הצלם האמריקני דן וולי שהה במלון מונטנה בפורט או פרנס כשהאדמה רעדה. הוא נקבר תחת הריסות המלון אבל שרד בזכות אפליקציית עזרה ראשונה בטלפון הנייד שלו.

"אני ועמיתי, דיויד הינק בדיוק חזרנו מיום צילומים והתכוונו ללכת לחדרים שלנו כדי להירגע" סיפר בהתרגשות. "לפתע הבטון השתחרר, הקירות סביב החלו לנוע סביבנו נפלו לנו על הראש. דיוויד צעק - אני חושב שזו רעידת אדמה. חיפשתי מקום בטוח להתחבא בו אבל לא היה כזה מקום".

אפליקציית עזרה ראשונה לאייפון (צילום: CNN)
אפליקציה מצילת חיים | צילום: CNN
דן השתמש באור של אחד מהטלפונים הניידים שלו כדי לנסות ולמצוא מקום שבו אפשר לנשום. "היה שם חושך מוחלט, לא הצלחתי לראות דבר", נזכר. חשתי כאב ביד ובראש אבל הבנתי שהמצלמה נמצאת תלויה על הצוואר שלי. השתמשתי בתאורת המצלמה כדי להביט סביב. מצאתי מעלית, זחלתי אליה והיא הייתה בסופו של דבר המקום הבטוח עבורי."

וולי הגיע לחלל בטוח. בנקודה הזו הוא הבין שהוא סובל מפצעים חמורים, שטף דם בראש וברגל. "נקברתי תחת רעידת אדמה ומאוד רציתי לשרוד ולחזור למשפחתי. יש לי רק ידע בסיסי בעזרה ראשונה אבל במצבי, לא יכולתי להרשות לעצמי לעשות טעויות. שלפתי את האייפון שלי והעליתי אפליקציה שמסבירה כל מה שצריך על טיפול בפציעה. נכנסתי לדימום מופרז ועקבתי אחרי כל מה שכתוב על התמודדות עם שבר מורכב".

בתחילה חשש שלא ישרוד  - עד שהגיע . "אחרי יום וחצי תחת ההריסות, שמענו מחלצים. הייתה להם רשימה עם השמות שלנו, והבנו שזהו, זה עומד להתרחש, עומדים לחלץ אותנו. אבל זה לקח המון זמן". תחת ההריסות הוא לא הבין מדוע החילוץ מתעכב, אבל עכשיו לצד משפחתו בדנוור הוא יודע איזה מזל יש לו. "מה שקרה בחוץ היה כנראה הרבה יותר מסובך ממה שחשבתי לעצמי. בסוף הם הגיעו אלי ועשו את העבודה, החבר'ה האלה הם גיבורים".