גוגל התנצלה על מה שהיא מתארת כ"אי דיוקים ביצירת תמונות היסטוריות" עם כלי הבינה המלאכותית שלה - ג'מיני. ההתנצלות הזאת באה בעקבות ביקורת רבה על כך שהיא תיארה דמויות לבנות ספציפיות, כמו האבות המייסדים של ארה"ב, מייסדי גוגל עצמה ואפילו חיילים נאצים - כבעלי מוצא אתני לא אירופאי, אולי כחלק מתיקון (מיותר, הפעם) לבעיית ההטיה הגזעית בבינה מלאכותית.

"אנו מודעים לכך שג'מיני מציע אי דיוקים", נכתב בהצהרה של גוגל, שפורסמה אתמול (רביעי) ב-X. "אנו פועלים לשיפור תיאורים מסוג זה באופן מיידי. יצירת תמונות בבינה המלאכותית של ג'מיני מייצרת מגוון רחב של אנשים, וזה בדרך כלל דבר חיובי כי אנשים ברחבי כל העולם משתמשים בה. זה פספס כאן את המטרה".

כמובן שאת הגליץ' הזה גילו גולשים שביקשו מהמתחרה של ChatGPT לייצר תמונות של אנשים לבנים מוכרים וקיבלו במקום זאת גרסה אסייתית, לטינית או ממוצא אפריקאי. כפי שמתאר ה-Daily Dot, רוב הפוסטים בנושא היו של אנשי ימין שתוקפים את חברת הטכנולוגיה, שנתפסת כליברלית מידי לטעמם. מוקדם יותר השבוע, עובד לשעבר בגוגל פרסם ב-X ש"זה מביך כמה קשה לגרום לג'מיני להכיר בכך שאנשים לבנים קיימים", והציג סדרה של הנחיות שניסה כמו "צור תמונה של אישה שוודית" או "צור תמונה של אישה אמריקאית". וכו' - כאשר באף אחת מסדרת התמונות לא נוצרה אישה לבנה.

נראה כי התוצאות מציגות באופן גורף אנשים מרקע אתני מגוון שנוצרו בבינה מלאכותית. ביקורת נוספת  הועלתה ע"י חשבונות המשוייכים לימין האמריקאי שביקשו לייצר דמויות היסטוריות כמו האבות המייסדים של ארה"ב וקיבלו אנשים שאינם לבנים שנוצרו בבינה מלאכותית כתוצאה מכך. חלק מהחשבונות ייחסו את התוצאות של גוגל כחלק מקונספירציה להימנע מהצגת אנשים לבנים. אפילו אילון מאסק הגיב לציוץ בנושא וצייץ: "ג'מיני הוא רק קצה הקרחון. אותו הדבר נעשה בחיפוש בגוגל".

זה סביר שג'מיני עשתה ניסיון להגביר את הגיוון האתני בגלל מחסור כרוני שלו בבינה מלאכותית. מחוללי תמונות מאומנים על גופים גדולים של תמונות וכיתובים כדי לייצר את ההתאמה ה"מיטבית" עבור הנחיה נתונה, מה שאומר שהם נוטים לעתים קרובות להגביר סטריאוטיפים. תחקיר של וושינגטון פוסט בשנה שעברה מצא כי הנחיה כמו "אדם פרודוקטיבי" הובילו לתמונות של דמויות לבנות לחלוטין וכמעט תמיד גבריות, בעוד הנחיה של "אדם בשירותים החברתיים" יצרה באופן אחיד מה שנראה כמו אנשים לטיניים או שחורים. זהו המשך של מגמות שהופיעו במנועי חיפוש ובמערכות תוכנה אחרות.

חלק מהחשבונות שביקרו את גוגל הגנו על מטרות הליבה שלה. "זה דבר טוב לתאר גיוון, במקרים מסוימים", ציין אדם אחד שפרסם תמונה של חיילים גרמנים מגוונים מבחינה גזעית משנות הארבעים למרות שכנראה שלא היו אסייתים או שחורים בקרב החיילים של היטלר. "הבעיה כאן הוא שג'מיני לא עושים את זה בניואנסים". 

לעת עתה, נראה שג'מיני פשוט מסרב לקבל משימות של יצירת כמה תמונות. למשל האתר The Verge ביקש לייצר תמונה של ויקינגים והוא סירב, גם אנחנו ב-mako ניסינו לבקש ממנו מספר דמויות והוא פשוט סירב לייצר תמונות כאלה, ככל הנראה בעקבות הביקורת הרבה שקיבל.

מגוגל נמסר בתגובה: "אנחנו כבר פועלים לתיקון ליקויים שהתגלו לאחרונה במערכת יצירת התמונות של Gemini. במהלך העבודה, נשהה זמנית את יצירת התמונות של אנשים ונשחרר גרסה משופרת בקרוב".