לכולנו יוצא להשתמש לפעמים ב-Notepad, או בעברית פנקס הרשימות. התוכנה הקטנה של מיקרוסופט שמגיעה עם הווינדוס באופן מובנה היא אלטרנטיבה לוורד כשצריך לרשום הערות קטנות ומהירות. ה-Notepad יצאה לראשונה בשנת 1983, עוד לפני שהמחשב האישי הפך לדבר בסיסי בכל בית.

כעת, 41 שנה לאחר מכן, פנקס הרשימות מקבלת עדכון חשוב כחלק מעדכון של מערכת ההפעלה Windows 11 ותכלול בדיקת איות ודקדוק. ה-Notepad יתריע לכם על טעויות בטקסט ממש כמו בוורד, עם הדגשה בקו אדום לכל מילה עם איות שגוי. לחיצה על המקש הימני בעכבר על המילה עם האיות השגוי תפתח תפריט חדש בו יוצגו אפשרויות איות דומות ונכונות, בדומה בוורד.

@danacknyc

Notepad gets some attention from Microsoft, with spellcheck and autocorrect. More at microcenter.news

♬ Mysterious and sad BGM(1120058) - S and N

מיקרוסופט יצרה במקור את פנקס הרשימות כגרסה פשוטה יותר של וורד, שנקרא באותה תקופה Multi-Tool Word במערכת ההפעלה MS-DOS. לשם השוואה, תיקון האיות והדקדוק הוא אופציה שהתווספה לוורד כבר בשנת 1985.

אם אתם רוצים לשמור על העסק פשוט, אתם יכולים לבטל את האופציה להציג את טעויות הדקדוק והאיות בפנקס הרשימות בתפריט ההגדרות. כמו כן, יש גם אופציה לתיקון אוטומטי - כלומר, מבלי שתצטרכו ללחוץ על המקש הימני ולבחור את האופציה הנכונה. גם את האפשרות הזאת ניתן יהיה לכבות בתפריט ההגדורת.

השינויים הללו מגיעים לפנקס הרשימות בזמן שמיקרוסופט נפרדת מתוכנה נוסטלגית אחרת - הכתבן (WordPad) שיוסר בהמשך השנה ממערכת ההפעלה Windows 11. אגב, ל-Notepad יש גם אופציה לספירת תווים, אינטגרציה עם מודל הבינה המלאכותית של מיקרוסופט, Copilot, ואפילו ספינר וירטואלי (למה זה טוב?).