לאחר הסערה שהתחוללה בעקבות הצהרתו של המיליארדר אילון מאסק, שהודיע שיחבר את רצועת עזה לרשת האינטרנט הלוויינית שברשותו, היום (ראשון) נודע כי גורמים רשמיים בישראל קיימו עימו שיחות בנושא, בהם ראש השב"כ רונן בר.

כאמור, מאסק הודיע אתמול בטוויטר, שהוא מתכוון לתת גישה אינטרנטית לארגונים הומניטריים ולנציגי האו"ם בעזה - זאת לאחר שתשתיות האינטרנט ברצועה הפסיקו לפעול לחלוטין. ההצהרה המפתיעה הדאיגה גורמים בישראל - שטענו שההחלטה הזו תשרת את חמאס ואת פעילותו במלחמה.

רונן בר, ראש השב"כ, בשבוע הסייבר בתל אביב
ראש השב"כ רונן בר

בעקבות הסערה שעורר, מאסק התקשר בעצמו ביממה האחרונה לראש השב"כ רונן בר. בשיחה בין הצדדים מאסק ניסה להבהיר שהוא תומך בישראל וטען שהחיבור יהיה "רק למטרות הומניטריות". עוד טען מאסק שבכוונתו לבצע "את כל הבדיקות הביטחוניות" גם עם הממשל האמריקני וגם עם ממשלת ישראל, זאת לפני שיפעיל "ולו מסוף אחד" של רשת הלוויינים שלו - סטארלינק. מצדו של ראש השב"כ, הובהר שישראל לא תאפשר "שום ניצול" של קו התקשורת הזה לגורמי טרור ברצועה.

איש העסקים אילון מאסק (צילום: רויטרס)
איש העסקים אילון מאסק | צילום: רויטרס

נוסף על כך, מאסק עמד על קשר גם עם גורמים בלשכת נתניהו, שעימו נפגש לפני כחודש בארצות הברית. גם בשיחה עמם, הבהיר שהוא "לא ממהר להפעיל תקשורת לוויינית בעזה", ואם זה יקרה, טען, הכול יהיה בפיקוח אמריקני ושל מערכת הביטחון הישראלית.

 

 

ההבהרות של מאסק לגורמים הישראליים תואמות את תגובתו לשר התקשורת שלמה קרעי, שאיים לנתק קשרים עם חברת הלווינים שלו. מאסק בתגובה צייץ כי בחברה "לא תמימים" וכי הם יוודאו שהשימוש בסטארלינק יהיה רק מסיבות הומניטריות.