לאחר ארבעה חודשי לחימה, 124 יום, חשבונות הוואטסאפ של הישראלים החטופים בעזה נותקו. מדובר בחלק ממדיניות של וואטסאפ שנועדה במקור לצרכי אבטחה ומתבצעת באופן אוטומטי לאחר 120 יום. על פי המדיניות, כפי שהיא מפורסמת באתר שלהם, "חשבונות וואטסאפ נמחקים בדרך כלל אחרי 120 ימים של חוסר פעילות כדי לשמור על האבטחה, להגביל את שמירת הנתונים ולהגן על פרטיות המשתמשים". חוסר פעילות מבחינת מטא שווה ערך לחוסר התחברות לאפליקציית וואטסאפ, דבר בלתי אפשרי לחטופים כאמור. אם וואטסאפ פתוחה במכשיר אבל אין בו חיבור לאינטרנט, החשבון עדיין לא יהיה פעיל.

עוד על פי האתר, "תוכן שאוחסן באופן מקומי במכשיר לפני מחיקת החשבון יישאר שם עד שוואטסאפ תמחק אותו מהמכשיר. כשהמשתמש ירשום שוב את אותו המכשיר בוואטסאפ, התוכן שאוחסן באופן מקומי יופיע שוב".

מחיקת החשבונות בשל חוסר פעילות גרמה לכך שבקבוצות וואטסאפ רבות בהן היו חברים החטופים, הופיעה בימים האחרונים התראה על כך שהמשתמש יצא מהקבוצה. מדובר שוב, בפעולה אוטומטית שנעשית על ידי וואטסאפ, אך בו זמנית, זו תזכורת מכאיבה לכך שהחטופים נמצאים בשבי תקופה ארוכה ובלתי נתפסת.

הדבר פורסם על ידי גיל דיקמן, פעיל במטה משפחות החטופים והנעדרים, בחשבון הטוויטר שלו. גיל הוא בן דודה של כרמל גת, שנמצאת בשבי החמאס מאז 7 באוקטובר. ירדן רומן גת, אשתו של בן דודו של גיל וגיסתה של כרמל, שוחררה לאחר 54 יום. "אחרי 4 חודשים בשבי, פתאום הם עוזבים את הקבוצה. הם יחזרו. הם חייבים לחזור", כתב דיקמן והבהיר: "זה מנגנון אוטומטי של וואטסאפ, וזה קרה במקביל באלפי טלפונים של משפחות חטופים ומשפחות שכולות מ-7/10".

בשיחה עם mako, מסביר גיל שבני משפחות רבים של החטופים קיבלו התראה שהם עזבו את הקבוצה. "המחשבה הראשונה הייתה מה קורה פה, ופתאום הבנו שעברו יותר מ-120 יום שאין בהם פעילות בוואטסאפ, וזה משהו שוואטסאפ כנראה מזהה באופן אוטומטי. אני לא יודעת אם היא מוחקת, מנטרלת את החשבון, או פשוט שולחת הודעת יציאה מהקבוצה".

דיקמן מספר שהדבר גרם ללילות מטלטלים לחלק מבני משפחות החטופים. "חלק לא הבינו מה קרה וחלק הבינו, אבל זה הקפיץ להם טריגר מאוד רציני. אני יודע שזה קרה למשפחות החטופים, אבל אני יכול להאמין שזה קרה גם למשפחות שכולות של נרצחי 7 באוקטובר. לא קיבלנו שום התראה מראש לכך מצד וואטסאפ או מטא".

כאשר הוא נשאל האם יש לו טענות כלפי וואטסאפ ומטא בנושא, עונה גיל: "החטופים היו צריכים להיות בבית ולהשתמש בוואטסאפ. זה לא אחריות של מטא להחזיר אותם הביתה. אני רק מקווה שוואטסאפ תדע לא למחוק את ההיסטוריה של החטופים ושהם יוכלו לחזור לחשבונות שלהם אחר כך. אני יודע על יוזמה מצד משפחות המטה לפנות אליהם בנושא".

בנוסף, דיקמן מביע תקווה שמטא תסייע במאבק להחזרת החטופים על ידי כך שתקפיץ התראה מתאימה בחשבונות הפייסבוק של החטופים. "עובדה שהיא הצליחה לזהות את זה שכבר 120 יום הם לא פעילים", אומר דיקמן. "הייתי רוצה שמטא תציג את זה ברגישות לעולם, שתעלה את המודעות לכך. זו אפילו יכולה להיות הזדמנות להוציא מהדבר הזה משהו טוב. עובדה שיש להם את המידע על כך".