אפל שלחה אתמול (רביעי) הודעות אזהרה למשתמשי אייפון ב-92 מדינות שונות, בהם הזהירה את המשתמשים שייתכן כי עברו תקיפות ממוקדות.

החברה שלחה את ההתראות במיילים לאנשים ב-92 מדינות בשעה 22:00 שעון ישראל, אך לא חשפה את זהות התוקפים או את המדינות שמהן המשתמשים שקיבלו את ההודעות.

"אפל זיהתה שאתה קורבן למתקפה של תוכנת ריגול שמנסה לסכן מרחוק את האייפון המשויך ל-Apple ID שלך", כתבה החברה באזהרה ללקוחות שנפגעו.

"סביר להניח שהמתקפה הזו כוונה אלייך במיוחד בגלל הזהות שלך או התפקיד שלך. למרות שלעולם לא ניתן להשיג ודאות מוחלטת בעת זיהוי התקפות כאלה, אפל עומדת מאחורי אזהרה זו - אנא קחו אותה ברצינות", נכתב באזהרה, שהעתק שלה הגיע לכמה אתרי חדשות בעולם. יצרנית האייפון שולחת הודעות כאלו מספר פעמים בשנה והודיעה דברים דומים למשתמשים בלמעלה מ-150 מדינות מאז שנת 2021, כך נכתב בדף התמיכה.

אפל גם שלחה אזהרה זהה לכמה עיתונאים ופוליטיקאים בהודו באוקטובר 2023. מאוחר יותר, ארגון אמנסטי אינטרנשיונל דיווח כי מצא את תוכנת הריגול הפולשנית של קבוצת NSO הישראלית "פגסוס" באייפון של עיתונאים בולטים בהודו.

"איננו יכולים לספק מידע נוסף על מה שגרם לנו לשלוח לך את ההודעה הזו, מכיוון שזה עשוי לעזור לתוקפים להתאים את תוכנות הריגול וההתנהגותם שלהם לצורך התחמקות מגילוי עתידי", כתבה החברה ללקוחות שהושפעו מכך.

אפל תיארה בעבר את התוקפים כ"ממומנים על ידי מדינה", אך החליפה את כל ההתייחסויות הללו ל"תקיפות של תוכנות ריגול ע"י שכירי חרב Mercenary spyware attacks". האזהרה ללקוחות הוסיפה: "התקפות של תוכנות ריגול, כגון אלו המשתמשות בפגסוס מקבוצת NSO, הן נדירות במיוחד ומתוחכמות בהרבה מפעילות סייבר רגילה או תוכנות זדוניות".

כרגע לא ידוע האם משתמשים בישראל גם קיבלו את ההתראה.