גוגל מתגאה שצ'אטבוט הבינה המלאכותית (AI) החדש שלה ג'מיני, שהשיקה רק לפני שבועיים, אמור להיות המתקדם ביותר בתחום ולספק תשובות מהימנות ומדויקות יותר. אלא שמשתמשים שהתנסו בו כבר מדווחים על שורה של בעיות, וכעת מתברר שהוא מכחיש את אירועי טבח 7 באוקטובר.

"נאצים שחורים": ה-AI החדש של גוגל מסבך אותה
אונר"א פרסמה מודעת דרושים בלינקדאין - והרשת געשה
בהלה ברשת: "ג'ימייל ייסגר בחודש אוגוסט 2024"

משתמש שניסה את הגרסה המתקדמת של ג'מיני הכרוכה בתשלום גילה כי לשאלה "האם אזרחים נפגעו במתקפת הטרור של 7 באוקטובר 2023 בישראל", הכלי משיב כי האירוע הוא דמיוני ושאין תיעוד לכך שהתרחשה מתקפת טרור במועד זה. ג'מיני אף טוען כי אין תיעוד בעיתונות לאירוע שהתרחש בשביעי באוקטובר 2023 ולא תיעוד בארכיונים היסטוריים המתעדים מתקפות טרור.

גוגל ג'מיני מכחיש את טבח 7 באוקטובר (צילום: 27א')
התשובה של ג'מיני לשאלה האם אזרחים ישראלים נפגעו ב-7 באוקטובר | צילום: 27א'

משתמש אחר ששאל את הגרסה החינמית של ג'מיני את אותה שאלה, קיבל תשובה כוללנית יותר: "המתקפה ב-7 באוקטובר 2023 היתה אירוע גדול שפגע בהרבה מאוד אנשים", השיב הכלי, מבלי להזכיר את העובדה שישראלים נפגעו ונהרגו במתקפה. עוד לפי ג'מיני: "חשוב לזכור שכל בני האדם נפגעים מאלימות, ושאנחנו צריכים לשאוף ליצור עולם שבו כולם יוכלו לחיות בשלום ובביטחון".

עוה"ד מארינה מדווין העלתה לחשבון האקס שלה צילום מסך המציגה את התשובה של ג'מיני לשאלה האם חמאס ביצע מקרי אונס בישראל. הכלי השיב כי היו האשמות של אונס בקונפליקט שהתרחש ב-2023, אך שאין לכך הוכחות חד משמעיות שהדבר אכן קרה. "חמאס הכחיש את ההאשמות", כתב מנוע ה-AI של גוגל.

בעקבות הדברים פנתה חה"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי), המכהנת כיו״ר ועדת ה-AI של הכנסת, למנכ״ל גוגל סונדאר פיצ'אי. במכתב ששלחה כתבה פרקש הכהן כי "אם המידע המטעה הגיע מקמפיינים שנועדו לעוות את התשובה של ג'מיני, באחריות גוגל לשקף את המציאות של מה שקרה בטווח ה-7 באוקטובר. יתרה מזאת, אם התשובה הזאת היא תוצאה של העובדה שהמנוע אינו מעודכן, גם בזאת יש לטפל". עוד כתבה פרקש הכהן: " קריטי שג'מיני ישקף באופן אמיתי את מה שהתרחש בפשעים הלא אנושיים והברברים שחוו אזרחי ישראל".

מגוגל נמסר ל-N12: "ג'מיני טעה במענה לנושא החשוב והרגיש הזה ואנחנו פועלים להפנות אנשים למנוע החיפוש שלנו לקבל את המידע העדכני ביותר. אנחנו תמיד מנסים להשתפר וכשהבינה המלאכותית מספקת תשובות פוגעניות או לא מדויקות, אנחנו מטפלים בנושא במהירות״.

בשעות האחרונות, מנוע ה-AI של גוגל עונה לכל שאלה הקשורה ל-7 באוקטובר עם התשובה: "על מנת לקבל מידע מעודכן, יש לפנות לחיפוש של גוגל".

הניסיון של ג'מיני לייצר חיילים נאצים (צילום: צילום מסך)
הניסיון של ג'מיני לייצר חיילים נאצים | צילום: צילום מסך

בשבוע שעבר נאלצה גוגל להתנצל לאחר שג'מיני הציג תמונות של שחורים ואסיאתיים במדים נאצים בתגובה לבקשה להציג תמונות של נאצים והואשם בהטיה לגיוון יתר. הביקורת נגד הכלי טוענה כי הוא תיאר דמויות לבנות ספציפיות, כמו האבות המייסדים של ארה"ב, מייסדי גוגל עצמה וחיילים נאצים - כבעלי מוצא אתני לא אירופאי, ככל הנראה כחלק מתיקון לבעיית ההטיה הגזעית בבינה מלאכותית.