האם החברה של אילון מאסק מקבלת תשלום מארגוני טרור? לפי דוח חדש התשובה היא כן: מידע חדש חושף כי מספר רב של ארגוני טרור משלם לאקס (לשעבר טוויטר) עבור שירות טוויטר פרימיום שמעניק להם אימות ואת הוי הכחול. הדבר מהווה עבירה חמורה בארה"ב, שכן אסור לעסקים אמריקניים לייצר קשרים עסקיים עם ארגונים שנמצאים ברשימת ארגוני הטרור.

הדוח, שנכתב ע"י ארגון בשם "פרויקט השקיפות בטק", מראה כיצד אקס של מאסק מקבלת תשלומים מחשבונות שביניהם מנהיג החיזבאללה נסראללה, קבוצות של החות'ים, וארגונים הממומנים על-ידי הממשל האיראני. השירות שעבורם אותם ארגונים משלמים הוא אקס פרימיום, אשר אמור לאמת את המשתמשים ולתת להם גם וי כחול וגם קדימות באלגוריתם כך שתגובות שנכתבות בידי אותם משתמשים - מוקפצות למעלה.

אותם ארגונים שנמצאים ברשימה השחורה של ארגוני הטרור של משרד האוצר האמריקני, כך שכל קיום של קשר עסקי עם אותם ארגונים מצד חברה אמריקנית הוא עבירה על החוק. הדוח החדש מצא כי אקס מקיימת קשרים עסקיים שכאלה עם 28 ארגונים שנמצאים באותה רשימה.

נאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בלבנון (צילום: Marwan Naamani/picture alliance via Getty Images)
צילום: Marwan Naamani/picture alliance via Getty Images

מאקס לא נמסרה תגובה בנוגע לדוח. החברה משיבה לכל פנייה לתגובה את אותה הודעה אוטומטית: "אנחנו עסוקים, תחזרו מאוחר יותר". בשנה שעברה שינה מאסק את הצורה שבה עובדת שיטת האימות של אקס, ואפשר לכל מי שמעוניין לשלם עבור קבלת הוי הכחול, ביחד עם הטבות נוספות כמו חשיפה גבוהה יותר לחשבון. משמעות הדבר היא שכל חשבון שלו יש וי כחול חייב לשלם עבור אותו וי לאקס.

חסן נסראללה החל לשלם כבר בנובמבר עבור חשבון הפרימיום שלו באקס. בחשבונו, שאחריו עוקבים 93 אלף משתמשים, הוא לועג לארצות הברית ולישראל באופן כמעט יומי. על מנת לקבל את הוי הכחול שמופיע לצד תמונתו בחשבון, על נסראללה לא רק לשלם עבור השירות, אלא היה עליו לשלוח צילום של תעודה מזהה רשמית לאקס על מנת לעשות לחשבון שלו אימות. מי שיחפש את שמו של נסראללה בפייסבוק יקבל אזהרה שהשם מזוהה עם גורמים וארגונים מסוכנים. 

"היינו מופתעים לגלות שאקס מספקת שירותי פרימיום למגוון רחב של קבוצות שארה״ב הטילה עליהם סנקציות",  אמרה קייט פול, מנהלת "הפרויקט לשקיפות בטק" לניו יורק טיימס. "זהו עוד סימן לכך שבאקס איבדו שליטה על הפלטפורמה שלהם עצמם".