בדיקות מעבדה, ארכיון (צילום: רויטרס)
בדיקת דם. הסוג יקבע את רמת הסיכון | צילום: רויטרס

האם סוג הדם יכול לנבא מחלות לב? מחקר חדש קובע שלאנשים עם דם מסוג A ,B ו-AB, יש סיכוי גבוה יותר לחלות במחלות לב בהשוואה לבעלי סוג דם נפוץ יותר מסוג O לדוגמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האנשים מקבוצת הדם הנדירה ביותר, קבוצת AB, הם גם האנשים עם הסיכון הגבוה ביותר ללקות באותן מחלות. על פי המחקר הם בעלי סיכוי גבוהה ב-23% בהשוואה לקבוצת O. הסיבה לכך עדיין לא ברורה לחוקרים, אבל במחקר מתוכנן שייערך בעקבות הגילוי, החוקרים ינסו לבדוק את השפעת אורח החיים הבריא על הקבוצות השונות.

הגילויים מתפרסמים היום ב-American Heart Association Journal, מהם עולה שלאנשים מקבוצת הדם B יש סיכון גבוהה יותר לחלות בלבם ב-11%. לבעלי סוג דם A סיכויים גבוהים ב-5%. "הרכב קבוצות הדם מסובך מאוד, לכן יש הרבה מאוד משתנים שמשפיעים", הסביר הפרופסור לו קווי מבית הספר הארווארד לרפואה ציבורית בבוסטון.

"אנשים אמנם לא יכולים לתכנן את סוג הדם שלהם, אבל הממצאים שלנו יכולים לסייע בהבנת הגורמים שחושפים אותם למחלות לב", הוסיף פרופסור קווי. "זה טוב לדעת מה סוג הדם שלך, ממש כמו שכדאי לדעת מהי רמת הכולסטרול או לחץ הדם שלך".

"אם אתה יודע שאתה בסיכון, אתה יכול להוריד את רמת הסיכון ולאמץ סגנון חיים בריא יותר, לאכול נכון, להתעמל ולא לעשן", טען הפרופסור. מה שבטוח - זה לא מזיק.