התיעוד שהעביר משרד החינוך למחבל שנכנס לשיחת זום (צילום: משרד החינוך)
התמונה שהפיץ משרד החינוך. "המחבל הפחיד את הבנות" | צילום: משרד החינוך

משרד החינוך הורה על חזרה למתכונת של פעילות חינוכית ולמידה מרחוק החל מהיום (שלישי), במתכונת דומה לזו שננקטה במשבר הקורונה - אלא שגם במתכונת הזו יש אתגרים. לפי הנחיה חדשה שהוציא המשרד לבתי הספר, "בשל אירועי אבטחת מידע על ידי גורמים עוינים, בשיחות וידאו חל איסור להשתמש באפליקציית זום (Zoom) פרטי לביצוע שיחות וידאו עם תלמידים".

לפי משרד החינוך, ההנחיה יצאה בעקבות אירוע מטריד, שהתרחש במהלך שיחת וידיאו שקיים אחד מבתי הספר במדינה. "היום נכנס מחבל לזום של בית הספר בית רבקה, הוציא את המורה מהמפגש והפחיד את הבנות", נכתב בהודעת וואטסאפ בצילום מסך שהעביר משרד החינוך יחד עם ההנחיה החדשה.

המורים הונחו להשתמש באפליקציית שיחות הווידיאו מיט (Meet) של גוגל דרך חשבון משרד החינוך, לצורך למידה ופעילות חינוכית מרחוק. לפי חטיבת אבטחת מידע וסייבר במשרד החינוך, השימוש בגוגל מיט מאובטח יותר. כמו כן נמסר כי ההדרכות לעובדי ההוראה לגבי כיצד משתמשים בגוגל מיט ימשיכו באופן שוטף כמתוכנן.

במשרד החינוך מחדדים כי ניתן להשתמש באפליקציית זום באופן פרטי, אך יש להיות זהירים יותר באישור משתמשים ובאפשרות החדרת רוגלות או תכנים שאינם הולמים. המשרד מדגיש כי זום אינה עומדת בדרישות האבטחה המחמירות של המשרד.

"מחברת זום נמסר בתגובה: "היינו בקשר עם משרד החינוך הישראלי בנוגע להנחיה האחרונה שלו. הודעת המשרד אינה מציגה לדעתנו את העובדות במדויק ואינה משקפת את אבטחת הפלטפורמה שלנו. יש לנו מספר הגדרות ותכונות ברירת מחדל שמסייעות למקיימי פגישות זום לגשת ביתר קלות לבקרי אבטחה בפגישות, כולל שליטה בשיתוף מסך, הסרה ודיווח על משתתפים ונעילת פגישות, בין יתר הפעולות.

"העדיפות העליונה של זום היא האמון והבטיחות של המשתמשים שלנו. זום מחוייבת לעשות כל שביכולתה כדי לסייע בתקופה קורעת הלב והקשה ביותר הזו שעוברת על מדינת ישראל ובימים האחרונים הצענו את תמיכתנו כדי לאפשר לבתי ספר בישראל להמשיך לפעול מרחוק"