יום המשפחה שחל בסוף השבוע הוא תזכורת לכך שהקמת משפחה עבור רבים אינה דבר טריוויאלי ומובן מאליו. כך לדוגמה זוגות מהקהילה הגאה, זוגות בטיפולי פוריות, זוגות שנעזרים באם פונדקאית או הורים יחידנים. כל אלה נאלצים לשלם פעמים רבות סכומי עתק על מנת להגשים את החלום להיות הורים, או להיעדר לתקופות ארוכות מהעבודה. מתוך ההבנה של הקשיים הללו, ישנן לא מעט חברות הייטק ששמו לעצמן למטרה לסייע לעובדים שנמצאים בתהליכים מהסוג הזה.

העזרה לעובד יכולה להתבטא במגוון מישורים, כמו לדוגמה מענקים כלכליים, אך גם חופשה בתשלום לצד מתן ייעוץ, הכוונה ותמיכה. כמו כן, חברות אלה מסייעות גם להורים טריים אחרי לידה ומאפשרת להם להאריך את חופשת הלידה הבסיסית והקצרה של המדינה שעומדת על 15 שבועות בלבד. אלו החברות שמעניקות הטבות משמעותיות במיוחד לעובדים שנמצאים בתהליכי הקמת משפחה.

מענק של 130,000 שקלים לטיפולי פוריות

במסגרת המאמץ של חברת ה-CRM סיילספורס לקידום השוויון החברתי והמגדרי בחברה, החברה מציעה מענק של 133,500 ש"ח לטיפולי פוריות, אימוץ או פונדקאות. ההטבה ניתנת לכל עובדי החברה העובדים מעל חצי משרה בחברה. כמו כן, החברה מעניקה חופשת לידה מלאה בתשלום גם למטפל העיקרי וגם למטפל המשני. כך, מטפל עיקרי יקבל 6 חודשי חופשת הורות בתשלום, והמטפל המשני (אבות לדוגמה) יקבל 3 חודשי חופשה בתשלום.

פעילות עם ילדים בסיילספורס (צילום: באדיבות סיילספורס)
פעילות עם ילדים בסיילספורס | צילום: באדיבות סיילספורס

ג' מחברת סיילספורס, אשר השתמשה בהטבה להרחבת המשפחה מספרת: "כשהתחלתי לברר את תהליך תרומת הזרע הבנתי עד כמה מדובר במשימה מורכבת, מרובת גורמים ובעיקר - נטל כלכלי. תמיד ידעתי שסיילספורס מציעים עזרה בהרחבת המשפחה, אבל פחדתי שמדובר בבירוקרטיה מסובכת. כשבדקתי, הבנתי שהשירות שניתן מתווה תוכנית סדורה וברורה לגבי כל ההחזרים הניתנים, שיחות עם יועצים ועוד. הצלחתי לקבל כך החזרים של עשרות אלפי ש"ח עבור כל הבדיקות וכל שהיה נחוץ לתהליך הזה. העובדה שסיילספורס עזרה לי לממן תהליך כל כך יקר היא משמעותית מאוד עבורי וגרמה לי להרגיש שאני לא צריכה לחסוך על הבריאות שלי".

מענק פונדקאות

ענקית התכנה SAP המעסיקה כ-900 עובדים במרכז הפיתוח שלה בישראל, מציעה מענק בסך 50,000 שקלים לכל עובד.ת המבקש.ת סיוע במימון הליך פונדקאות ללא תנאי סף מקדימים, כמו ותק או סוג תפקיד. בנוסף לכך, SAP מציעה סל הטבות נרחב שנועד לתמוך בהורים ובמשפחות, כולל אפשרות לצמצם את אחוזי המשרה עם החזרה מחופשת לידה על מנת לאפשר הסתגלות הדרגתית ועוד.

"אנחנו מאמינים בהעצמת ובעידוד העובדים והעובדות שלנו לבנות ולקיים את החיים שהם מדמיינים עבור עצמם. יוזמה זו משקפת את ה'אני מאמין' של החברה וועד העובדים ומצטרפת לשורה ארוכה של הטבות פרסונליות ש-SAP מציעה", אומרת מורן מלמוד, סמנכ"לית משאבי אנוש (HRׁׂׂ) בחברה.

מורן מלמוד, VP HR של SAP בישראל (צילום: שי יחזקאל)
מורן מלמוד, VP HR של SAP בישראל | צילום: שי יחזקאל

כיסוי גם להקפאת ביציות

בשנת 2018 הודיעה מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח כי תעניק 60 אלף שקלים לכל אחד מעובדיה שיבחר להקים משפחה באמצעות הליך פונדקאות בארץ או בחו"ל, ללא הבחנה במגדר, נטייה מינית או מצב משפחתי. מיקרוסופט הייתה החברה הראשונה בישראל שהכריזה על מהלך מהסוג הזה, שסחף אחריו חברות הייטק נוספות ורבות. לצד הסיוע בהליכי פונדקאות, החברה מעניקה כיסויים גם לטיפולי פוריות ולהקפאת ביציות. לא די בכך, אלא שהקמפוס של מיקרוסופט מותאם לילדים וילדות בגילאים שונים וקיימים בו חדרי משחק מותאמים, חדרי הנקה והחתלה ואפילו חדר שמשלב משחקיה לפעוטות עם עמדות עבודה להורים.

חופשה בתשלום לטובת תמיכה בבן משפחה

חברת אינטואיט (Intuit) מאפשרת לעובדים לקחת חופשת לידה או אימוץ מוארכת ותמיכה של כ-90,000 שקלים בתהליכי אימוץ ילד או פונדקאות. סכומים אלו מאפשרים את כיסוי הוצאות ההליך (עד שני ילדים לכל עובד ועובדת, וכן מתן ייעוץ מקצועי, סיוע באיתור מרפאות וסבסוד תרופות. כמו כן, העובדים יכולים לקבל עד חודש של חופשה בתשלום לטובת תמיכה בבן משפחה שזקוק לכך, הורה שזקוק לתמיכה, ילד או בן/בת זוג.

במקום משרת אם - משרת הורה

חברת ההייטק הישראלית נטורל אינטליג'נס הפועלת בתחום ההשוואות המקוונות שמה דגש מרכזי על רווחת העובדים ומשפחותיהם ומעניקה מענקי פונדקאות על סך 50 אלף שקלים למי שזקוקים לכך. מעבר לכך, החברה מקיימת מפגשים קבועים לעובדות שנמצאות בחופשת לידה לפעילות משותפת עם התינוקות.

"המושג 'משרת אם' מנציח את תפקידן המסורתי של נשים כאימהות ומשאיר אותן צעד אחד מאחור בקריירה. אני מאמינה שאנחנו צריכים לדבר על 'משרת הורה', מונח שיאפשר לשני ההורים הזדמנות שווה במרחב העבודה וכמובן גם במרחב המשפחתי", אומרת נטע פלר, סמנכ"לית משאבי אנוש בנטורל אינטליג'נס. "חובתו של המשק לשאוף להיות מרחב עבודה שוויוני והוגן שמאפשר לנשים ולגברים לפתח קריירה ולשמש הורים באופן מלא באמצעות ימים 'קצרים' לצד ימים ארוכים, לאימהות ולאבות באופן שווה, והיכולת להגיע לשם מתחילה בתשומת הלב של המעסיקים".

נטע פלר, נטורל אינטליג'נס (צילום: DHM Studio)
נטע פלר, נטורל אינטליג'נס | צילום: DHM Studio

חופשה עד שנתיים מהלידה

חברת ביוטכנולוגיה כללית (BTG) מעודדת את עובדיה ותומכת בהם בתהליך הקמת המשפחה בכך שהיא מציעה לכל עובד ועובדת מימון מלא של תהליכי אימוץ ופונדקאות וזאת בכל מדינה שיבחרו. בנוסף מעניקה החברה חופשת לידה של 26 שבועות בתשלום מלא לכל האימהות והאבות המעוניינים בכך. מדובר במענקים נדיבים ביותר, שיכולים להגיע לכדי מאות אלפי שקלים לעובד. BTG היא מרכז פיתוח וייצור של תרופות, בבעלות מלאה של חברת Ferring השוויצרית, המפתחת ומייצרת בין השאר הורמונים לטיפולי פוריות. הזכאות ניתנת לכל אחת ואחד מעובדי החברה, החל מוותק של שנה.

את חופשת הלידה במימון מלא למשך חצי שנה אפשר לנצל עד שנתיים מהלידה, לפי בחירת העובד. במקרה בו שני בני זוג עובדים בחברה, כל אחד מהם יכול ליהנות מ- 26 שבועות חופשת לידה, כך שבפועל התינוקות שלהם יזכו לשנה שלמה בה אחד מהוריהם יהיה איתם בבית. "מאז שהשקנו את התוכנית, מספר עובדים החלו בתהליכי IVF ועובד אחד כבר נמצא בתהליך פונדקאות. עובדי החברה נמצאים במרכז תשומת הלב שלנו וחשוב לנו ללוות אותם ברגעים החשובים ביותר בחיים", אומרת אפרת סיון, סמנכ"לית משאבי האנוש של BTG.

אפרת סיון, BTG (צילום: עופר חג'יוב)
אפרת סיון, BTG | צילום: עופר חג'יוב