חברת IBM העולמית הפסיקה לאפשר לעובדי החברה לתרום לארגונים ישראלים. החברה, שהקימה אתר תרומות מיוחד עבור העובדים בחברה, העלתה תחילה רשימה של ארגונים שניתן לתרום להם כמו מד"א והמרכז הרפואי הדסה. אך לאחר יממה, הארגונים הללו הוסרו מהאתר של IBM העולמית, ובאתר נשארו רק ארגונים פרו-פלסטינים. מדובר על אתר שאמור לשרת למעלה מ-280 אלף עובדים ברחבי העולם.

חברות רבות מאפשרות לעובדים שלהם לתרום לארגונים אזרחיים בקמפיינים שמאורגנים דרך החברות עצמם. בחברת IBM הקימו אתר שאמור לעזור לעובדים להעביר תרומות לארגונים הפועלים במלחמה בדרום. בתחילה, הופיעו שני ארגונים ישראלים, מגן דוד אדום והמרכז הרפואי הדסה, וכמו כן ארגונים הפועלים בתוך עזה, כמו קרן הסיוע לילדים פלסטינים והצלב האדום.

סיור תקשורת זרה בכפר עזה (צילום: AP)
כפר עזה לאחר הטבח שביצעו מחבלי חמאס | צילום: AP

אתמול גילו העובדים כי הארגונים הישראלים הוסרו מהדף של IBM. היום בבוקר קיבלו העובדים בישראל הודעה בערוצים הפנימיים של החברה מאיה סופר, סגנית נשיא לטכנולוגיות בינה מלאכותית ב-IBM ומנהלת מעבדת המחקר של IBM בחיפה. בהודעה כתבה סופר כי היא בדיונים עם הנהלת החברה בניסיון לשנות את ההחלטה. סופר סיפרה לעובדים בישראל כי "עדיין לא החזירו עוד עמותות ישראליות, מלבד הדסה". היא הבהירה: "מי שתרם עד כה, כספו ילך אך ורק לארגונים שהיו רשומים שם. הכסף נרשם לארגון כשתורמים ולא לקמפיין".

מאז נשלחה ההודעה לעובדי החברה בישראל, ארגון הדסה אכן חזר לרשימת התרומות, אך ארגון מד"א עדיין נעדר מהרשימה. בעמוד אין עוד ארגונים ישראלים שניתן לתרום אליהם, והארגונים התומכים בפלסטינים מופיעים ברשימת התרומות.

לעומת IBM, ענקית הטכנולוגיה האמריקנית אורקל הכריזו כי הם תורמים מיליון דולר למגן דוד אדום, זאת בנוסף לקמפיין תרומות שהם מארגנים בין 150 אלף העובדים של החברה. החברה הבטיחה לתרום דולר לכל דולר שהעובדים יתרמו.

בחברות טכנולוגיה אחרות יצאו באופן ברור מול המתקפה של החמאס. במכתב לעובדים שלו כתב מנכ"ל אפל טים קוק: "אני מזועזע מההתקפות המחרידות נגד ישראל ומהדיווחים הטראגיים שמגיעים מהאזור. לבי עם הנפגעים, עם מי שאיבדו את יקיריהם ועם כל החפים מפשע שסובלים כתוצאה מהאלימות". מנכ"ל אינטל פט גלסינר שלח מייל לכ-12 אלף עובדי החברה בישראל ובו כתב "גם אני עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות מאז המתקפה המפתיעה על ישראל ב-7 באוקטובר. לבי עם כל העובדים בישראל ולכל מי שיש משפחות וחברים באזור. בטיחות היא בראש סדר העדיפויות שלנו, ואנחנו לוקחים צעדים לשמור ולתת תמיכה לעובדים".

מחבל שבוי בידי כוחות שייטת 13 במוצב סופה (צילום: דובר צה"ל)
מחבל שבוי בידי כוחות שייטת 13 במוצב סופה | צילום: דובר צה"ל

מחברת IBM נמסר בתגובה: "IBM גינתה בחריפות את ההתקפות האלימות על ישראל ותומכת בכל אלה שהושפעו מהמלחמה הטרגית הזו. זה כולל תמיכה ישירה בעובדים שלנו ובמשפחותיהם, כמו גם תרומות לארגוני סיוע בינלאומיים מוכרים, וביניהם המרכז הרפואי הדסה".