בחודש פברואר האחרון הבטיח לנו אילן סיגל, מנכ"ל פלאפון, שהחברה תוכל להציע עוד השנה שירות פרימיום חדש: מי שישלם סכום מסוים יוכל לקבל תדר פרטי לשימושו - בין אם לצורך שידור וידיאו לייב, משחקים, או תקשורת בעת הפגנה, הופעה או כל אירוע רב משתתפים. כעת החברה מקיימת את ההבטחה ומתחילה להציע החל מהיום את השירות תחת השם 5G Max. 

כשלוש שנים אחרי שהושקה רשת ה-5G בישראל, פלאפון משיקה היום (ד') את הרשת החדשה, בעלת ליבת רשת דור 5 עצמאית (Standalone) שהקימה יחד עם חברת אריקסון בהשקעה של כ-50 מיליון שקלים. המשמעות היא מהירות גבוהה יותר (שמגיעה עד ל-6 ג'יגה) ותעדוף גבוה יותר ברשת. כלומר, מדובר במעין מסלול VIP עבור לקוחות מיוחדים כמו גיימרים, משפיענים ועוד. כמו כן, גם חברת פרטנר עובדת על שיתוף פעולה עם חברת אריקסון, במסגרתה תציע שירות 5G Standalone כבר בחודשים הקרובים.

ה-Standalone הוא יישום של 5G המשתמש אך ורק ברשת ליבה של 5G, כלומר אין לו תלות בפונקציות בקרת רשת 4G LTE עבור איתות והעברת נתונים. הטכנולוגיה הזו מאפשרת לבצע סלייסינג (slicing), חלוקה של הרשת באחוזים למטרות מסוימות. למשל, אפשר לחלק את הרשת ולהחליט שבתא שטח מסוים, כמו למשל פארק הירקון בעת הופעה, יש קליטה למי שמתחבר לרשת המיוחדת, גם כשהרשת הציבורית עמוסה וקורסת. הפריסה של הרשת החדשה היא ארצית, ובחברה מבטיחים קליטה "בעין גדי כמו בתל אביב".

אינסטגרם (צילום: SHUTTERSTOCK)
אילוסטרציה | צילום: SHUTTERSTOCK

כאמור, לקוחות שיהיו רשומים לרשת החדשה יוכלו לדלג מעל הבעיה המעיקה של רשת שקורסת תחת העומס בהופעות המוניות, אירועי ספורט או הפגנות. הלקוחות שיירשמו למסלול יוכלו להנות מהחבילות החדשות עם כניסתה של ליבת הרשת לשימוש מבצעי כבר בשבועות הקרובים. בסך הכל, ישראל היא המדינה ה-28 שבעולם שבה תופעל הטכנולוגיה. 

לצד המהירות הגבוהה, לרשת החדשה יש עוד מספר יתרונות כמו חיסכון בצריכת הסוללה ואבטחת סייבר משופרת. ליבת הרשת החדשה צפויה גם לסייע בשעות חירום עם האפשרות לשמירה על רשת סלולרית חזקה ויציבה וכן מתן פתרונות מהירים לרחפנים ולשירותי אבטחה. אפשרות זו עשויה להיות שימושית במיוחד עבור גופים ביטחוניים.

מחירי המנוי לרשת החדשה נעים בין 65 שקלים לחודש לחבילה הבסיסית שנקראית Live ומציעה מהירות גבוהה ותיעדוף באירועי ספורט והופעות. החבלה השנייה, Gaming, תעלה 69 שקלים לחודש ותציע לצד זאת גם שיהוי (latency) נמוך לטובת חוויית גיימינג מיטבית. החבילה הבאה, VIP Israel כבר תעלה 79 שקלים לחודש ותציע תיעדוף ברשת, מהירות גבוהה ושיהוי נמוך. החבילה היקרה ביותר, VIP Global תעלה של 129 שקלים ותציע לצד כל אלה גם 10 ג'יגה של גלישה בחו"ל כל חודש.

הרשת תהיה שימושית במיוחד גם עבור מכשירים שדורשים חיבור חזק, רציף ומהיר במיוחד לאינטרנט - כמו למשל רחפנים, או מכשירים מתקדמים כמו משקפי המציאות המעורבת של אפל, הוויז'ון פרו. כך לדוגמה, מי שיחזיק בחבילה של 5G Max יוכל לחבר אליה את הוויז'ון פרו באמצעות הוטספוט (Hotspot) ולגלוש במהירות גבוהה, מה שיאפשר חוויית שימוש חלקה יותר גם מחוץ לווייפיי הביתי.

אילן סיגל, מנכ״ל פלאפון (צילום: רמי זרנגר)
אילן סיגל, מנכ״ל פלאפון | צילום: רמי זרנגר

"אנחנו נמצאים בפתחה של נקודת ציון חשובה המהווה שלב משמעותי בהתפתחות רשתות דור 5 בישראל", אמר אילן סיגל, מנכ"ל פלאפון. "לאחר שהיינו הראשונים להציג את הדור ה-5 בישראל ולהשיק בהצלחה את שירותי ה-eSIM, אנו גאים להביא את הבשורה הגדולה באבולוציה של תשתיות הסלולר בישראל, שתביא לאיכויות גלישה, ולפתרונות טכנולוגיים חדשניים שישראלים טרם חוו".