חרדיות, אוהבות אינטרנט? (צילום: עיבוד גרפי (חדשות 2))
האינטרנט חודר גם אל החרדים | צילום: עיבוד גרפי (חדשות 2)

מחקר שנערך לאחורנה מגלה כי 41% מהחרדים מחזיקים בבתיהם מחשבים וכרבע מהם מחוברים גם לרשת האינטרנט. כמו החילונים, הם משתמשים ברשת לצרכים שונים, וגם, בין היתר, לשידוכים.

המחקר שפרסם משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה מציג את נתוני גלישה נמוכים משמעותית אמנם מאלה של המגזר החילוני, אך אלה בכל זאת מעידים על התרחבות המימד הטכנולוגי גם בקרב אלו שנמנעו מכך במשך שנים ארוכות.

"האינטרנט הנו כלי חדשני הפותח צוהר לעולם הגלובלי", אומר אסף מלחי, מי שמרכז את תחום החרדים במשרד התמ"ת. "יש בו תכנים רבים אשר מהווים סכנה משמעותית לאורח החיים החרדי אשר כלי זה מאפשר אליהם גישה קלה וחסרת פיקוח".

פרט מידע נוסף שעולה מן המחקר הוא ששיעור הגברים החרדים הגולשים ברשת גבוה יותר מזה של הנשים - מה שכנראה מסביר את עליית אפשרות השידוכים ברשת עבור הציבור החרדי.

עושים מצווה בקליק

האתר "מצווה גדולה להיות בשמחה - חסידות ברסלב" שהוקם בשנת 2003 מזוהה עם חסידי ברסלב. צוות האתר מציין כי "האתר נועד לכל יהודי באשר הוא ולא משנה אם הוא שומר תורה או לא". באתר שבהחלט נראה מעודכן ניתן למצוא פרטי מידע רבים כמו מאמרים ופורומים. אחת מן האפשרויות הבולטות יותר היא אופציית ההיכרויות, או כפי שמציינים אותה צוות האתר "מציאת זיווג" - אתר היכרויות לציבור הדתי ברוח ברסלב.

"האתר 'מציאת זיווג' נפתח לפני חודש", מספרים בהנהלת האתר. עדיין לא ידוע על זוגות שהכירו באתר והתחתנו, אבל באתר מספרים שפגישות כבר נערכו בעקבות אזור הזיווגים. "ידוע לנו על זוגות שיצאו לשידוכים ביחד ומקווים שהשם יעזור לכל הרווקים שיתחתנו במהרה, אמן". וכמה אנשים גולשים לאתר? צוות האתר מספר על בין אלף ל-1,500 כניסות של אנשים שונים מדי יום.

עוד אפשרות שידוכים לחרדים באינטרנט היא חברת "דרכי נועם" שמפרסמת מודעה באתר החדשות לציבור החרדי "חדרי חרדים". אהרון שטוב, מבעלי החברה מספר: "אנחנו עובדים במשך למעלה משלוש שנים ממשרדנו בבני ברק ולאחרונה התחלנו לפרסם גם ברשת".

כל אחד יכול

שטוב מספר שהמטרה של האתר היא למצוא שידוכים למגוון רחב של מעוניינים. "בנות סמינרים, בחורי ישיבה מכל העדות והזרמים, בעלי תשובה ואפילו בחורים ובחורות בעלי נכויות קלות", הוא מפרט את קהל הלקוחות.

שטוב מספר על סיפור טרי של שידוך מוצלח דרך הרשת. "יצרה איתנו קשר בחורה שחזרה בתשובה וחיפשה שידוך במשך תקופה ארוכה", הוא משחזר. "אחיה, ששהה באותה תקופה בסין, גלש באתר ומצא את המודעה שלנו".

שטוב הוסיף: "מבחינתנו, אין הבדל מבחינת כמות האנשים שפונים אלינו דרך האתר או שמגיעים אלינו לעיתון. בסוף, זוהי עוד דרך להגיע לאנשים".

פתיחת "עונת החתונות" - פרוייקט כתבות מיוחד לרגל ל"ג בעומר:

חתונות בזול: כיצד לחסוך בהוצאות חתונה?

 

"נשמח לראותכם בחופה, בבית החולים"

 

איך נשמע "אני אוהב אותך" בחלל?

 

"רצינו משהו שונה": חתונה למטיבי לכת

 

חתונה בכל מחיר: המקלט ששימש כחופה

 

רגע לפני שמתחתנים: איך חוגגים רווקות?