלקות בחברת אפל בחו"ל ואנחנו חווים אנטישמיות חמורה מצד הקולגות שלנו במשרד כבר כמה חודשים. האנטישמיות הזו הלכה והתעצמה מאז הטבח הנורא ב-7 באוקטובר".

כך, עובדים ישראלים באפל מדווחים כי לאחר שדווח על רצח שני חיילים ישראלים בגבול מצרים עובדת במשרדי החברה חילקה שוקולדים לאות שמחה. במקרה אחר עובדת באפל העלתה להתכתבות ברשת הסלאק פוסט שהשווה בין ישראל לנאצים. בנוסף דווח על מקרה שבו כתבה עובדת באפל ברשת הסלאק הפנימית כי חיילים ישראלים מבצעים פשעי מלחמה כמעשי אונס וחטיפת תינוקות.

הודעות אנטי ישראליות אמזון אפל (צילום: n12)
פוסט שפרסם עובד אמזון בחשבון הלינקדאין שלו | צילום: n12

לדברי העובדים הישראלים, בכל המקרים האירועים דווחו להנהלת אפל אך לא נעשה דבר והדברים לא הוסרו מרשת ההתכתבויות הפנימית בחברה.

"דיווחנו אין-ספור פעמים לצוות ההנהלה אך לצערנו לא ננקטו שום צעדים על מנת לספק לנו סביבת עבודה תקינה ובטוחה", מספרת העובדת הישראלית באפל. "כרגע אף אחד מאיתנו לא מסוגל לדרוך במשרד, אז מחצית מאיתנו עובדים אך ורק מהבית, ומחצית מאיתנו בחופשת מחלה מכיוון שסביבת העבודה הרעילה פגעה פגיעה ממשית ברווחתנו הנפשית".

"פועלים לטפח תרבות שבה כולם שייכים"

בתגובה על גילויי האנטישמיות הגואים באפל פעלו לבסוף לסגירת ערוץ סלאק שבו התארגנה קבוצה של תומכים פרו-פלסטינים, ופיטרה עובדת על רקע תכנים שפרסמה בערוצים הרשמיים של החברה.

מאפל נמסר כי "אפל פועלת ללא לאות כדי לטפח תרבות שבה כולן וכולם שייכים, ואנו מצפים מכל העובדים שלנו לפעול לפי המדיניות האתית והעסקית המאוד ברורה שלנו. אנו חוקרים ביסודיות טענות להתנהגות לא נאותה, וככל שנדרש לא מהססים לנקוט פעולה מיידית, לרבות סיום העסקה".

מאמזון נמסר כי "איננו סובלניים כלפי אפליה או הטרדות מכל סוג במקום העבודה. חקרנו ונמשיך לחקור את כל המקרים המדווחים על התנהגות שכזו, וננקוט צעדים מתאימים נגד כל עובד שיימצא שהפר את המדיניות שלנו עד וכולל סיום העסקה".