גל תקיפות סייבר נגד אתרי חברות ישראליות: מתקפת סייבר חמורה נגד ספק שרותי איקומרס מוביל בישראל המתחזק מספר רב של אתרי סחר בישראל, בהם אתר קרביץ במגזר הפרטי. מקרביץ נמסר כי החברה "עושה צעדים מהירים ונרחבים לשחזור והקמת אתר מחדש כדי לשרת את לקוחותיה גם באונליין".

ישראלים או מתחזים איראניים? קבוצת ההאקרים שהתבלטה במלחמה
צה"ל למילואימניקים: נתקו מיידית מחשבים מוואטסאפ
במקביל למתקפה: חמאס ניסה להפיל אתרי התראה מפני תקיפת טילים

בשעות הצהריים דיווחה רשת הקמעונאות הום סנטר כי אתר החברה הותקף בידי גורמי סייבר תוך שהיא מציינת שלהבנתה מאחורי המתקפה עומדים גורמי טרור. טרם התקבלה תגובה ממערך הסייבר הלאומי.

"למיטב הבנתנו, אתר החברה הותקף בידי גורמי סייבר - טרור", מסרה הום סנטר. "לצערנו, לא מדובר בהתקפה שגרתית שמפילה רק את האתר, אלא מדובר במקרה יותר עמוק. אנחנו עדיין לומדים את ההשפעות ואת היכולת להתאושש. אנחנו ממשיכים לתת שירות ללקוחותינו בסניפי הרשת".

מוקדם יותר היום אישרה חברת התעופה ישראייר כי זיהתה כניסה חיצונית למערכות הממוחשבות שלה. זאת לאחר שקבוצת האקרים המזדהה כחלק מקבוצת ההאקרים SiegedSec טענה שהצליחה לחדור למערכת הפנימית של חברת התעופה. ההאקרים טוענים כי השיגו גישה למאות מסמכים המכילים מידע על חקירות פנימיות, דוחות, תוכנות ואישורים לגישה נוספת.

מטוס של חברת ישראייר (צילום: תומר נויברג, Flash90)
מטוס של ישראייר (ארכיון) | צילום: תומר נויברג, Flash90

מישראייר נמסר: "זיהינו הבוקר כניסה למערכת הנהלים החיצונית. מערכת הנהלים יושבת על שרתי אמזון בענן. המערכת חשופה למספר רב של משתמשים בארץ ובחו"ל. אנו בשלבי בדיקה האם הפריצה בוצעה למערכת הזאת בלבד או למערכות נוספות. בשלב זה לא איתרנו כניסה למערכות נוספות"

לדברי גיל מסינג, ראש המטה בחברת אבטחת המידע צ''קפוינט, הקבוצה שנטלה אחריות על הפריצה לישראייר החלה לפעול באפריל 2022, מעט לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. "מאז הפעילות שלה מכוונת בעיקר נגד ארה"ב ומדינות ברית נאט"ו, מה שמחזק את התחושה שמדובר בקבוצה רוסית". בהקשר הישראלי החלה קבוצת ההאקרים לפעול סביב אירועי 7 באוקטובר.

"בעיקר מדובר בתקיפות למאגרי מידע ואז הדלפה של מסמכים ומידע שצברו", מציין מסינג ומוסיף יש לקחת בערבון מוגבל את טענות ההאקרים לגבי הצלחת התקיפה.

גיל מסינג, ראש המטה וראש מערך בצ'ק פוינט (צילום: מהדורה ראשונה, חברת החדשות)
צילום: מהדורה ראשונה, חברת החדשות

לדבריו, הקבוצה תקפה מספר פעמים מטרות המקושרות לישראל: "בפעם האחרונה לפני שבוע טענו שתקפו את סלקום והציגו מסכים של מערכת תמיכה שלהם לכאורה. זה לא נראה איראני או חמאסי או משהו מהסוג הזה אלא יותר האקטיביסטים שפעילים במרחב הסייבר כמו הרבה קבוצות אחרות עם אידיאולוגיות מגוונות".