בזמן שישראלים רבים רוצים לעזור למאמץ המלחמתי ולתרום כסף יש גם שמנצלים את זה: ארגון המתנדבים איחוד הצלה גילה כי הוקם אתר תרומות המתחזה אליו וגונב כסף מתורמים. האתר המזויף נושא את סמל איחוד הצלחה וטוען כי הכסף הנתרם משמש לרכישת ציוד הצלה עבור תושבי דרום ישראל.

איחוד הצלה הוא ארגון מתנדבים המאגד אלפי חובשים, פרמדיקים ורופאים בישראל כגוף התנדבותי לכונני רפואת חירום, על מנת להציל חיים ולספק שירותי עזרה ראשונה.

"ישראל זקוקה לתמיכתכם בדחיפות", נכתב באתר המזויף, "אנחנו מבקשים לגייס כספים בדחיפות בשביל לספק ציוד למתנדבים שלנו שיוכלו להציל חיים ולשמור על חייהם". באתר המזויף נכתב כי 2,478 אנשים כבר תרמו לקמפיין שאסף לכאורה 5 מיליון דולר - אם כי סביר שהנתונים מזויפים: אותם מספרים הוצגו באתר לאורך כל שעות שבהן הוא פעל

בתחתית הדף באתר המזויף מופיעים הודעות שהגיעו לכאורה מתורמים והסכום שהעבירו ביורו. "אנחנו מתפללים עבורכם מצרפת", נכתב בהודעה אחת. "עם ישראל חי!", נכתב בהודעה אחרת.

ניסיון חיסול בבת ים: בן 38 נורה לעיני אשתו וילדיו (צילום: איחוד הצלה)
רכב של איחוד הצלה בבת ים (ארכיון). "האתר שלנו פועל ביתר שאת" | צילום: איחוד הצלה

בארגון איחוד הצלה אומרים כי פנו למשטרה במטרה להוריד במהירות את האתר מהרשת. במקביל פנה הארגון לחברת אבטחת הסייבר ברנדשילד, שהתנדבה לפעול כדי להוריד את האתר מהאוויר במהירות האפשרית. האתר נחסם, אך בברנדשילד מעריכים כי קיימים עוד אתרים רבים המתחזים לאתרי תרומות.

"מרגע שקיבלנו את הדיווח, פעלנו בשני מישורים על מנת להוריד את האתר: תחילה פנינו לחברות האנטי-וירוס והדפדפנים בשביל שיחסמו את האתר, ובנוסף אנחנו מחפשים את השירות שמאחסן את האתר או את השרת שמספק לאתר את הכתובת שלו", מספר מנכ"ל ברנדשילד יואב קרן. לדבריו, בימים כתיקונם החברה מספקת אבטחת סייבר לחברות גדולות, אך כיום מתנדבת גם במתן סיוע לארגונים אזרחיים.

"בשלב הבא נשתמש ביכולות שלנו כדי בשביל למצוא אתרים נוספים שמעתיקים את אותה שיטה", מוסיף קרן. בדרך כלל, כשאתה רואה אתר כזה, זו אינדיקציה שישנם עוד כמה אתרים דומים שמסתובבים ברשת".

אתר איחוד הצלה האמיתי (צילום: צילום מסך מאתר איחוד הצלחה)
אתר איחוד הצלה האמיתי. "מאובטח ברמה הגבוהה ביותר" | צילום: צילום מסך מאתר איחוד הצלחה

מאיחוד הצלה נמסר כי בהמשך לפרסומים שגויים אודות תקיפת סייבר על אתר הארגון: "אתר התרומות של איחוד הצלה פועל בימים אלו ביתר שאת, בעקבות הלחימה בדרום. האתר מאובטח ברמה הגבוהה ביותר ואמש הוא קרס בעקבות עומס פניות. אנו מודים לאלפי תומכי הארגון מהארץ ומהעולם על התגייסותם המדהימה, וקוראים לכולם להמשיך לתרום ולסייע".

המעוניינים לתרום לאיחוד הצלה, יכולים להגיע לאתר הרשמי האמיתי של הארגון בקישור הבא: https://1221.org.il