רגע לפני כנס המפתחים של גוגל, המתחרה הגדולה שלה בתחום הבינה המלאכותית, OpenAI, מקדים את ענקית החיפוש עם אירוע לייבסטרים משלו. החברה שפיתחה את ChatGPT, מנוע הבינה המלאכותית ששינה את חיינו, הודיעה על מסיבת עיתונאים מיוחדת ביום שני בערב - רגע לפני שגוגל תכריז על הפיתוחים שלה בתחום, התזמון גם הפעם לא מקרי. 

למעשה, בזמן שאנחנו נציין את יום העצמאות, נגלה מה סם אלטמן שמר בשרוול. החברה מתארת את האירוע כ"הזדמנות להדגים כמה עדכוני ChatGPT ו-GPT-4". המנכ"ל אלטמן בינתיים מקדם את האירוע עם הציוץ שקצת מצנן את ההתלהבות: "זה לא gpt-5 ולא מנוע חיפוש, אבל עבדנו קשה על כמה דברים חדשים שאנחנו חושבים שאנשים יאהבו! מרגיש לי כמו קסם".

הניסוח של אלטמן מתייחס ככל הנראה לדיווח של רויטרס שפורסם מוקדם יותר השבוע, שטען כי OpenAI מתכננת להכריז על מנוע חיפוש מופעל בינה מלאכותית ביום שני - ויגנוב את אור הזרקוקים מכנס המפתחים של גוגל, שמתחיל ביום שלישי. הדיווח גם אמר שתאריך ההכרזה "נתון לשינויים".

מנכ"ל OpenAI סם אלטמן (צילום: Kevin Dietch, getty images)
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן | צילום: Kevin Dietch, getty images

ה-Information ובלומברג דיווחו בעבר כי ל-OpenAI יש מוצר של מנוע חיפוש בפיתוח. על פי The Information, המוצר יופעל בחלקו על ידי בינג של מיקרוסופט (המשקיעה והשותפה המרכזית של OpenAI), אך בלומברג לעומת זאת טענו שזה יהיה בסך הכל פיצ'ר בתוך ChatGPT שיאפשר לצ'אטבוט לחפש באינטרנט ולצטט מקורות. אז בתיאוריה, לפחות, OpenAI יכולה להכריז על תכונת חיפוש ביום שני, וההתעקשות של אלטמן שזה "לא מנוע חיפוש" עדיין יכולה להיות נכונה. 

אבל זאת לא המכה היחידה שמצליחה להשחיל החברה לגוגל. מארק גרומן, המומחה הגדול לאפל בבלומברג, טוען כי יצרנית האייפון קרובה לחתימה על הסכם עם OpenAI לספק תכונות AI למערכת ההפעלה הבאה של האייפון, ה-iOS18. בכך החברה של סם אלטמן עוקפת את גוגל ו"תזכה" לעוד מיליוני לקוחות.

"שני הצדדים בשלבי סיום של סיכום התנאים בהסכם לשימוש ב-ChatGPT ב-iOS 18 של אפל", דיווח גורמן. אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיו התכונות האלה, אבל מקורבים אומרים שאפל עשויה למנף בינה מלאכותית כדי לשפר אפליקציות ושירותים קיימים. זה יכול לכלול יכולות סיכום עבור הודעות וספארי, וחיפוש משופר במסך הבית. על פי הניו יורק טיימס, אפל מתכננת גם שיפוץ גדול של סירי, כלומר העוזרת הקולית יכולה להיות הרבה יותר חכמה ובעלת יכולות עם חיזוק של AI.

למרות שקשה לדמיין את האייפון מכיל גם פיצ'רים של OpenAI וגם פיצ'רים של גוגל, העובדה שאפל עומדת לחתום על חוזה עם החברה של אלטמן לא בהכרח מחייבת שלא יודיעו גם על הסכם עם גוגל על שימוש בבינה המלאכותית של ג'מיני לתכונות אחרות. בחודש יוני אפל תערוך את כנס המפתחים שלה, ובו נגלה סוף סוף איך הבינה המלאכותית תיכנס לתוך האייפון 16.