מי כאן ישראלי? (צילום: חדשות 2)
מי כאן ישראלי? | צילום: חדשות 2

הזהות המפוקפקת של הישראלים באתר "וואלה": בימים האחרונים עלה אתר החדשות עם קמפיין שנועד לקדם אחדות וזהות ישראלית. הקמפיין שמתנהל תחת הסלוגן: "קודם כל ישראלי", כולל סטיקרים, עמוד פייסבוק ייעודי, פרסומות וגם קמפיין דיגיטלי - אך מציגים רבים בקמפיין כלל אינם ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי שהבחנו כי חלק מהפרצופים בקמפיין לא נראים ישראלים כלל החלטנו לבדוק את הנושא. מהבדיקה עלה, כי הפרצופים המופיעים באתר ובאפליקציית וואלה, שאמורים לייצג את הגולשים הישראלים של האתר - אכן אינם ישראלים.

בחיפוש על פי תמונות ניתן למצוא את רובם באתרים זרים, בהם גם אתר ערבי ואתר העוסק בנושאי בריאות. מאז תחילת הקמפיין הצטלמו גולשים רבים, ביניהם גם מפורסמים, עם הסלוגן "קודם כל ישראלי", אך התמונות שנבחרו ככל הנראה נקנו מאתרים זרים.

הישראלים נמצאו באתרים זרים
הישראלים נמצאו באתרים זרים | צילום:

הרעיון לקמפיין נולד ככל הנראה לפני כשבועיים, לאחר שעורך האתר ינון מגל השתתף בפאנל של עיתונאים בנוגע למבצע וטען כי התקשורת הישראלית צריכה לסקר את המבצע באופן שונה מהתקשורת הזרה. "התקשורת הישראלית התבלבלה. אני קודם כל בן אדם, קודם כל יהודי, קודם כל ישראלי וקודם כל מייצג את התקשורת הישראלית", אמר אז מגל.

מוואלה נמסר בתגובה: "השימוש בפרצופים אמיתיים מוגבל בשל זכויות יוצרים והסכמת הגולשים לשימוש בתמונה שלהם, בכיתובים על גבי הפרסומים השונים, בעמוד הפעילות ובתמונות שנבחרו יש ייצוג לכל הפלגים בחברה הישראלית וזו מטרת הקמפיין. אנחנו לפני השלב השני של הקמפיין ובו ביקשנו את הסכמת הגולשים לשימוש בתמונה שלהם, הקריאייטיב יוחלף בקרוב".