"הוא ראה את התינוקת שלו, בת 9 חודשים, נרצחת לפניו"

"לפני כ-7 שנים ביצענו פרויקט של הטמעת מערכות בדפוס בארי. אוהד, שעבד שם אז, ניהל את הפרויקט מצד הלקוח. במהלך הפרויקט הוא התלהב כל כך מהטכנולוגיה, היה סקרן ורצה להבין איך היא עובדת מבפנים, שהוא החליט לעזוב הכל ולעבור אלינו לחברה. הוא היה טיפוס רגיש ומחובר לכולם, ואחרי שנה הוא כבר הפך למנהל פרויקטים. הוא תמיד היה גאה בבארי, ועל אף שהמשרדים שלנו היו במרכז, הוא לא חשב לרגע לעבור, אפילו במחיר הנסיעות הארוכות. שאלתי אותו כל הזמן למה הוא נשאר בבארי. יום אחד הוא הזמין אותנו אליו לקיבוץ, לקח אותנו לבריכה ועשה לנו על האש. המקום היה כל כך יפה ופסטורלי, ואמרתי לו שאני מבינה למה הוא נשאר.

בבוקר ה-7 באוקטובר שלחתי לו הודעות ואמרתי לו שאחרי כל ההפגזות, הוא מוזמן אליי הביתה לכמה ימים. הוא שיתף ככל הניתן, גם כששמע שהמחבלים בקיבוץ, ואז כשהם נכנסו אליו הביתה. ניסינו למצוא פתרון, הוא שלח לי את המיקום שלו והתקשרנו למשטרה, ניסינו לפנות לגורמים בצבא, עד הרגע האחרון הוא ביקש עזרה. הוא ראה את התינוקת שלו, בת 9 חודשים, נרצחת לפניו, ואחר כך נורה ברגל ואז נרצח בעצמו. את אשתו סנדרה והבנים פינו רק בשעות הערב. ההודעה על אמא שלו, שגם נרצחה ובהתחלה הוגדרה כנעדרת, הגיעה רק ימים אחרי.

אוהד חסר לנו. יצרנו לו דף פייסבוק עם תמונות שאספנו וסיפורים שכל אחד מאיתנו סיפר עליו ואיגדנו את הכל בספר שהודפס בדפוס בארי, המקום שממנו הכל התחיל. אני עדיין מסתכלת על ההודעות שלנו בוואטסאפ ולא מאמינה שאני לא כותבת לו יותר. הוא היה דמות מאחדת ומגבשת. הייתה לו סקרנות טבעית וזה גרם לאנשים ללכת אחריו. אנחנו מתגעגעים". 

ליעד כהן לב ואוהד כהן (צילום: פרטי)
ליעד כהן לב ואוהד כהן | צילום: פרטי

ליעד כהן לב היא מנהלת מחלקת סיילספורס לעמותות ומגזר ציבורי באלעד מערכות, המנהלת של אוהד כהן, שנרצח ב-7.10 עם בתו בת ה-9 חודשים ואמו בבארי.

"המציאות החדשה בלי חבר הילדות שהיה חלק בלתי נפרד מחיי היא מציאות שלא ניתן להתרגל אליה"

"בפברואר 2002 התעוררתי ליום קשה. חבר קרוב שלי עוד מימי חטיבת הביניים, מור יהודה אלרז ז"ל, נהרג בסמוך לציר כיסופים יחד עם הקשר שלו, אמיר מנצורי ז"ל. השניים הוקפצו לגזרה לאחר שמחבלים ירו לעברם. מור החל לירות לעבר המחבל יחד עם חייליו, המחבל נפגע ונפל לקרקע, אבל אז התפוצץ המטען שהיה על גופו. מור נפצע אנושות. כוחות ההצלה שהגיעו למקום העניקו לו טיפול רפואי ולאחר מכן העבירו אותו לסורוקה, שם נקבע מותו. 

את האובדן קשה לתאר במילים. המציאות החדשה בלי חבר הילדות שהיה חלק בלתי נפרד מחיי היא מציאות שלא ניתן להתרגל אליה. השקעתי שעות רבות יחד עם עופר יהודאי, חבר מימי הצבא, בעריכת סרט לזכרו של מור. את עופר הכרתי אמנם לפני שמור נהרג כי שירתנו יחד באותה החטיבה, אך החברות ביננו התחזקה דרך השכול.

לימים עופר ואני המשכנו לשמר את הקשר ושיתפנו זה את זה ברעיונות שלנו. יחד התחלנו בתהליך הפיתוח של הסטארטאפ אינראקטיב (InnerActive). התמודדנו עם אתגרים לא פשוטים ומשברים רבים, אך העובדה שהיינו נחושים לא לוותר ולהצליח הובילה לכך שהחברה שהקמנו נרכשה על ידי חברת Fyber הגרמנית. כשנה לאחר מכן, מוניתי למנכ"ל החברה הרוכשת ועופר מונה לנשיא. אחרי שגם זו נמכרה, הקמנו סטארטאפ חדש בתחום הרפואה הדיגיטלית, פארי (Pery). אני חי כל יום בתחושת חובה כלפי מור כי בלעדיו לא היינו חושבים על הרעיון להקמת החברה ולא היינו איפה שאנחנו היום.

ממור למדתי לדבר אל כל אדם בשפה שלו, לנהוג בתמימות וביושר ולהיות עם נתינה בלי סוף. אלו ערכים שכל מנהל צריך שיהיו לו, ולמור היה מכל אלה ויותר. אין אדם שלא זוכר אותו לטובה, ואני ממשיך ללמוד ממנו דרך כל מי שאני פוגש בדרך והכיר אותו. רוח הלחימה של מור היא רוח לחימה שכל חברה צריכה ליישם. אנחנו אולי לא בשדה הקרב, אבל אנחנו נלחמים על הכלכלה, לא מוותרים על ניצחון היזמות והחדשנות, על אף ולמרות הכל".

זיו אלול (צילום: טל שחר)
זיו אלול | צילום: טל שחר

מור יהודה אלרז ז"ל (צילום: פרטי)
מור יהודה אלרז ז"ל | צילום: פרטי

זיו אלול ומור יהודה אלרז (צילום: פרטי)
זיו אלול ומור יהודה אלרז ז"ל | צילום: פרטי

זיו אלול הוא יזם סדרתי, משקיע הון סיכון ומנכ"ל חברת Pery.

"אמא שלו ראתה אותי ואת אחותי וצעקה לעברנו: 'איבדתם אח'"

"בחודש דצמבר איבדתי במלחמה בעזה את עוז ארדי, החבר הכי טוב של יואב אחי הקטן שהיה ממש כמו אח קטן שלי בעצמו. אחד הרגעים הקשים ביותר בשבילי היה בהלוויה, כשאמא של עוז ראתה אותי ואת אחותי וצעקה לעברנו 'איבדתם אח'. עם פרוץ המלחמה הקמנו ב-Lasso Security חמ"ל כדי לדאוג לציוד ללוחמים במקומות שבהם התגלו חוסרים. ציוד כזה הגיע גם ליחידה שעוז שירת בה, ויש תמונה שלו מחזיק את הציוד ומאושר. בדיעבד התברר שזו הייתה אחת התמונות האחרונות שלו.

אני חושב המון על עוז. בכל פעם שאני רץ אני מרגיש שהוא דוחף אותי קדימה. במרתון ים המלח האחרון הצלחתי לשבור את השיא שלי, וזה היה בזכות הרבה מחשבה על עוז. בעקבות נפילתו החלטתי להשתתף בפעם הראשונה באיירון מן וכבר התחלתי אימונים. מבחינה יזמית, ההתמודדות של יזמים ישראלים לא דומה לשום מקום אחר בעולם, ויוצרת אפקט מחשל ומחבר בין היזמים עצמם. שותף מייסד אחר בחברה, אופיר, ששירת איתי עוד בסדיר גויס כרגע שוב, ואנחנו מרכזים את המאמצים שלנו בהצלחת החברה ובו זמנית בלדאוג שלו ולצוות לא חסר דבר. זה כמו להקים לעבוד על 2 סטארטאפים במקביל".

יובל עבדי (צילום: שרון גדסי)
יובל עבדי | צילום: שרון גדסי
עוז ארדי ז"ל (צילום: פרטי)
עוז ארדי ז''ל עם הציוד שקיבל מ-Lasso Security | צילום: פרטי

יובל עבדי הוא שותף מייסד ו-COO בסטראטאפ הסייבר Lasso Security.