שריל סנדברג, לשעבר מספר 2 במטא של מארק צוקרברג ואחת הנשים הבכירות בהייטק העולמי, השלימה השבוע את צילומיו בישראל של סרט דוקומנטרי העוסק בפשעים המיניים שביצעו מחבלי חמאס במתקפת 7 באוקטובר. הסרט בשם Screams Before Silence (זעקות ואז שתיקה) מביא עדויות למעשי אונס, פגיעות ופשעים מיניים שביצעו המחבלים בנשים ובנערות ישראליות.

לפי העדויות שמביא הסרט, הפשעים המיניים התרחשו גם בזמן שהותן של חלק מהנשים בשבי של החמאס. הסרט מביא עדויות נוספות שהצטברו בשבועות האחרונים בעקבות שחרורן של חטופות משבי החמאס. 

סנדברג שהתה בישראל בשבוע האחרון והשלימה את צילומי הסרט. בין היתר נערכו הצילומים בישובי עוטף עזה וברעים במקום בו התקיימה מסיבת נובה. הסרט כולל ראיונות עם עדי ראייה, חטופות משוחררות, אנשי זק"א ומשטרה, מומחים רפואיים ופורנזיים, ושורדות טבח החמאס.

סנדברג הרבתה להתראיין בנושא מתחילת המלחמה ואף כתבה טור לאתר ה-CNN. לפי הודעת ההפקה, מטרתה של סנדברג היא להעיר את ארגוני זכויות האדם הבין-לאומיים שעד כה התעלמו מהנושא, ואף חלק מפעילי זכויות האדם ניסו לגמד את התופעה או להכחיש את גודלה.

"מחובתנו לדרוש צדק עבור הקורבנות והעדות ששרדו, ולוודא כי הפושעים והאנסים יישאו באחריות למעשיהם. ועבור אלו שלא שרדו – תפקידנו להיות להן לקול, שכן הן כבר לא יכולות לספר", מסרה סנדברג. "ברצוני להודות לקסטינה תקשורת על העבודה המשותפת שאיפשרה לשפוך אור על הפשעים המיניים שביצעו החמאס ב-7 באוקטובר".

_OBJ

הסרט מיועד להפצה בתחילת אפריל 2024 והופק בשיתוף קסטינה תקשורת, שעומדת גם מאחורי הפקת הסרט NOVA# על הטבח במסיבת הטבע ברעים.

סנדברג שימשה במשך 14 שנה כיד ימינו של צוקברג וכסמנכ"לית התפעול של פייסבוק, עד לפרישתה מהתפקיד ביוני 2022. בחודש שעבר הודיעה גם על פרישתה מדירקטוריון החברה. סנדברג נחשבת לגורם העיקרי שהפך את פייסבוק מרשת חברתית צעירה למפלצת אימתנית שמייצרת הכנסות אדירות הודות להפקת תובנות מהמידע האישי שנשאב ממשתמשיה.