הדרישה להחזרת החטופים הישראליים המוחזקים בידי חמאס כבר 150 יום הובילה למלחמה מביכה סביב הערך "פדיון שבויים" באנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. עד לחודשים האחרונים, כותרת הערך העוסק במצווה של החזרת שבויים התמקדה בפרשנות הרמב"ם לפיה "אין לך מצווה גדולה כפדיון שבויים". אלא שגולשים חדי עין שמו לב כי מאז 26 באוקטובר האחרון הערך שונה מספר פעמים והוכנסו סייגים למצווה - במה שנראה כניסיון להטות את דעת הקהל.

המהלך נחשף הודות לפרסום שהעלתה אתמול (ראשון) חה"כ לשעבר סתיו שפיר לעמוד הפייסבוק שלה. שפיר טענה כי גורמים פוליטיים מנסחים מחדש את הערך במטרה להנמיך את ערך מצוות פדיון השבויים. "הנדסת התודעה של מכונת הרעל החליטו לעצב מחדש גם את היהדות", כתבה שפיר, "ויקיפדיה היא מקור מידע מרכזי לתלמידים ולציבור בכלל".

לטענת שפיר, הימים שבהם בוצע השינוי הם אלו שבהם נרשמה הרמה הגבוהה ביותר של כניסות לערך "פדיון שבויים" באנציקלופדיה החופשית. בוויקיפדיה מסרו ל-N12 כי אכן נרשם זינוק במספר הכניסות לערך, בעיקר סביב 22 בנובמבר, אז נרשם שיא של יותר מ-1,700 כניסות ביום. לאחר אותו מועד המספרים ירדו והתייצבו סביב כ-80 כניסות ביום.

מאז פרסום הפוסט של שפיר הערך שונה שוב בידי כמה עורכים באופן אינטנסיבי, והסייגים שהוכנסו למצווה הוסרו מכותרת הערך והועברו נמוך יותר להמשך העמוד. בעמוד השיחה של הערך בוויקיפדיה טען העורך שביצע את השינוי כי התיקונים האחרונים אינם הכרחיים להבנת המושג ולכן אין להם מקום בכותרת שלו. הערך עדיין פתוח בפני עורכים המעוניינים לשנות אותו.

עיון בעמוד השיחה של הערך מספק הצצה להשקפות העולם של מי שמנסחים את וויקיפדיה. "הפתיח של אחים לנשק (תנועת מחאה) גדול להערכתי פי ארבע מהפתיח בערך זה וכולל פרטי פרטים. אציע לקצץ את הפתיח שם לפני שבאים לקצץ את הפתיח הקצרצר של ערך זה", כתב עורך שהתנגד להסרת הסייגים.