חברת האנרגיה המתחדשת סולאראדג' (SolarEedge) מהרצליה דיווחה כי היא מפטרת 900 עובדים בעולם, מהם 550 בישראל. מפתחת ויצרנית מערכות הניהול והממירים למתקנים סולאריים הודיעה למשקיעיה כי היא נפרדת מ-16% מכוח האדם שלה בתוכנית התייעלות אגרסיבית. זאת על רקע ירידה חדה של כ-25% במניית החברה מתחילת השנה.

סולאראדג' נחשבת לאחת ההצלחות הגדולות של ההייטק הישראלי. הסטארט-אפ שהוקם ב-2006 ופיתח פתרון לניהול יעיל של ההליך להפקת חשמל מתאים סולאריים, הפך לאחת החברות הישראליות הגדולות בעולם במונחי שווי שוק. מאז אוגוסט 2019 מנהל את החברה צבי לנדו, לאחר שהמנכ"ל הקודם והמייסד-המשותף גיא סלע פרש מתפקידו בשל מחלת הסרטן. החברה מחזיקה במפעל ייצור באזור התעשייה ציפורית.

לפי הודעת החברה, בשנה החולפת היא נקלעה לקשיים על רקע שינויי רגולציה ורווחיה נפגעו. עוד נמסר כי צמצום העובדים מתבצע בהמשך לצעדים שכבר ננקטו על ידי החברה על מנת להיערך לתנאי השוק המשתנים, לרבות סגירת מפעל הייצור במקסיקו, צמצום הייצור בסין וסגירת הפעילות בתחום הרכבים החשמליים המסחריים.

מפעל של סולאראדג' באזור התעשייה ציפורית (צילום: באדיבות סולאראדג')
המפעל של סולאראדג' באזור התעשייה ציפורית | צילום: באדיבות סולאראדג'

המנכ"ל לנדו מסר כי "ההחלטה שקיבלנו קשה מאוד, אך הכרחית, על מנת להתאים את מבנה העלויות שלנו למצב השוק שהשתנה במהירות. אנו עושים מאמצים רבים להתייחס בכבוד הראוי לעמיתינו העוזבים, בעיקר בתקופה המורכבת בה אנו נמצאים, להוקיר תודה על תרומתם, וללוות אותם בתקופת המעבר. גם כעת, אנחנו בטוחים בהמשך הצמיחה של שוק האנרגיה המתחדשת בטווח הארוך ולגבי עמדת ההובלה שלנו בתחום זה. השינויים הנוכחיים לא ישפיעו על החזון והכיוון האסטרטגי של החברה".

פיטורים בסניף המקומי של HP

מוקדם יותר נודע כי ענקית המחשוב HP מפטרת כ-50 עובדים מתוך 2,500 עובדיה בישראל. אשתקד כבר פיטרה החברה 100 עובדים בארץ. הפיטורים יבוצעו בקבוצת הפיטורים ייעשו בקבוצת HP אינדיגו, מפתחת מכונות הדפוס אינדיגו שייסד הישראלי בני לנדא, שהמטה שלה ממוקם בסביבת מכון ויצמן למדע.

HP (צילום: 123RF‏)
HP (ארכיון). מהלך התייעלות גלובלי | צילום: 123RF‏

הפיטורים האחרונים נעשים כחלק ממהלך ההתייעלות שהכריזו עליו בחברת HP העולמית לפני כשנתיים. כחלק מתהליכי ההתייעלות, הכריזו ב-HP כי בכוונתם לפטר עד 6,000 עובדים במהלך שיימשך כשלוש שנים. נוסף על הפיטורים בישראל מפטרת HP עובדים במדינות נוספות, רובם מתוך יחידות של אינדיגו.

מ-HP נמסר: "כחלק מהתוכניות של HP להתייעלות ולשיפור המענה לצורכי הלקוחות שלנו, אנו נדרשים לבצע שינויים במבנה הארגוני שמשמעותם גם הפחתה של מספר תקנים בישראל. אלו ההחלטות הקשות ביותר עבור כל חברה, ולכן אנו מיישמים אותן תוך מתן מלוא תשומת הלב והכבוד לכל אחד ואחת מהעובדים שלנו. נעניק מעטפת תמיכה פיננסית מקיפה לרבות ליווי בשלב המעבר. HP נותרה מחויבת וממשיכה להשקיע בפעילות שלה בישראל וב-HP אינדיגו".