חצי מיליון דגים חדשים בכנרת (צילום: רויטרס)
הדגים בסכנת הכחדה | צילום: רויטרס
עשרות מיני דגים בים התיכון נמצאים בסכנת הכחדה - כך לפי מחקר חדש שנערך בחודשים האחרונים. עורכי המחקר, אנשי האיגוד הבינלאומי לשמירה על הטבע, טוענים שהמצב חמור והולך ומידרדר במהירות. יותר מ-40 מיני דגים הולכים ונעלמים ממי הים התיכון, בהם מיני כרישים רבים, דגי מאכל, לברקנים, לוקוסים כהים וטונה כחולה.

על פי המחקר, מספר הפריטים מהמינים ירד ב-50% במהלך 40 השנים האחרונות. החוקרים מצביעים על האשם: כצפוי, דיג מוגזם ומחסור בפיקוח. קנט קרפנטר, אחד מעורכי המחקר, הסביר כי "המחסור בתיאום, העובדה שאין רשות מפקחת מתואמת ואיש לא מדווח או מפקח על הדגה מונע את ניסיונות השימור של המינים בים התיכון".

דיג עם פצצות הורג דגים - וגם דולפינים וצבים

צרפת: בן 36 שחה במים - וננשך על ידי הטורף (צילום: רויטרס)
הכרישים הולכים ונעלמים | צילום: רויטרס
על פי המחקר, שהוצג אמש לראשונה בכינוס טבע מיוחד בשוויץ, מחצית מ-76 מיני הכרישים בים התיכון ייכחדו בשנים הקרובות. עוד על פי הדוח, דייגים שדגים עם רשתות או חומר נפץ הם הגורם המרכזי לתחלואיו של הים התיכון. הדייגים שמשתמשים ברשתות עצומות ופצצות הורגים, מלבד הדגים שמגיעים לשוק גם דולפינים, צבי ים וציפורים רבות.

בסיכום דבריהם, החוקרים והפעילים בארגון הבינלאומי קראו לממשלות המדינות לחופיו של הים התיכון לשתף פעולה ולמנוע הידרדרות של החיים בים.