אביב הגיע, פסח בא, שידוע גם כחג המתנות. על אף המציאות העגומה שכולנו נתונים בה החג וחוסר החשק הכללי לחגוג, אנחנו ממליצים בחום לא לאכזב את הילדים שממתינים לצ'ופר על מציאת האפיקומן. זה לא סוד שאחת מהמתנות שהילדים הכי ישמחו לקבל היא סמארטפון משלהם, על אף החששות מהתמכרות ובריונות ברשת, ובאופן כללי משימוש לא בטוח במכשיר.

דיקן בית הספר לתקשורת במכללה למינהל, פרופסור מנחם בלונדהיים, פרסם לאחרונה מחקר בשיתוף עם ד"ר חננאל רוזנברג מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל שעסק באופן השימוש של ילדים ובני נוער בסמארטפונים. עיקרי המחקר פורסמו בספר "מנותקים", שעסק בשאלה כיצד ומדוע נהפך הטלפון הסלולרי לגורם מרכזי המעצב את חיינו, והאם אכן היחסים בין ילדים ובני נוער וסמארטפונים מתאפיינים בתלות והתמכרות. במסגרת המחקר, 100 בני נוער התבקשו שלא להשתמש בסמארטפון במשך שבוע שלם, ובאופן לא ממש מפתיע, רובם לא הצליחו לסיים את האתגר.

מנגד, פרופ' בלונדהיים מסביר כי בני הנוער שהשתתפו במחקר ביקשו לחשב מסלול חדש בכל הקשור לשימוש המאסיבי שלהם בסמארטפון בעקבות הניסוי. "הם הבינו שההשתלטות של הטלפון על החיים שלהם מונעת מהם סיפוקים וריגושים, והם אמרו שהם יחליטו מחדש איך לשלב את הטלפון בחיים שלהם", הוא מסביר. "זה מוכיח לנו שילדים ובני נוער זקוקים לעזרה והכוונה בכל מה שקשור לשימוש בטלפון. כמו כן, חלק מהמשתתפים פתאום שמו לב לכך שההורים שלהם הם אלה שמכורים לטלפון בעצמם. בהקשר הזה, דוגמה אישית היא חשובה מאין כמוה".

פרופסור מנחם בלונהיים (צילום: המסלול האקדמי המכללה למינהל)
פרופסור מנחם בלונהיים, דיקן בית הספר לתקשורת במסלול האקדמי המכללה למינהל | צילום: המסלול האקדמי המכללה למינהל

"אחד מהמשתתפים אמר לנו שבלי הטלפון שלו הוא מרגיש בבית סוהר בזמן שכולם חופשיים, אבל בסוף השבוע הוא העיד כבר אחרת - שכולם כלואים ורק הוא חופשי. השורה התחתונה היא שילדים ובני נוער לא בהכרח רוצים להיות תקועים כל היום במסך. גם הם צריכים ורוצים להתנתק, צריך לעזור להם לנהל את הקונפליקט הזה".

נשאלת השאלה איזה מכשיר בכלל לתת לילד אם כבר, וגם כאן הדעות חלוקות. ישנם הורים שמעדיפים להעניק מכשיר משומש כדי שאם הוא כבר ייהרס, זה יכאב להם פחות, וישנם הורים שמעדיפים לרכוש לילד מכשיר חדש, בדרך כלל מכשיר mid-level בתקציב נמוך יחסית. אז אם אתם משתייכים לסוג השני של ההורים, עשינו לכם סדר ובחרנו עבורכם 4 מכשירים מומלצים שאפשר לרכוש לילדים לרגל פסח ובכלל בתקציב של עד 2,000 שקלים.

הזול: Redmi A3

סמארטפונים זולים לילדים (צילום: יחצ שיאומי)
Redmi A3 | צילום: יחצ שיאומי

ב(שמשווק בארץ על ידי היבואנית המילטון) הושק בחודש מרץ האחרון. הוא מגיע בעיצוב עדין ואלגנטי עם מעבד Helio G36 של חברת MediaTek ומציע מערך צילום ראשי כפול עם עדשת 8MP ומצלמת סלפי של 5MP. 

Redmi A3 משלב זיכרון עבודה בשתי אפשרויות של נפח, 3GB או 4GB עם תמיכה בהרחבת זיכרון וירטואלי עד 4GB נוספים, וזיכרון אחסון בנפח של64GB או 128GB עם אפשרות הרחבה באמצעות כרטיס זיכרון חיצוני בנפח מירבי של 1TB. הדגם מגיע עם מסך LCD בגודל 6.71 אינץ' ברזולוציה +HD, עם תמיכה בקצב ריענון בין 90 הרץ ל-180 הרץ, בשילוב ציפוי מגן מסוג Gorilla Glass 3.

מחיר: Redmi A3 עם 64 ג'יגה אחסון ו-3 ג'יגה זיכרון פנימי יעלה לכם 439 שקלים. גרסת ה-120GB+GB4 נמכרת במחיר של 499 שקלים. 

למתקדמים: Redmi 13C

סמארטפונים זולים לילדים (צילום: יחצ שיאומי)
Redmi 13C | צילום: יחצ שיאומי

מכשיר ה-Redmi 13C מגיע עם 256GB של אחסון ו-8GB של זיכרון פנימי. הוא מציע מסך גדול של 6.74 אינץ' עם קצב ריענון של עד 90 הרץ, מעבד Media Tek Heilo 2.0GHz ומערך צילום כפול עם עדשות 50MP+2MP. למכשיר יש רזולוציית מסך גבוהה של HD+ עם ציפוי זכוכית Corning Gorilla. המכשיר מגיע עם מערכת ההפעלה אנדרואיד 13 (ששוחררה לפני כמעט שנה וחצי) ועם המערכת המותאמת של שיאומי, MIUI 14.

מחיר: המכשיר נמכר כעת בכ-15% הנחה, ויעלה 649 שקלים במקום 749 שקלים.

לשלם מהסמארטפון: Redmi 12

סמארטפונים זולים לילדים (צילום: יחצ שיאומי)
Redmi 12 | צילום: יחצ שיאומי

המכשיר הכי מתקדם ברשימה של שיאומי הוא ה-Redmi 12 שמגיע בעיצוב דק ויוקרתי וכולל באחת הגרסאות את טכנולוגיית ה-NFC שהתרגלנו אליה בתשלומים מהסמארטפון. גרסת ה-NFC מגיעה עם זיכרון של 8GB ואחסון של 256GB, מעבד מסוג Media Tek Helio G88, מסך גדול של 6.79 אינץ' ברזולציית FHD+ וקצב ריענון של עד 90 הרץ.

למכשיר יש מערך צילום הכולל מצלמה ראשית של MP50, עדשה רחבה של 8MP ומצלמת מאקרו של 2MP. כמו כן, הוא עומד בתקן עמידות בפני טיפות מים ואבק IP53. גרסת נוספת שהושקה בישראל, היא גרסת Redmi 12 8GB + 256GB שמציעה מפרט זהה, ללא טכנולוגיית NFC. 

מחיר (לשתי הגרסאות): 799 שקלים.

הכי מתקדם: סדרת A של גלקסי - A35 \ A55

סמארטפונים זולים לילדים (צילום: סמסונג)
Galaxy A35 | צילום: סמסונג

סמארטפונים זולים לילדים (צילום: סמסונג)
Galaxy A55 | צילום: סמסונג

רובנו מכירים את סדרת S של גלקסי, ממנה יצא השנה סמארטפון הדגל של החברה שוגדר גם כמכשיר ה-AI הראשון - גלקסי S24. עם זאת, לגלקסי של סמסונג יש סדרה של מכשירי ביניים שנותנים עבודה מצוינת במחיר נמוך יחסית.

לגלקסי A35 יש מסך בגודל 6.6 אינץ' והוא שוקל 209 גרם. הוא מצויד ב-4 מצלמות, מצלמה אולטרה רחבה של 8MP, מצלמה ראשית של 50MP, מצלמת מאקרו של 5MP ומצלמה קדמית של 13MP, והוא מגיע בנפח אחסון של 128GB או 256GB. לגלקסי A55 יש מסך בגודל זהה והוא שוקל מעט יותר, 213 גרם. גם לו 4 מצלמות, מעט משופרות ביחס ל-A35. שני המכשירים כוללים את Samsung Knox – פלטפורמת האבטחה הרב-שכבתית של Galaxy, כולל חומרת אבטחה מקיפה, יכולת לזהות איומים בזמן אמת והגנה שיתופית לשמירה על המידע החיוני וסגירת פרצות אבטחה.

מחיר: מכשיר ה-A35 בנפח 128 ג'יגה יעלה 1,349 שקלים. A55 בנפח 128 ג'יגה יעלה 1,749 שקלים, ואילו A55 בנפח 256 ג'יגה יעלה 1,849 שקלים.