בתחילת השבוע סערה המערכת הפוליטית בעקבות שחרורו של מוחמד אבו סלמיה, מנהל בית החולים שיפא. השחרור (לצד עוד שחרורם של עוד כ-50 עצורים נוספים מרצועת עזה) גרר קרב האשמות בין הגופים השונים - שב"כ, שב"ס וצה"ל. אבו סלמיה נעצר בחודש נובמבר 2023, לפני כ-7 חודשים, לאחר שנחשפו עדויות רבות לכך שבית החולים, תחת ניהולו הישיר, שימש כמפקדה של חמאס.

עם שחרורו החלה לרוץ ברשת תמונה של אבו סלמיה, לבוש בבגדי רופא ומסמן תנועת של V, המרמזת על ניצחון, באצבעותיו. התמונה הפכה לוויראלית בעיקר בטוויטר, שם משתמשים פרו-פלסטינים חגגו את שחרורו. עוד פורסם ציטוט של אבו סלמיה לכאורה, בו הוא אומר: "נבנה מחדש את עזה ואת בית החולים אל-שיפא מחדש".

אלא שכמו שקורה פעמים רבות במלחמה הנוכחית - גם כאן הבינה המלאכותית מעורבת, והתמונה היא למעשה זיוף. בניגוד למקרים אחרים, כאן מקור התמונה ידוע, והיא נוצרה על ידי מעצב שמכנה עצמו אסלאם נור (לא ברור אם זהו שמו האמיתי). המעצב מחזיק בחשבון אינסטגרם מצליח עם כ-50 אלף עוקבים, בו הוא מפרסם תמונות שנוצרו בעזרת בינה מלאכותית, לרוב כאלה שכוללות פרופגנדה פרו-פלסטינית.

View this post on Instagram

A post shared by ISLAM NOUR (@in.visualart)

כבר בתיאור התמונה שהעלה המעצב לחשבון האינסטגרם שלו, הוא ציין כי התמונה נוצרה בעזרת AI וכן בעזרת תוכנת פוטושופ של חברת אדובי - מה שלא הפריע לפרו-פלסטינים בטוויטר לשתף אותה שוב ושוב מבלי לציין זאת.

כך לדוגמה, עמוד טוויטר מצליח בשם Gaza Notifications שמחזיק בכ-300 אלף עוקבים ומציג ידיעות מהרחוב העזתי, שיתף את התמונה וכתב: "ד"ר מוחמד אבו סלמיה, מנהל בית החולים שיפא בעזה, חידש מיד את עבודתו בבית החולים נאצר בדרום רצועת עזה עם שחרורו מהכלא" - מה שכמובן לא קרה.

נכון לרגע זה, אין כל עדות לכך שאבו סלמיה שב לעבודתו כרופא בעזה - אם כי כאמור, הדבר בהחלט עשוי לקרות. התמונה המדוברת בכל מקרה - מזויפת.