היומרה של מאסק הפכה למבוכה: בעלי טוויטר/X שאף להציג את את הרשת החברתית כמקור חדשות אמין ללחימה בהמזה"ת תוך המלצה על חשבונות עצמאיים - אך נאלץ למחוק את ציוץ ההמלצה שפרסם בתוך כמה שעות - לאחר שהבין כי אחד החשבונות שעליהם המליץ הוא של משתמש אנטישמי הקורא להשמדת מדינת ישראל.

מאסק, מהדמויות המשפיעות באינטרנט, צייץ אתמול המלצה ל-160 מיליון עוקביו בטוויטר לעקוב אחר צמד חשבונות המיועדים ל"מעקב אחר המלחמה [בישראל] בזמן אמת". ההמלצה התייחסה לחשבונות warmonitors ו-sentdefender, שאינם מקושרים לגופי חדשות מאורגנים או מחזיקים כתבים בשטח, אלא מדווחים על בסיס מודיעין גלוי (OSINT) הכולל דיווחים בתקשורת וברשתות החברתיות.

החשבונות שעליהם המליץ מאסק נסמכים על כספי גולשים ומשלמים עבור מנויי פרימיום בטוויטר - מה שמזכה אותם בחלוקת הכנסות מפרסום ככל שהם צוברים יותר עוקבים והפוסטים שלהם זוכים ליותר לייקים ותגובות.

אלא שזמן קצר לאחר הציוץ של מאסק החלו להצטבר בתגובות לו ראיות לפיהן החשבונות שעליהם המליץ הפיצו בעבר פייק ניוז ומידע שקרי, תמונות מזויפות שנוצרו בידי בינה מלאכותית (AI) ותיאוריות קונספירציה לא מבוססות. עיתונאי ה-BBC שַׁיָּאן סַרְדָּארִיזַדֶּה - גוף שבעצמו לא נחשד באהדת יתר לישראל - צייץ שאחד החשבונות שעליהם המליץ מאסק ידוע בתוכן שנוי במחלוקת בנוגע ליהודים ושהשני נחשב לאחד החשבונות הגרועים ביותר בתחום המודיעין הגלוי (OSINT).

בין היתר דיווחו בעבר שני החשבונות על הפצצת בניין הפנטגון של משרד ההגנה האמריקאי והציגו תמונה שבה הוא נראה בוער. אלא שהתמונה נוצרה בידי AI והבניין שהוצג בתמונה כלל לא היה הפנטגון. למרות זאת, שני החשבונות השאירו את הפרסום באוויר ולא תיקנו אותו. גם עכשיו, בזמן הלחימה בין ישראל לחמאס, שני החשבונות מפיצים דיווחים כוזבים או לא מאומתים.

מעבר לכך, החשבון warmonitor שעליו המליץ מאסק ולו כ-680 אלף עוקבים, התגלה כבעל עמדות אנטי-ישראליות מובהקות. בדיווחים על ישראל כינה החשבון את ההתקפות הישראליות כהתקפות של "מדינת הטרור היהודית".

ציוץ אנטי ישראלי של Warmonitors  (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
הציוץ של Warmonitors המכנה את ישראל "מדינת טרור יהודית" | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

בהזדמנות אחרת הגיב החשבון לציוץ של החשבון הרשמי של מדינת ישראל וכתב כי המדינה לא תגיע ליום הולדתה ה-80. בציוץ שדיווח על חטיפת אזרחים ישראליים לעזה במהלך שבת כינה החשבון את החטופים מתנחלים.

הציוץ של WarMonitors שמאחל לישראל לא להגיע ל-80 (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
הציוץ של WarMonitors שמאחל לישראל לא להגיע ל-80 | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

החשבון אף הפיץ בעבר ציוצים אנטישמים מובהקים. כך, הוא הגיב למשתמש אחד "תתעסק בעניינים של עצמך, יהודי" ולמשתמש אחר כתב "לך תעריץ יהודי אח קטן".

בשעות שלאחר פרסום ההמלצה של מאסק צייץ החשבון warmonitors על מתקפה של חיל האוויר בעזה וכתב כי "20 קדושים מעונים (martyrs) נרצחו ע"י מתקפה מהאוויר". מאסק הגיב לציוץ כי "לכתוב קדושים מעונים אינה מילה אובייקטיבית ומדויקת, וכך גם לא 'נרצחו'. לדווח על שני הצדדים זה הוגן, אך בבקשה תשתמש במילים מדויקות ככל שניתן, או שאאלץ למשוך את ההמלצה שלי לעקוב אחרי החשבון שלך".

לאחר כשעה, מאסק אכן מחק את ציוץ ההמלצה המקורי, אך לא התנצל על הבעת התמיכה או המליץ לעוקביו להפסיק לעקוב אחר החשבונות.