פרופ' דן שכטמן הפך היום לכוכב לאור זכייתו בפרס נובל לכימיה על גילוי הגביש הקוואזי-מחזורי. זכייתו המרגשת היא הזדמנות נפלאה להיזכר בתשעת הישראלים שזכו בפרס הנחשק לפני שכטמן עד היום.

רשימת הזוכים המלאה לפי הסדר: ש"י עגנון, מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס, פרופ' דניאל כהנמן, פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' אהרן צ'חנובר, פרופ' ישראל אומן, פרופ' עדה יונת ועכשיו גם פרופ' דן שכטמן.

3 זוכים בפרס נובל לשלום

ש"י עגנון. ארכיון (צילום: AP)
ש"י עגנון. ארכיון | צילום: AP

הראשון להיכנס לספרי ההיסטוריה היה ש"י (שמואל יוסף) עגנון ז"ל, שזכה בפרס נובל לספרות בשנת 1966. הסופר ניסה את מזלו כבר בשנות ה-40, אך עברו כמה עשרות שנים עד שסוף סוף זכה עגנון (יחד עם המשוררת היהודייה נלי זק"ש) בפרס.

ישראל חיכתה לא פחות מ-13 שנים עד שהתווסף זוכה נוסף. במדינה שלפי חישוב מהיר נאלצת לעבור מלחמה פעם בעשור, זכה ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין ז"ל ב-1979 בפרס נובל לשלום. הפרס הוענק גם לנשיא מצרים דאז אנואר סעדאת, לאחר שהשניים חתמו באותה שנה על הסכם השלום בין מצרים לישראל.

גם את הנובל הבא, קיבלו מנהיגים פוליטיים ולא מדענים. ראש הממשלה לשעבר שנרצח יצחק רבין ז"ל ושמעון פרס (כמו גם יאסר ערפאת), זכו בפרס נובל לשלום בשנת 1994, בעקבות מאמציהם לקדם תהליך השלום עם הפלסטינים.

פרסי הנובל הבאים של מדינת ישראל הגיעו מתחום מהמדעים. פרופ' דניאל כהנמן זכה בפרס נובל לכלכלה בשנת 2002. תרומתו העיקרית של כהנמן הייתה בשילוב הפסיכולוגיה והכלכלה - למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ואיך זה משפיע על הכלכלה העולמית. "עבודתו השפיעה על דור שלם של חוקרים בתחומי כלכלה וכספים", נימקו השופטים את הזכייה.

שנתיים אחר כך, ישראל החלה למצב את עצמה כמעצמת כימיה עם זכייתם בשנת 2004 של צמד החוקרים הישראלי אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר. שני החוקרים מהטכניון הביאו לפריצת דרך בהתמודדות עם מחלת הסרטן, במחקרם על מערכת האוביקטין האחראית לפירוק חלבונים בתוך התא.

שנה אחר כך, היה זה המתמטיקאי ומומחה תורת המשחקים, ישראל אומן מהאוניברסיטה העברית, שזכה בפרס נובל לכלכלה. ''פרופ' אומן היה הראשון לפתח ניתוח רשמי בשל של מה שקרוי האין סופיות של משחקים חוזרים", נימקו השופטים את הבחירה.

מעצמה כימית

פרופ' שכטמן, גאווה ישראלית (צילום: טכניון)
הזוכה הטרי - פרופ' שכטמן | צילום: טכניון

לפני שנתיים הצטרפה לרשימת זוכי הנובל פרופ' עדה יונת, שעשתה היסטוריה כאישה הישראלית הראשונה לזכות בפרס. יונת בת ה-70 זכתה בפרס נובל לכימיה בשל הישגיה המדעיים בתחום הביולוגיה המבנית. בסדרת מחקרים שערכה יחד עם שותפיה לפרס הציגה יונת גילויים פורצי דרך לפענוח פעולת הריבוזום, החלק בתא המייצר חלבון.

היום, אחרי שנתיים, התבשר הפרופ' דן שכטמן מהטכניון על זכייתו בפרס נובל על תגלית הגביש. ישראל מתעצבת שוב כמעצמת כימיה ומוכיחה שנית כי המוח היהודי פועל ללא הפסקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק