אילון מאסק ספג עם תחילת המלחמה לא מעט ביקורת על פוסט אנטישמי שהדהד בפלטפורמה שבבעלותו, X (טוויטר לשעבר), לפיו הוא מסכים עם תיאוריית קונספירציה אנטישמית – עליו כבר הספיק להתנצל ואף לבקר בישראל. מאז, בהתאם לביקורת שנשמעה, הבטיח מאסק לבקר באושוויץ, דבר שקיים היום (שני) יחד עם פעיל ההסברה והפרשן היהודי בן שפירו. ולטענת האיש העשיר ביותר בעולם - ב-X, כפי שציין מאסק לאחר הביקור, יש פחות תוכן אנטישמי מאשר בפלטפורמות אחרות.

הדברים הגיעו במהלך ריאיון בכנס של איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA), שהתקיים באושוויץ, שם התייחס מאסק לדברים, תוך שהוא מודה כי לא היה ער, עד לאחרונה, לאנטישמיות כבעיה שנפוצה ברחבי ארצות הברית. "זה אף פעם לא יהיה אפס אם יש לך 600 מיליון אנשים על הפלטפורמה, לצפות שזה יהיה אפס זה די לא סביר", טען באשר לאנטישמיות הגואה ב-X, וסייג כי יש בה "הכי פחות אנטישמיות". אולם נראה שמאסק לא ציין נתונים נוספים, פרט להתייחסות ל"ביקורות חיצוניות שעשינו", כפי שטען.

כזכור, בנובמבר הסכים לכאורה מאסק עם פוסט ששיתף בפלטפורמה שבבעלותו, שטען כי קהילות יהודיות דוחפות "שנאה נגד לבנים" וכינה אותו "האמת האמיתית". עניין שהוביל לנזיפה מהבית הלבן וליציאה של מפרסמים מ-X. מאוחר יותר הוא התנצל על הפוסט, אבל למפרסמים, כתגובה לחרם, איחל "לה****ן".

בנוסף ביקר מאסק את הליגה נגד השמצה (ADL), שנלחמת באנטישמיות ברחבי העולם וכן התמודד עם ביקורות על כך שהותיר לתוכן פרו-נאצי להתקיים בלייב בפלטפורמה (קודם לכן אף איים לתבוע את הליגה, אך חזר בו בהמשך, כפי שדווח). בעקבות הלחץ, ביקר מאסק באותו חודש בישראל, פגש את מנהיגי המדינה ביניהם ראש הממשלה בינימין נתניהו ואף ביקר בעוטף.

בכנס של איגוד הארגונים היהודיים באירופה, כינה את עצמו מאסק "יהודי בשאיפה" וציין כי יש לטפל בשנאה נגד יהודים. עוד הוסיף כי "שני שלישים מחבריי הם יהודים". בנוסף הודה כי היה "נאיבי" במידה מסוימת לגבי הזינוק באנטישמיות שנרשם מאז תחילת המלחמה: "אני חייב להודות שאני נאיבי. במעגלים שאני נמצא בהם, אני כמעט לא רואה אנטישמיות". לפי דיווחים שונים, הוא ביקר באושוויץ עם בנו הצעיר.