השבוע דן הפרק באופרות סבון, אותן סדרות זולות, ארוכות וממכרות, אבל הפעם באופרות סבון קצת שונות - אופרות סבון לסמארטפון שמגיעות אלינו מסין. בשנת 2019 עבר הזמן הממוצע שבו אנחנו נמצאים מול הסמארטפון את הזמן הממוצע שבו אנחנו נמצאים מול הטלוויזיה, והפער הזה הולך וגדל. לכן, היה זה רק עניין של זמן עד שיתפתח שירות סטרימינג ייעודי למובייל בלבד. זה קרה כמובן עם קוויבי, מיזם שקם לפני כ-4 שנים.

קוויבי גייסה מיליארד ו-750 מיליון דולר, סכום מטורף שנועד בעיקר להשקעה בתכנים. ההתחלה נראתה מבטיחה והמשתמשים קיבלו חודש חינם, אבל הסטארטאפ קרס מהר מאוד. אחת הסיבות לכך היא שבדיוק באותו זמן, ב-2020, טיקטוק התפוצצה. כמו כן, התמחור היה שערורייתי והגיע ל-8 דולר ללא פרסומות.

שירות דומה בשם ReelShort נוסד בסין, עם סדרות שבנויות מפרקים בני דקה לכל היותר. העלות כאן הרבה יותר זולה מאשר התכנים שהופקו במסגרת קוויבי, ועומדת על 300,000 דולר ל-90 פרקים. התשלום מבוצע באמצעות מטבעות וירטואליים, בדומה למה שקורה בתחום הגיימינג. צפייה בעונה שלמה יכולה להגיע ל-10-20 דולר, כלומר, ההכנסות מסדרה כזאת יכולות להגיע ל-2 מיליון דולר בשבוע, מה שהופך את זה לעסק משתלם במיוחד. לשם השוואה, מנוי לנטפליקס עולה כ-14 דולר לחודש.

מנכ"ל ReelShort הבהיר כי הם לא מתכוונים להתחרות בסטרימינג כמו נטפליקס, אלא שהאפליקציה נועדה לרגעים "מתים", כמו בהמתנה לאוטובוס או בשירותים. ההשראה הגיעה לדבריו בכלל מאפליקציה סינית פופולרית אחרת, פלטפורמת הקניות טמו (Temu), שנותנת לאנשים הזדמנות לקנות מוצרים שמישים במחיר נמוך במיוחד, מה שמביא לידי ביטוי את היכולות הסיניות - לייצר הרבה, בזול ולהפיץ את זה בכל העולם. 

ReelShort היא לא האפליקציה היחידה בקטגוריה הזאת וישנן עוד אפליקציות נוספות, רובן סיניות, בעלות מנגנון דומה, והקטגוריה הזאת הולכת וגדלה והיא אף עתידה להכפיל את שוויה בשנים הקרובות. אלא שלמשוואה הזאת נכנס גורם נוסף - שי ג'ינפינג, נשיא סין, שהודיע שכל מה שמופק ביותר ממיליון יואן צריך להיות מאושר על ידי השלטון כדי לוודא שלא מתרחשת פגיעה בערכי המשפחה. 

אז מה עושים הסינים? מנסים לחזר אחרי ארצות הברית, שכידוע, נמצאת במאבק מול טיקטוק לאחר שהנשיא ביידן חתם על הצו הנשיאותי שמחייב אותה להימכר לחברה אמריקאית. נשאלת השאלה, איך כל זה משפיע עלינו כאן בישראל, ומהם האינטרסים של סין במזרח התיכון? לצערנו, קולות מוסמכים לא מדברים על כך מספיק.

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 175 - לקראת חצייה נוספת: התגמול על הביטקוין יורד, אבל הערך שלו רק עולה