ראש ממשלת פולין טוען כי יש בידיו ראיות לכך שהממשלה הקודמת במדינה השתמשה בפגסוס, תוכנת הריגול של החברה הישראלית NSO, על מנת לדלות מידע באופן לא חוקי מיריבים פוליטיים. פגסוס היא תוכנת ריגול המותקנת על טלפונים סלולריים ויכולה לחשוף סיסמאות, הודעות אישיות, אנשי קשר, היסטוריית חיפוש וכן תמונות שיושבות על הטלפון עצמו. התוכנה הוצאה מחוץ לחוק במדינות רבות והביאה להכנסת חברת NSO לרשימה השחורה של מחלקת הסחר של ארצות הברית.

בישיבה של הממשלה הפולנית דיווח ראש הממשלה כי ביקש משר המשפטים ומהתובע הכללי לספק לנשיא פולין את המסמכים שבידיהם, המוכיחים לדבריו כי הממשלה הקודמת ביצעה שימוש נרחב בפגסוס תוך מעבר על החוק. "רשימת הקורבנות ארוכה מאוד", אמר טוסק, אך עדיין לא פירט מי בדיוק האנשים שהממשל הקודם ריגל עליהם בעזרת תוכנת פגסוס. נשיא פולין אנדז'יי דודה נתפס כתומך של הממשלה הקודמת של מפלגת PiS, וכמתנגד לרפורמות שמנסה הממשלה החדשה להוביל.

עם מינוי לתפקיד ראש הממשלה בדצמבר לאחר נצחונו בבחירות הציב לעצמו טוסק למטרה להחזיר לאחור רבים מהמעשים שהובילה הממשלה הקודמת. הממשלה של מפלגת PiS נתפסה כפופוליסטית ואנטי-ליברלית, ולטענת טוסק ורבים באיחוד האירופי כרסמה בנורמות הדמוקרטיות של פולין. התיעוד של שימוש הממשלה הקודמת בתוכנות הריגול של NSO עשוי לסייע לממשלה החדשה לחשוף חלק מהמעשים שבוצעו מאחורי הקלעים.

נשיא פולין דודה וראש הממשלה לשעבר מורבייצקי (צילום: AP)
נשיא פולין דודה וראש ממשלת פולין הקודם מורבייצקי | צילום: AP

תוכנת פגסוס של NSO גרמה למספר טלטלות פוליטיות ברחבי העולם. לאחרונה הודיע הממשל האמריקני כי בכוונתו להטיל סנקציות אישיות ואף לשלול ויזות מאנשים שמפתחים תוכנות ריגול או רוכשים אותן. השם פגסוס לא נאמר מפורשות, כך בכנף הסייבר המקומי מעריכים כי מפתחיה נמצאים על כוונת הממשל. הצעד מהווה עליית מדרגה במלחמת של ארה"ב בתוכנו ריגול ומעמיד שאלות בפני עשיית הסייבר ההתקפי הישראלי.

בחברת NSO חזרו על תגובות שמסרו בעבר לפיהן הם מוכרים תוכנות ריגול רק לגורמים לגיטימיים ולגורמי אכיפת חוק שאושרו בידי משרד הביטחון הישראלי. ארגוני זכויות אדם מזהירים זה שנים כי תוכנת פגסוס מסייעת לממשלות לעקוב אחר אזרחים פרטיים.