התקלה ברשת החברתית הפופאלרית בעולם מגיעה לסיומה: אחרי שבמשך כשעתיים לא ניתן היה לפרסם סטטוסים, ללחוץ על כפתור ה"לייק" או לתקשר עם גולשים אחרים - שבה היום (ב') רשת פייסבוק בהדרגה לפעילות תקינה.

התקלה שהחלה, בשעות אחר הצהריים, נרשמה בכל רחבי העולם ולא רק בישראל. "פייסבוק מיד תשוב, אירעה תקלה, נא נסו שוב בעוד מספר דקות", נכתב בהודעה שהתקבלה בתגובה לניסיונות התחברות של גולשים.

בשיחה עם חדשות 2 Online, סיפרו גולשים מאוכזבים כי לא הצליחו לתקשר במשך מספר שעות דרך הרשת החברתית. "ניסתי לפרסם פוסט, אחר כך גם לעשות לייק לסטטוס של חבר, אבל קיבלתי הודעת שגיאה", סיפר אחד מהם.

ד"ר יניב לויתן, מומחה לרשתות חברתיות מאוניברסיטת חיפה ציין כי מדובר בתקלה נדירה. "מדובר במקרה נדיר מאוד, יש כל מיני קבוצות של האקרים שמנסים לפגוע ברשת כדי למשוך תשומת לב", הסביר מוקדם יותר ד"ר לויתן. "לא ברור בשלב זה אם מדובר בכשל טכנולוגי או במתקפה".

הודעת השגיאה שמופיעה (צילום: צילום מסך)
הודעת השגיאה שמופיעה | צילום: צילום מסך

ניר קפלושניק, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי התריע כי תקלה מעין זו עלולה להסב נזק כלכלי משמעותי לעסקים. "בשנים האחרונות אנו מזהים תופעה לפיה רשתות חברתיות התפתחו מאוד ומשמשות כיום גם כפלטפורמה שיווקית עבור עסקים קטנים ובינוניים", הסביר בשיחה עם חדשות 2 online.

לדבריו, תקלה המשביתה רשת חברתית, לזמן בלתי מוגדר, עלולה לגרום לנזק כלכלי משמעותי לאותם עסקים שבחרו בתשתית זו כתשתית יחידה לצורכי שיווק והתקשרות עם לקוחותיהם. "אנו ממליצים לעסקים הפעילים ברשת לבחור יותר מפלטפורמה אחת לניהול העסק המקוון", הוסיף קפלושניק.

מאז הוקמה הרשת החברתית על ידי מארק צוקרברג וחבריו במסדרונות הרווארד, הצטרפו עוד ועוד גולשים למיזם החדש. בשנה האחרונה חצתה הרשת את רף מיליארד הגולשים ובכך הפכה למעצמה אינטרנטית שווייה נאמד בעשרות מיליארדי דולרים. בישראל הפכה פייסבוק לתופעה בן לילה כשעשרות אלפים מצטרפים אליה מדי חודש.